GJENERO: Očito je odluka o oslobađajućoj presudi donesena još kad su ga pustili iz pritvora!

Ovo je strašna pljuska međunarodnom krivičnom pravu, dokaz neodgovornosti tužiteljstva, suda, i cijelog sustava, smatra politički analitičar Davor Gjenero

“Cijeli tijek procesa je bio sramotan, od samog pokretanja, preko prihvaćanja da se sam brani, bez odvjetnika, izuzeća suca na Šešeljev zahtjev, promjene sastava suda, i puštanja na slobodu prije izricanja presude. I naravno sramotna je i nevjerojatna pristranost predsjedavajućeg sudskog vijeća, cijelo vrijeme suđenja”, kaže nam Davor Gjenero.

A kakve će to ostaviti posljedice na odnose Srbije i Hrvatske, i međunacionalne odnose u Hrvatskoj?

“Ovo je velika degradicija ideje mogućnosti uspostave tranzicijske pravednosti uz pomoć međunarodnih institucija. Manje me brinu odnosi Hrvata i Srba, a puno više odnosi između država. Nakon ovakve presude Srbija će u velikoj mjeri ustrajati na odbijanju hrvatskih poziva da se ozbiljno razgovara o hrvatskim rezervama o otvaranju poglavlja 23. S druge strane, rezerve Hrvatske će, normalno, postati puno oštrije. Loše za Hrvatsku je što bi moglo doći do zatezanja odnosa unutar EU, između Hrvatske i ostatka unije, oko tog pitanja, ali je s druge strane dobro što sad postoji potpuni politički konsenzus o tome u Hrvatskoj.”

– Hoće li EU nakon ovog i dalje iz političkih razloga inzistirati na ubrzanom putu Srbije u EU?

“Nema govora o ubrzanom putu, jer EU trenutno nije spremna za integraciju nikoga, pa niti Srbije. Ali ova presuda će samo učiniti decision makere u Srbiji manje sklonima da poštuju europska pravna načela i stečevine s jedne strane, a s druge strane ne vidim da Hrvatska ima ozbiljnog saveznika u rezervama spram otvaranju poglavlja 23.

Situacija ovdje nije usporediva s onom kad je nas blokirala Slovenija, ta njihova blokada je bila potpuno izvan zajedničke europske pravne baštine, nije se odnosila na nju, i nije se odnosila samo na jedno poglavlje nego je zahvatila sva poglavlja – osim, paradoksalno, pravosuđa.

Hrvatska situacija je kristalno jasna: Hrvatska je sama u blokadi Srbije, iako je unutar okvira zajedničke pravne stečevine. Dakle, bojim se kvarenja odnosa Hrvatske i EK, ali je dobro što ćemo imati konsenzus i to što su naši zahtjevi “košer” prema europskim normama, odnosno nešto na čem imamo pravo inzistirati.”

– Kako bismo se kao država trebali politički postaviti u ovoj situaciji, jesmo li i sami doprinijeli ovakvoj odluci?

“Mene je iznenadilo da u Hrvatskoj nije bilo ozbiljne reakcije kad je Haag amenstirao Franka Simatovića – inače nećaka direktora TV Zagreb iz sedamdesetih, Franka Wintera, i Stanišića, koji su terećeni za progon, ubojstva, deportacije i prisilno premještanje hrvatskog i muslimanskog stanovništva.

Treba se postaviti vrlo hladno: ne dozvoliti si da se uzrujamo. Bitno je Međuarodnoj zajednici dati do znanja da smo izrazito razočarani načinom na koji je djelovao sud. Nemam ništa protiv sazivanja izvanredne sjednice Sabora i parlamentarne rasprave o judikaturi haškog suda, nakon ove presude je to primjerena reakcija.”

– Treba li možda promijeniti i Ustavni zakon o suradnji s tim sudom, kako bi se dalo do znanja MZ što mislimo o ovakvom sudovanju?

“Promjena Ustavnog zakona sad nema smisla, jer je sud praktički završio s radom, trebaju samo još izreći presudu Ratku Mladiću. Ali treba poslati jasnu poruku prema EU kako smo mi kasnili s članstvom u uniji zbog ovih idiota, i to bar sedam ili osam godina. Da nije bilo tog idiotizma mogli smo ući u EU 2004. ili 2007., u godinama debelih krava, dok je tulum još bio dobar, dok je bilo komada i cuge. A mi smo došli na taj tulum u pet ujutro, kad sve zaudara po alkoholu i cigaretama i zabavi je kraj. Treba jasno poručiti: mi smo gubitnici, jer ste vi povjerili posao dijeljenja pravde nekom tko nije u stanju to obaviti kako treba.”

– Je li odluka suda politička, jer pravnom logikom je teško ovakvu presudu objasniti?

“Da. Ta odluka je već bila donesena onog momenta kad je on pušten. Samo je trebalo proći vrijeme da se tehnički oblikuje. Kad su Šešelja pustili “zbog humanitarnih razloga”, trebali smo naslutiti da je već unaprijed odlučeno o tome da je on nevin. Oni su očito znali cijelo vrijeme da neće biti osuđen, i nisu imali nikakve namjere vraćati ga u Haag, inače ga ne bi ga ni puštali.”

– Je li takva odluka bila dio neke političke trgovine?

“To nećemo doznati dok netko od aktera ne počne govoriti ili pisati o tome, to bi bilo čisto nagađanje u ovom trenutku

– Je li sud ovim promašio svrhu? Oni su osnovani kako bi doprinijeli pomirenju, a ovim su očito samo pridonijeli razbuktavanju strasti i sukoba?

“Sud se temeljito izbrukao, bruka je bila već i presuda Radovanu Karadžiću. Uzeti u obzir olakotne okolnosti čovjeku koji nije niti priznao nadležnost suda, niti izrazio kajanje, niti priznao zločine, i onda relativizirati njegovu kaznu? Pa za genocid se daje ne jedna nego sedam doživotnih.

To se već počelo osjećati kroz pogoršane bilateralne odnose. Time smo mi zapravo jako loše prošli, jer zločini počinjeni na našem teritoriju nisu osuđeni. Problem je što ako ćemo se previše buniti, ako uđemo u taj sukob s više emocija nego razuma, onda mi sami sebe guramo politički nazad u “regiju”. A zahvaljujuću nacionalnoj političkoj akciji mi toj regiji više ne pripadamo!”

– Je li se trebalo ovo dogoditi da se konačno nekog, u ovom slučaju Šešelja, proglasi nepoželjnom osobom u Hrvatskoj? Bilo je i prije kandidata za status “perosna non grata”, pa je Hrvatska ipak u ime “dobrosusjedskih odnosa” primala sve “goste” iz Srbije od kojih neke možda nije treba, koji su nanijeli štetu, Vulina recimo koji je nedavno četnikovao na komemoraciji u Jadovnu?

“Nakon verbalnog napada na predsjednicu to je bila jedina moguća reakcija. Istina, on je nju i prije verbalno napadao, no sad je slobodan čovjek i stvari su se promijenile. A bilo je osoba, ne samo iz Srbije, prema kojima je trebalo primijeniti sankcije. Što se Vulina tiče, on je došao ovdje na poziv koalicijskog partnera bivše vlade (Pupovčev SDS, op. MH) i oni su njemu trebali ispostaviti račun za to.”

Autor: Marcel Holjevac/dnevno.hr

Odgovori

Skip to content