Svibanj – mjesec pobožnosti Blaženoj Djevici Mariji i molitve Krunice
Danas, 1. svibnja, započinje mjesec koji je posebno posvećen Mariji i molitvi Krunice. To je jednostavna i duboka molitva, nastala prema tradiciji u XIII. stoljeću, u dominikanskoj sredini, a poslije su se za nju uvijek zauzimali i pape. Govoreći u razgovoru za našu radijsku postaju o toj molitvi, kardinal Santos Abril y Castelló, nadprezbiter papinske bazilike Svete Marije Velike, rekao je da je poznato da je Krunica, u nauku više papâ, dobila mnogo pohvala zbog razmišljanja o otajstvima koja se razmatraju u toj molitvi. Zbog toga Mariju uzimamo kao Učiteljicu koja nas prati na našem putu, kako bismo mogli izbliza slijediti Gospodina – rekao je kardinal.
Osvrnuvši se na marijansku dimenziju koja je vrlo nazočna i kod pape Franje, kardinal je rekao da Sveti Otac njeguje vrlo duboku pobožnost prema Mariji, te se prisjetio kako mu je papa Franjo, iste večeri nakon izbora za papu rekao: „Htio bih sutra pohoditi Gospu, kako bih cijelo svoje papinstvo stavio pod njezinu zaštitu“. Do sada je sedam puta došao u baziliku Svete Marije Velike, i uvijek mi kaže da vrlo rado dolazi, jer u Majci vidi vodilju, i nadahnuće za svoje djelovanje – napomenuo je kardinal Abril y Castelló.
Molitva Krunice u obitelji – govorio je sveti Ivan Pavao II. – ujedinjuje obitelj. To je istina, – napomenuo je kardinal – jer vidjeti obitelj okupljenu, u kojoj roditelji i djeca znaju biti sjedinjeni u molitvi, i mole za sve potrebe, za potrebe svoje obitelji, i one drugih obitelji, potrebno je upravo kako bi ojačalo sjedinjenje između roditelja i djece, ali je i način na koji se podupire osobni rast članova obitelji, a i same obitelji koja je nazvana „kućnom Crkvom“. A sve to doista izgrađuje opću Crkvu – primijetio je kardinal.
Na novinarov upit što bi savjetovao onima koji imaju teškoća u molitvi Krunice, jer ju smatraju monotonom, jer se ponavlja, kardinal je kazao da je, kako bi se upravilo više pozornosti na razmatranje otajstava, korisno na početku svakoga otajstva odrediti neku nakanu, primjerice: „Ovo otajstvo prikazujemo za tatu“, ili za članove obitelji, za neko od djece, ili pak za neku drugu nakanu, šireći obzor na cijelu Crkvu.
U tom smislu – dodao je kardinal – želimo posebno moliti za Svetoga Oca, za njegov nacrt reforme Crkve, kako bi mu Gospodin doista pomogao u tomu. Mislim da je određivanje neke nakane na početku otajstva, način da ta molitva ne bude samo automatsko ponavljanje, nego da ona postane molitva na posebnu crkvenu ili obiteljsku nakanu, koja može privući malo pozornosti i zadržati ju, u svrhu gorljivije molitve – rekao je nadprezbiter papinske bazilike Svete Marije Velike.
Izvor: Radio Vatikana