Europska komisija na odlasku stavila veto na inicijativu „One of Us“
Europska komisija na odlasku, na čelu sa socijalistom Barrosom, odbila je inicijativu od preko 1,7 milijuna građana koji zahtjevaju da EU prestane koristiti novce poreznih obveznika na sumnjive i zastarjele biotehnološke prakse koje u sebi uključuju uništavanje ljudskih embrija, uključujući financiranje pobačaja u zemljama u razvoju. Barrosova je komisija, vidjevši bitno promijenjenu situaciju u Europskom parlamentu nakon euro izbora, 28. svibnja stavila veto na prijedlog inicijative i time spriječila da se o prijedlogu dalje odlučuje u Europskom parlamentu i Vijeću Europe.
Prošlog je tjedna Komisija biskupske konferencije EU (COMECE) izrazila žaljenje odlukom Komisije budući da takva odluka ugrožava samo postojanje građanske inicijative koja je osmišljena Lisabonskim ugovorom u svrhu premošćivanja postojećeg jaza između odluka zakonodavaca EU i volje građana kojih bi trebali zastupati.
Europska komisija stavila veto na pro-life peticiju građana
Odbacivanje najveće peticije u povijesti Europe je „travestija“, tvrde pokretači peticije
Brisel, Belgija, 28. svibanj, 2014. (Zenit.org)
Europska komisija stavila je veto na najveću peticiju u povijesti Europe kojom se zahtijeva od Europske unije da prekine s financiranjem istraživanja koja u sebi uključuju uništavanje ljudskih embrija.
Zadnji dan svog mandata, 28. svibnja, „Barrosova komisija” stavila je veto na Građansku inicijativu „Un de Nous / One of Us / Jedan od nas” kojom se od Brisela traži da prestane s financiranjem bilo kakve prakse koja u sebi uključuje uništenje nerođena ljudskog života.
Peticijom, koju je poduprlo dva milijuna ljudi i najveća je peticija u povijesti europskih institucija, traži se obustava korištenja sredstava iz budžeta EU namijenjenih istraživanju za financiranje projekata koji uključuju ili podrazumijevaju uništenje ljudskih emrbija. Kako bi se prekinulo finaciranje takvih projekata, peticijom se traže promjene u zakonima EU.
Europska građanska inicijativa (ECI), mehanizam participativne demokracije koji je stvoren Lisabonskim ugovorom, dozvoljava da milijun građana pokrene inicijativu za stavljanje prijedloga zakona na dnevni red neke od institucija EU.
Pro-life udruge ovu su odluku Europske komisije prozvale „travestijom” i “farsom” kojom se „izruguje“ demokratska procedura.
U svom je priopćenju organizacijski odbor inicijative „One of Us“ izrazio svoje „duboko razočaranje“ odlukom Komisije. U priopćenju su kritizirali „gluhu Komisiju“ koja je postupila „suprotno zahtjevima etike i demokracije.”
„Dok se svaki prijedlog inicijative kontrolira prema vrhu od strane Komisije prije negoli se dopusti potpisivanje, Barrosova komisija uzela si je pravo veta protiv inicijative koja je uspješno udovoljila uvjetima i dobila podršku naroda,” navodi se u priopćenju odbora. „Korištenje takve moći veta je nezakonito i usmjereno protiv demokracije budući da, u političkom smislu, europsko zakonodavstvo može dati svoj sud o sadržaju inicijative, a ne Komisija, inače bi ECI mehanizam participativne demokracije bio besmislen.”
European Dignity Watch, istraživačka organizacija za obranu prava na život sa sjedištem u Briselu, također je u priopćenju komentirala kako je Komisija na odlasku postupila „nezakonito i antidemokratski“ i optužila ju da „pristrano provodi svoju političku volju.”
Odluka Komisije znači da je cjelokupna ideja o Europskoj građanskoj inicijativi „farsa“ budući da je svrha te inicijative bila da građani Europe dobiju veću političku moć, navodi organizacija. U priopćenju European Dignity Watch-a se navodi da Europska komisija nema obvezu postupiti prema peticiji građana, ali je ovime „napravila budalu od sebe tako što je osujetila zahtjev koji ima demokratsku potporu građana i u skladu je sa zakonima EU.”
Organizacijski odbor inicijative „One of Us“ u svom priopćenju navodi kako je Komisija u obrazloženju svog postupka bila „licemjerna i bahata pretvarajući se da ne razumije svrhu zahtjeva građana na čak 30 stranica obrazloženja koje su pune samozadovoljstva politikom koju provodi EU“.
„Komisija želi nastaviti s financiranjem neetičkih i zastarjelih biotehnoloških praksi, uključujući financiranje pobačaja u zemljama u razvoju, pa čak i u zemljama koje zakonski zabranjuju pobačaj,” navodi se u priopćenju.
Istaknuvši kako se stavljanjem veta izruguje demokratska procedura te kako Komisija nije bila spremna priznati uspjeh građanske inicijative i proslijediti njezin prijedlog Europskom parlamentu i Vijeću Europe, organizacijski odbor inicijative „One of us“ tvrdi da je Komisija „zloupotrijebila svoje ovlasti”.
Navode kako je odluka Komisije od mehanizma peticije napravila „travestiju“ i time „posvjedočila da pati od manjka demokratske kulture.”
Organizacijski odbor inicijative „One of us“ ipak ne gubi nadu i vjerojatno će se zbog veta žaliti pred Sudom pravde u Luksemburgu koji priznaje pravo na zaštitu ljudskog života od trenutka začeća.
Upravo održani izbori za nove zastupnike u Europskom parlamentu te novi sastav Europske komisije, čiji bi članovi uskoro trebali prisegnuti, također daju osnove za nadu.
(28. svibanj, 2014.)
Izvor: Zenit.org/zdravstveniodgoj.com