Monthly Archives: travanj 2021

Javna ustanova Spomen područja Jasenovac širi laži

Slika 1. Memorijalni muzej Spomen područja Jasenovac (MJ) Javna ustanova Spomen područja Jasenovac (JUSP Jasenovac) obuhvaća: spomenički prostor u Jasenovcu (Logor III-Ciglana), logorski objekt Kula, logorsko groblje u Staroj Gradišci, romsko groblje u Uštici te grobnice u Krapju, Mlaci i Jablancu. Spomenik Kameni cvijet svečano je otkriven 4. srpnja 1966., a Memorijalni muzej Spomen područja…

Read more

Rušenje srpskog mita o Jasenovcu

Slika 1. Naslovnica knjige Igora Vukića (MJ) Rušenje srpskog mita o Jasenovcu počelo je u doba Jugoslavije. U doba Jugoslavije, doba takozvanog socijalizma s ljudskim likom, bilo je opasno kazati da je broj žrtava u Jasenovcu netočan jer je svako neslaganje sa službenom politikom značilo kazneni progon u kaznionice: Lepoglavu, Staru Gradišku, Goli otok i…

Read more

Najnovije srpske laži o logoru Jasenovac

Slika 1. Dara iz Jasenovca (foto: Jutarnji list) Austrijski autor Wilhelm Kuehs 1. ožujka 2017. objavljuje biografski roman „Dianas liste” koji je ubrzano objavljen u srpskom izdanju kao „Dijanina lista”. Dana 15. svibnja 2018. u Domu Vojske Republike Srbije u Beogradu otvorena je izložba “Dijanina deca” posvećena Diani Budisavljević. Film „Dijanina deca” snimljen je u…

Read more

Proljetna procesija Ljelja iz Gorjana

Slika 1. Proljetni ophod (foto: Ivo Pervan)  Proljetna procesija Ljelja (kraljica) iz Gorjana uvrštena je 2009. godine na UNESCO-ovu listu svjetske nematerijalne kulturne baštine. Mjesto Gorjani nalazi se 10-ak kilometara od Đakova, a prvi se put spominje u 13. stoljeću. Ljelje su djevojke iz sela Gorjani kod Đakova koje u proljeće, o blagdanu Duhova, odjevene…

Read more

Ubojstva i progon Hrvata u Srbiji za vrijeme Domovinskog rata

Kukujevci, rimokatolička crkva (wikiwand) Hrvati koji su živjeli u Srijemu i Vojvodini su početkom Domovinskog rata bili izloženi prijetnjama i maltretiranju s ciljem da se isele iz Srbije. Nekoliko Hrvata je ubijeno prije nego li su uspjeli otići. Ubojstvo obitelji Matijević Prije Domovinskog rata u pograničnom srijemskom selu Kukujevci živjelo je oko 2.500 Hrvata (97%),…

Read more

Molitva – Nedjelja, 18. travnja

  • Written by:

Božja prisutnost Prisutno za mene je ono što utječe na moje nastajanje. Razmišljam o Božjoj prisutnosti, koji je uvijek uz mene u ljubavi, usred mnogih stvari koje također utječu na mene. Zaustavljam se i molim da mu dopustim da utječe na moje nastajanje, na moj život, u ovom trenutku. Sloboda Pokušat ću bar nakratko zaboraviti…

Read more

Zločin Armije BiH u selu Grm (Zenica), 18. travnja 1993.

Foto: dnevnik.ba Pokolj u selu Grm bio je ratni zločin koji su počinile bošnjačko-muslimanske snage nad Hrvatima tijekom agresije na prostore Hrvata u Srednjoj Bosni. 18. travnja 1993. u hrvatskom selu Grmu kod Zenice pripadnici Armije BiH ubili su 6 hrvatskih civila, pri čemu su trojicu staraca žive zapalili. Izvori: hr Ivica Mlivončić, Zločin s…

Read more

Blažena Marija od Utjelovljenja

  • Written by:

Danas slavimo Blaženu Mariju od Utjelovljenja, mističarku i utemeljiteljicu francuskih bosonogih karmelićanki. Rodila se u Parizu 1. veljače 1566. kao Barbara (Barbe) Jeanne Avrillot, kći ugledne katoličke obitelji (njezin otac Nicolas bio je glavni računovođa Pariške trgovačke komore i kancelar kraljice Margarete Navarske). Odrasla je u vrijeme strašne “bartolomejske noći”, u kojoj je 1572. izvršen…

Read more

DON MARINKO MLAKIĆ: Mir je dar usksrlog Isusa

  • Written by:

(3. vazm. B) Dok su Isusovi učenici razgovarali tome što im se sve toga dana dogodilo, piše Luka, uskrsli Isus staje posred njih. Ali oni ga ne prepoznaju!? Prestrašeni su, zbunjeni i sumnje im obuzimaju srca. Misle da vide duha!? Slično se događalo i u drugim uskrsnim ukazanjima: putnicima u Emaus, Mariji Magdaleni na grobu,…

Read more

Srpska Međunarodna komisija o Jasenovcu

Slika 1. Spomen kompleks Donja Gradina Međunarodna komisija za utvrđivanje istine o Jasenovcu (engl. The International Commision for the Truth on Jasenovac) je internacionalna organizacija koju su Srbi osnovali 2000. godine pod nazivom: „Međunarodna komisija stručnjaka za istinu o Jasenovcu“. Sjedište komisije je u Banja Luci. Srbi su napisali da okuplja najistaknutije svjetske „stručnjake iz…

Read more

Zbor narodne garde, 1991.

17. travnja 1991. donesene su zakonske pretpostavke za formiranje Zbora Narodne Garde (ZNG). Zbog prijetnji ratom i naoružanih pobunjenika Republika Hrvatska osnovala je prvu policijsku brigadu, 8. kolovoza 1990. Brigada je kasnije imala 1.700 ljudi. Antiterorističke jedinice policije na državnoj razini organizirane su 7. rujna 1990.   Pripadnici policijske brigade i antiterorističkih jedinica policije bili su…

Read more

“S margine političkoga spektra” – Zdravstvo na trajnoj infuziji

Vladajući kao i oporba znaju da je hrvatski zdravstveni sustav financijski neodrživ, ali ne rade ništa da se postojeće stanje promijeni. Vladajući ne poduzimaju nužnu reformu financijski neodrživog zdravstvenog sustava, a nesposobna oporba nije u stanju dati niti jedan suvisao prijedlog reforme sustava zdravstva. Oporba jedino zna sazivati konferencije za medije i lupetati o neodrživosti,…

Read more

Zločin Armije BiH u Trusini, 16. travnja 1993. godine

Slika 1. Spomen ploča ubijenima (Nedjelja.ba) Pripadnici Armije BiH napali su selo Trusina (kod Konjica) i ubili 22 Hrvata, 18 civila i 4 zarobljenika – pripadnika HVO-a. Napad na Trusinu je izvršen pod zapovjedništvom Zulfikara Ališpage Zuke, Hasana Hakalovića i Seida Padalovića. Ratni zločin u Trusini  napravili su pripadnici jedinice za posebne namjene “Zulfikar” pod…

Read more

Srpske Međunarodne konferencije o Jasenovcu

Slika 1. Donja Gradina (foto: Micro Mreza) Do sada je održano osam međunarodnih srpskih konferencije o Jasenovcu. Puni naziv konferencija glasi: Međunarodna konferencija o sistemu koncentracionih logora i stratišta hrvatske države za istrebljenje Srba, Jevreja i Roma u Drugom svjetskom ratu. Prva međunarodna konferencija o Jasenovcu, – 31. listopada 1997. godine, New York, SAD. (First…

Read more

Nikola Tesla

Slika 1. Tesla (MJ) Nikola Tesla (1856. – 1943.) bio je hrvatski i američki znanstvenik i izumitelj. Rođen je u Lici, ali je gotovo cijeli život radio u SAD-u, gdje je i ostvario sve izume. Školovao se u Smiljanu i Gospiću (osnovna škola), u Rakovcu kod Karlovca (gimnazija) i Grazu (studij tehničkih znanosti). Nakon studija…

Read more

Molitva – Srijeda, 14. travnja

  • Written by:

Božja prisutnost Što više vapijemo Gospodinu, to više osjećamo njegovu prisutnost. Iz dana u dan, sve više i više, privuci nas svome nježnom Srcu. Sloboda Gospodine Bože, zahvaljujem ti na daru slobode. Pomozi mi da taj dar koristim odgovorno. Slobodan sam birati. Pomozi mi da izaberem da mogu nasljedovati tebe, da živim kršćanskim životom brinući…

Read more

Komunističko-četnički mit o Jasenovcu

Slika 1. Naslovnica knjige Antuna Miletića Stvaranja mita o Jasenovcu Srpski mit o Jasenovcu poče se stvarati u ljeto 1941. godine. Srpska pravoslavna crkva izdala je 24. lipnja 1941. Valerijanov memorandum, koji je uručen Nijemcima. Bilo je to svega dva mjeseca nakon uspostave NDH, a pisalo je da je u lipnju 1941. ubijeno 100.000 Srba…

Read more

Sveta Lidvina

  • Written by:

Danas slavimo svetu Lidvinu (Lydwine, Lydwid, Lidwid, Liduina) iz Schiedama, zaštitnicu klizača. Rodila se 18. ožujka 1380. u nizozemskom gradu Schiedamu (južni Holland, zapadna Nizozemska). Potjecala je iz skromne obitelji i bila jedina djevojčica uz osmoricu braće. Pobožna djevojka vedre naravi, stekla je brojne prijatelje. Sa 16 godina, nakon teške bolesti, jako je oslabila. Na…

Read more

Molitva – Utorak, 13. travnja

  • Written by:

Božja prisutnost Gospodine, pomozi mi da se potpuno uživim u tvoju prisutnost. Zaogrni me svojom ljubavlju. Neka moje srce postane jedno s tvojim. Sloboda Molim za milost vjere u sve ono što bih mogao biti i učiniti kada bih se samo predao Bogu, onome koji sve stvara iz ljubavi, da me nastavi stvarati, voditi i…

Read more

Hrvatski znanstvenici

Slika 1. Bista Ivanu Vučetiću u Hvaru (MJ) Hrvatski znanstvenici svjetskoga glasa: Faust Vrančić (padobran, viseći most i drugo), Ruđer Bošković (teorija sila i strukture tvari), Ivan Blaž Lupis (torpedo), Ferdinard Kovačević (električna telegrafija), Josip Belušić (brzinomjer), David Schwartz (cepelin), Nikola Tesla (izmjenična struja, bežični prijenos električne energije), Dragutin Gorjanović Kramberger (paleontolog), Andrija Mohorovičić (zakonitosti…

Read more
Skip to content