JESU LI POSLOVI KOJE JE OBAVLJAO I MANIFESTACIJE KOJE JE POSJEĆIVAO VAŽNI ZA INTERESE DRŽAVE

AVANTURE BIVŠEG PREDSJEDNIKA:      Mesić otvorio muzej u Kini, svratio do Vukove Gorice, pa opet u Kinu…

Sukobivši se javno s Ivom Josipovićem oko toga je li postojanje Ureda bivšeg predsjednika prijeko potrebno i važno za interese države, Stjepan Mesić je, među ostalim, poručio svome nasljedniku da je riječ o tome “što čovjek koji je proveo 5 ili 10 godina na toj dužnosti, objektivno gledano, može dati svojoj državi i nakon prestanka obnašanja dužnosti”.

Opisujući svoje aktivnosti nakon odlaska s Pantovčaka, Mesić je kazao da redovno kontaktira s predstavnicima političkog i gospodarskog života niza zemalja, da je u vezi s aktualnim i bivšim šefovima država, da dobiva pozive za razna predavanja i da sudjeluje na skupovima u inozemstvu, da ga posjećuju strani veleposlanici i da daje intervjue raznim medijima.

Tako to izgleda na deskriptivnoj razini, a “Slobodna” je “izvukla iz arhiva” koje su to konkretne aktivnosti koje je bivši šef države odradio u posljednjih godinu dana i o kojima je izvještavao javnost.
Ne ulazeći u to koliko su nabrojene aktivnosti korisne ili efemerne za nacionalne interese, ovdje ćemo ih samo spomenuti te prepustiti sudu javnosti da ocijeni njihovo značenje.
Dana 11. travnja 2011. Mesić se u svom uredu u Grškovićevoj sastao sa šefom Delegacije EU-a u Zagrebu Paulom Vandorenom.
Od 13. do 20. travnja boravio je u Kini, gdje je govorio na panelu u Boaou, u sklopu Azijskog gospodarskog foruma, te je u Yangzhou otvorio Memorijalni muzej Marka Pola.
Deset dana nakon Kine, otputovao je u Njemačku, na obilježavanje obljetnice oslobađanja nacističkog logora Dachau.
Od 2. svibnja prošle godine bio je u višednevnom posjetu Kazahstanu gdje je govorio na Astana gospodarskom forumu te se susreo s tamošnjim predsjednikom Nursultanom Nazarbajevim.

Početkom lipnja Mesić je u Budimpešti, na pokopu preminulog mađarskog predsjednika Ferenca Madla.
U svom uredu 6. srpnja prima egipatsku veleposlanicu na odlasku Eman Mohamed Zaki, a zadnji dan kolovoza u Vukovoj Gorici posjećuje, u znak podrške, bivšeg šefa policije Josipa Boljkovca, nakon što je ravnatelj MUP-a Oliver Grbić najavio policijsko-sudski postupak protiv njega zbog sumnji da je odgovoran za ratne zločine.
Od 7. do 9. rujna 2011. odlazi u Poljsku gdje se u gradu Krynice održava okrugli stol u sklopu gospodarskog foruma.
Od 15. do 20. rujna Mesić je opet u Kini, na Festivalu hrvatske fine kuhinje u Hangzhou te na West Lake festivalu koji se održava na Jezeru tisuću otoka.
Sredinom listopada bivši predsjednik u Rijeci drži govor na Forumu antifašista Jadransko-jonske regije, a krajem mjeseca u Dubrovniku otvara konferenciju o temi “Dubrovnik – 20 godina poslije”.
Zadnji dan listopada Mesić u Sarajevu izlaže na skupu Internacionalne lige humanista, a 10. studenoga u Vukovaru drži predavanje na poziv Europskog doma.
Dan poslije u svom uredu u Zagrebu prima šefa Delegacije EU-a Paula Vandorena.
U novoj 2012. godini, 9. siječnja, Mesić u Hrvatskom novinarskom društvu gostuje na okruglom stolu o makedonskom jeziku u EU-u u organizaciji veleposlanstva Makedonije u Zagrebu, a deset dana kasnije u svome uredu organizira susret na temu odnosa prema antifašizmu i antifašistima u Hrvatskoj.
Dana 26. siječnja 2012. objavljuje izjavu u povodu Međunarodnog dana sjećanja na holokaust, a četiri dana nakon toga “obračunava” se s aktualnim predsjednikom Josipovićem zbog izjava u Večernjem listu gdje aludira na potrebu gašenja Ureda bivšeg predsjednika.

Mesićev ured: ‘Lani smo potrošili 855.588 kuna’

Iz Ureda bivšeg predsjednika Mesića demantirano je da se godišnje na njegov ured troši dva milijuna i četiristo tisuća kuna, kako je bilo rečeno u prilogu u Dnevniku 3 HTV-a. Financijski plan za Ured bivšeg predsjednika za godinu 2010. iznosio je, nakon rebalansa, 1.490.000 kuna. U toj je godini stvarno potrošeno 662.941,09 kuna, tvrde iz Mesićeva ureda.

Financijski plan za Ured bivšeg predsjednika za godinu 2011. iznosio je, nakon rebalansa, 1.219.000 kuna. Početni je financijski plan predviđao 1.360.000 kn. Od toga u godini 2011. potrošeno je 855.588,32 kune, uz napomenu da završni račun još nije gotov, poručuju iz Mesićeva ureda.
K.P.

“Nemam ništa protiv Stipe, ali Ivo je u pravu”
Tanja Dujaković (26), studentica: Ne podržavam nikoga jer je u pitanju demagogija s obiju strana. Stipe i Ivo se “napucavaju”, a od toga neće država profitirati, niti će je oni spasiti. Jedini moj komentar na omjer predsjedničkih i saborskih mirovina u odnosu na plaće malog puka jest: to nije normalno!

Ivan Boras (26), mesar: U pravu je Josipović. Jer, red je da svi dobijemo “normalnu Hrvatsku”, a ne povlaštenu mirovinu i još do kraja života da ima vozača i ostalo što mu zakon dozvoljava, ali ne i bilo kakva konkretna zaduženja. Bilo bi lijepo to omogućiti i običnim radnicima s oko dvije tisuće kuna mirovine.

Tomo Sjekavica (27), sveučilišni asistent: Ako se Josipović odriče predsjedničke mirovine, dajem mu potporu. Podržavam ga i da se vrati na Sveučilište za koje se i usavršavao. Bilo bi u redu da se povlaštene mirovine odrekne i Mesić koji je “samo živući bivši predsjednik”, koji je odradio svojih osam godina, ali sada ne radi nešto posebno.

Saša Selmanović (36), profesor: Povlaštene mirovine su čista sramota za Hrvatsku jer je nonsens u aktualnoj krizi govoriti o takvim mirovinama ljudi koji su nas doveli u bezizlaznu situaciju. Nisam nikad imao ništa protiv Mesića, ali je u ovom slučaju Josipović potpuno u pravu.

Iris Rašica (23), studentica: Osobno podržavam Josipovića. Ne znam koliko je to pravedno, ali je njegov stav pošteniji i trebao bi u krizi biti primjer nama običnim ljudima. Mesić zvuči malo prepotentno i mora voditi računa u kakvim uvjetima žive građani Hrvatske.

Rade Stanjević (58), vozač: Možda nije pošteno što ću reći, ali je Mesić bio dobar dok je bio predsjednik. No, njegovo vrijeme je prošlo i mislim da bi se trebao “uklopiti” u postojeći trend mirovina.
Marijana Jukić (26), studentica: Ne podržavam ni bivšeg ni aktualnog predsjednika jer nam u ovoj situaciji nikako ne treba takvo prepucavanje. Imamo puno većih problema. Pozdravljam ukidanje povlaštenih saborskih mirovina jer i oni samo rade svoj posao za koji su puno bolje plaćeni od običnih ljudi.

Ahmet Kalajdžić, Slobodna Dalmacija

Odgovori

Skip to content