Mađarske banke će građanima vratiti 11 milijardi eura
• Mađarskim CHF dužnicima do veljače 2015. bit će vraćeno 11 milijardi eura
• U Hrvatskoj se nastavlja dužnička agonija
• Udruga Franak priprema nove aktivnosti usmjerene prema bankama
Zagreb, 11. rujna 2014. S mađarskog Internet portala Portfolio.hu doznajemo da bi mađarskim dužnicima u kreditima s valutnom klauzulom do veljače 2015. trebalo biti vraćeno sve što su banke nezakonito stekle. Rekao je to Antal Rogan, šef zastupnika vladajuće stranke Fidesz u mađarskome parlamentu.
Prema nedavno donesenome zakonu, banke su dužne obeštetiti dužnike zbog jednostranog povećanja kamata i naknada te zbog nezakonitog profita na razlikama između kupovnog i prodajnog tečaja u stranim valutama za kredite isplaćene u posljednjih 10 godina. Uglavnom se radi o hipotekarnim kreditima s valutnom klauzulom CHF.
Očekuje se da bi zakonodavne mjere o načinu povrata novca na temelju prvoga zakona trebale biti donesene u rujnu. To će osnažiti središnju banku da lakše obavlja superviziju povrata novca. Banke mogu očekivati vrlo ozbiljne kazne, ako se ne budu pridržavale zakona i ako ne vrate dužnicima ono što su stekle nezakonito, rekao je Rogan.
Prema drugome zakonu na temelju presude Kurije, koji bi planirano trebao biti donesen u studenome ove godine, banke će morati vratiti preplaćena sredstva na temelju razlike početnoga tečaja i narasloga tečaja CHF-a. To će mađarske poslovne banke koštati oko 8 milijardi eura.
Prema zakonu, mađarske banke imaju pravo žalbe na presudu Kurije, međutim sve banke koje su se dosad žalile bile su odbijene i morat će vratiti novac.
Zaključujemo da mađarski dužnici na temelju odluka sudske i zakonodavne vlasti mogu očekivati do veljače sljedeće godine povrat preplaćenih otplatnih kreditnih rata, i za preplaćene kamate i za razliku početnog i naraslog tečaja CHF-a, u ukupnom iznosu od 11 milijardi eura.
Za to vrijeme dužnici u Republici Hrvatskoj proživljavaju agoniju, jer ne mogu još uvijek dobiti preplaćene iznose kamata na temelju pravomoćne presude Visokoga trgovačkog suda, dok se na odluku Vrhovnoga suda o nezakonitosti ugovorene valutne klauzule CHF mora čekati još neko vrijeme. Nadamo se da će to vrijeme biti kraće nego ono koje je proteklo između donošenja prvostupanjske i pravomoćne presude.
U međuvremenu, Udruga Franak priprema nove aktivnosti prema bankama sa svrhom da banke prihvate realnost i vrate dužnicima nezakonito stečen novac, bez dodatnih sudskih procesa.
Udruga Franak/croative,net