Trump bombardirao Siriju, ispaljeno 59 projektila

SAD je krstarećim raketama napao u petak zračnu bazu u Siriji kao odmazdu zbog kemijskog napada na pobunjenički grad u provinciji Idlib, prenose agencije.

Prema Trumpovim naredbama odaslano je 59 projektila tipa Tomahawk, s ciljem da pogode zračnu bazu iz koje su poletjeli zrakoplovi za koje se navodi da su izveli napad, prenosi CNN. U prvim satima petka američke su snage s vojnih brodova stacioniranih na Sredozemnom moru ispalile 59 navođenih projektila na ciljeve u Siriji.

Kako javlja RT, guverner Homsa Talal Barazi navodi da su napadi zasad rezultirali s pet ubijenih i sedam ranjenih te da među poginulima ima i civila, navodeći i da ne očekuje veliki porast broja ukupnih žrtava.

Ovaj napad je prva izravna vojna akcija, koju je SAD izveo od početka sada već šestogodišnjeg rata u Siriji.

Putin poručuje: Sirija nema kemijsko oružje, to je potvrdilo UN-ovo tijelo

Ruski predsjednik Vladimir Putin, navodi RT, smatra da ovaj napad predstavlja kršenje međunarodnog prava. Dmitrij Peskov, Putinov glasnogovornik, prenio je te predsjednikove riječi navodeći kako su napadi izvedeni “temeljem izmišljene isprike”.

“Sirijska vojska nema kemijsko oružje… To je istraženo i potvrđeno od strane Organizacije za zabranu kemijskog oružja, specijalne jedinice UN-a”, kazao je Peskov.

Viktor Ozerov, šef ruskog vijeća za obranu, kazao je za agenciju RIA da će napad “potkopati napore u borbi protiv terorizma” u Siriji i da bi to moglo “ugasiti” suradnju Rusije i SAD-a.

“Rusija će zatražiti hitan sastanak Vijeća sigurnosti UN-a nakon američkog napada na sirijsku zračnu bazu. Ovo je čin agresije na članicu UN-a”, kazao je Ozerov.

Andrej Krasnov, šef odbora za obranu ruske Dume kazao je da će ovi projektili “proizvesti veliki požar” te da se radi o “neopreznom i neodgovornom činu”.

Iran se pridružio u “snažnoj osudi” napada.

No, Velika Britanija je ispaljivanje projektila nazvala “primjerenim odgovorom na barbarski napad kemisjkim naoružanjem od strane sirijskog režima”, a Saudijska Arabija je podržala napad “u potpunosti”, prenosi Al Arabiya.

Podrška Senata i Clinton

Američki su zakonodavci, odnosno Senat, prenosi CNN, dali podršku Trumpu, ali su ga upozorili da se prije početka rata mora savjetovati s Kongresom. Senator Rand Paul poručio je da Trump ne smije izvesti napad bez podrške kongresa, ali i da “naše prijašnje akcije u toj regiji nisu napravile ništa da bi povećale našu sigurnost, što će se dogoditi i sa Sirijom”.

Bivša kandidatkinja Demokratske stranke za predsjednicu SAD-a Hillary Clinton u četvrtak je također zagovarala napad na zračne baze u Siriji, navodeći da ta zračna flota omogućuje sirijskom predsjedniku Bašaru Al Asadu napade na civile.

Demokrat Tim Kaine, pak, navodi da je napad protuzakonit i protuustavan.

Predsjednik Donald Trump rekao je u televizijskom obraćanju naciji da je iz te baze pokrenut kemijski napad. Pozvao je sve “civilizirane nacije” da pomognu okončati rat u Siriji.

Predsjednik Trump izjavio je u četvrtak da je zgrožen napadom na djecu i da se njegovo stajalište prema Siriji i Assadu bitno promijenilo, ali je odbio precizirati što kani poduzeti.

Trump je kazao kako bi se “nešto trebalo dogoditi” s Assadom nakon smrtonosnog napada otrovnim plinom.

On nije rekao kako bi Assad trebao napustiti dužnost predsjednika, ali su njegove riječi do sada najjača potvrda da se Sjedinjene Države možda približavaju snažnijem odnosu protiv Assada čiju zemlju već šest godina razdire građanski rat.

“Mislim da je ono što je Assad učinio grozno”, rekao je Trump novinarima koji putuju s njim u zrakoplovu Air Force One na Floridu.

“Mislim da je ono što se dogodilo u Siriji sramota za čovječanstvo a on je tamo i mislim da vodi stvari tako da bi se nešto trebalo dogoditi”, rekao je Trump.

Izvor: N1

Odgovori

Skip to content