Monthly Archives: listopad 2022

SKITNJE LIJEPOM NAŠOM: Opatija

Opatija se nalazi na istočnoj obali istarskoga poluotoka, i leži u podnožju planine Učka. Predivna priroda, parkovi, stare austro-ugarske ville, šetališta i plaže već 160 godina privlače turiste iz Europe i svijeta. Opatija je vodeće turističko mjesto u Republici Hrvatskoj za organizaciju kongresa, seminara i savjetovanja. Priča o Opatiji sudbinski je vezana uz crkvicu Svetog…

Read more

Domovinski rat: Zločin u Velikoj Peratovici kod Grubišnog Polja

U peratovičkom podrumu mučeni su i ubijeni civili: Božidar Jakopec, Petar Kramar, Mato Petek, Željko Seleši i Franjo Šokec. Ubili su ih 31. listopada 1991. godine Bogdan i Boro Trbojević (pripadnici samozvanog “Bilogorskog odreda”). Županijski sud u Bjelovaru je 1993. godine osudio Trbojevića, u odsutnosti, na 20 godina zatvora. Naknadno je temeljem Sporazuma o suradnji…

Read more

SKITNJE LIJEPOM NAŠOM: Orebić

Orebić je naselje i općina na poluotoku Pelješcu. Dobio je ime 1584. po velikaškoj obitelji Orebić koja se doselila iz okolice Bakra i čiji su članovi odigrali važnu ulogu u povijesti Orebića kao pomorski kapetani. Prvotno ime Orebića je bilo Trstenica, a talijanskoo ime je Sabbioncello. Orebić je smješten na jugozapadu poluotoka Pelješca ispod brda Svetoga Ilije. Nalazi se na Pelješkom…

Read more

„S margine političkoga spektra“ – Novi srpski igrokaz za naivne Hrvate

Srbija dobila novu, staru, vladu. U vladi nema jednog jastreba ali uspješno će ga nadomjestiti drugi jastrebovi. Ništa se bitno ne mijenja u srpskoj politici, politici „srpskog sveta“. Novost je da je po prvi puta član srpske vlade jedan predstavnik hrvatske manjine u Srbiji. Tomislav Žigmanov, čelnik vojvođanskih Hrvata. Voditi će resor ljudskih i manjinskih…

Read more

SKITNJE LIJEPOM NAŠOM: Osijek

Osijek je smješten u ravnici na desnoj obali rijeke Drave između 16. i 24. kilometra od ušća u Dunav. Najveći je grad u Slavoniji, a četvrti po veličini grad u Hrvatskoj. Osijek je industrijsko, upravno, akademsko, sudsko i kulturno središte Osječko-baranjske županije. Na tlu današnjeg grada bilo je više ilirskih i andizetskih naselja, od kojih je zacijelo najveću…

Read more

Domovinski rat: Operacija Orkan ’91.

Slika 1. Karta operacije Orkan ’91. (Wikipedija) Operacija Orkan ’91., operacija oslobađanja Zapadne Slavonije, odvijala se od 29. listopada 1991. do 3. siječnja 1992. prekinuta je 3. siječnja 1992. godine jer je potpisan Sarajevski sporazum kojim je nastupilo primirje. Operacija je jako značajna jer je onemogućila plan agresora da odvoji Istočnu Slavoniju od Hrvatske. Operacija…

Read more

SKITNJE LIJEPOM NAŠOM: Meštrovićev mauzolej

Mauzolej Ivana Meštrovića ili rimokatolička crkva presvetog Otkupitelja nalazi se u Ružiću kod Drniša. To je mauzolej i porodična grobnica hrvatskog kipara Ivana Meštrovića. Mauzolej (crkva) je izgrađena na jednom uzvišenju u polju po nacrtima Ivana Meštrovića i u suradnji arhitekta Harolda Bilinića. Gradnja je trajala 5 godina (1926. – 1931.), a opremanje daljnjih šest (završena 1937. godine). U…

Read more

Domovinski rat: Srpski zločin u Lipovači

Lipovača, malo pitomo selo od sedamdesetak kuća i 267 stanovnika, smješteno je ispod istoimenoga brdašca u Karlovačkoj županiji. Tijekom Domovinskoga rata selo je bilo okupirano. Od 1. siječnja 1992. godine do oslobođenja nitko od Hrvata nije više živio u Lipovači jer su ih Srbi protjerali, ubili ili zatočili u srpskim koncentracijskim logorima. Uništene su i…

Read more

SKITNJE LIJEPOM NAŠOM: Otok Korčula

Korčula je otok u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Po veličini Korčula je šesti otok u hrvatskom Jadranskom moru. Ima površinu od 279,03 km2 (dužina 46,8 km, širina 5,3-7,8 km) i 16.000 stanovnika. Najviša brda su Klupca s 568 m i Kom s 508 m. Tri najveća mjesta na Korčuli su glavni grad Korčula, Blato, u unutrašnjosti, i  Vela Luka na zapadu…

Read more

Splitske kartoline – 15. Novi hoteli na Bačvicama

Ivica Puljak: „Split će doživiti takvu renesansu kakvu još nisu vidjeli gradovi u Hrvatskoj!“ Splitske kartoline 15. –  Novi hoteli na Bačvicama, zar nije moglo bolje?   Slika 1. Novi hoteli  1. Slika 2. Novi hoteli  2. Slika 3. Novi hoteli  3. Slika 4. Novi hoteli  4. Slika 5. Novi hoteli  5. Slika 6. Novi…

Read more

SKITNJE LIJEPOM NAŠOM: Grad Pag

Naziv Pag prvi se puta spominje u X. st. i to kada je 976. kralj Stjepan Držislav oslobodio Pag od bizantske vlasti i za upravitelja grada postavio hrvatskog župana. Jedan od najznačajnijih događaja u povijesti grada Paga jest dobivanje Bule kralja Bele IV. kojom je gradu Pagu darovao status Slobodnog kraljevskog grada. Bilo je to…

Read more

SKITNJE LIJEPOM NAŠOM: Paklenica

Paklenica je prvi put bila proglašena Nacionalnim parkom još 1929. godine, ali zakonom kojeg je trebalo revidirati svake godine ali se to nije radilo. Novo proglašenje Nacionalnog parka Paklenica bilo je 19. listopada 1949. godine.   Dana 7. srpnja 2017. godine NP Paklenica je, uz Nacionalni park Sjeverni Velebit i Rezervat prirode Hajdučki i Rožanski kukovi,…

Read more

Domovinski rat: Srpski zločin u Tordincima

Slika 1. Tordinci – spomen obilježje (Foto: Glas koncila Dana 25. listopada 1991. godine okupirani su Tordinci, hrvatsko mjesto sjeverno od Vinkovaca u blizini srpskih sela koja su bila žarišta velikosrpske pobune u istočnoj Slavoniji: Markušica, Bobota, Trpinja i Karadžićevo. Prvi napad na Tordince bio je 6. rujna 1991. godine. Selo je u posebno težak…

Read more

SKITNJE LIJEPOM NAŠOM: Mala Paklenica

Kanjon Male Paklenice poznat je po svojoj „divljini“ i netaknutoj prirodi. Potoci Mala i Velika Paklenica su jedini stalni vodeni tokovi na južnim obroncima Velebita. Mala Paklenica “skromnijih” je razmjera od Velike Paklenice i bujica što teče kroz nju je znatno slabija. Potok Male Paklenice je 12,5 km dug, a izvire ispod Vlaškograda, iz nekoliko…

Read more

SKITNJE LIJEPOM NAŠOM: Podzemni grad Paklenica

Kanjon Velike Paklenice u svojoj „utrobi“ krije i podzemne tunele popularno zvane „Bunkeri“ koji su izgrađeni u razdoblju od 1950. do 1953. Bivši Titovi bunkeri pretvoreni su u „Podzemni grad Paklenice“ 2016. godine. U kolovozu 2016. godine otvoren je prezentacijski centar. Taj centar je puno više od prezentacijskog, jer se svim znatiželjnim posjetiteljima nudi multifunkcionalna…

Read more

Domovinski rat: Zločini Armije BiH u općini Novi Travnik (1992. – 1995.)

Novotravnička općina je na popisu stanovništva 1991. godine imala 30.713 stanovnika. Hrvata je bilo 12.162 ili 39,59%, Bošnjaka/Muslimana 11.625 ili 37,85%, Srba 4.097 ili 13,33%, a ostalih 2.829 ili 9,21%. Popis stanovništva iz 2013. godine pokazuje da se broj Hrvata u općini Novi Travnik smanjio za 9,54% (1.160 žitelja). Općina Novi Travnik imala je prije…

Read more

„S margine političkoga spektra“ – Hrvatski izdajnici i diletanti

U Vukovaru je obilježena 31. godišnjica pogibije heroja obrane Vukovara Blage Zadre i Alfreda Hilla. Na obilježavanju pored članova obitelji bili su predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović te izaslanstva Vlade Republike Hrvatske i Hrvatskog sabora, delegacija Vukovarsko-srijemske županije te delegacija Grada Vukovara predvođena gradonačelnikom Grada Vukovara Ivanom Penavom i predsjednikom Gradskog vijeća Grada Vukovara Željkom…

Read more

Domovinski rat: Operacija „Vlaštica“, 22. – 26. listopada 1992.

Vlaštica je 915 metara visoka i dominantna kota u dubrovačkome zaleđu koju su zauzeli četnici i s koje su navodili topničku vatru po odabranim ciljevima u Dubrovniku i okolici. Osvajanje kota i odbacivanje neprijatelja što dalje od Dubrovnika bila je vrlo važna operacija na Južnome bojištu. Zbog konfiguracije terena pristup kotama bio je jako težak.…

Read more

SKITNJE LIJEPOM NAŠOM: Špilja Manita peć

Manita peć je jedina špilja na prostoru Parka koja je otvorena i uređena za posjet. Svojom prostranošću i ljepotom ukrasa oduševljava posjetitelje još od davne 1937. godine, kada je nakon uređenja staze započelo njeno posjećivanje. Ulaz u špilju nalazi se na 570  m nadmorske visine, a  uspon od parkirališta u Velikoj Paklenici do nje traje oko…

Read more
Skip to content