ISIS sve više razotkriva zločinačku zapadnu politiku
SAD-u spašavanje građana (Kurda) od IS-a nije strateški cilj
Nedavno smo ovdje objavili tekst Krešimira Mišaka koji onima koji ne prate pozorno globalna politička kretanja može izgledati gotovo kao proročka najava budućih zbivanja na bliskoistočnom području, a kasnije i šire. Naravno da o nikakvom proricanju nema govora jer onome tko je upućen što se na tim područjima događa, činjenice su nadohvat ruke. Dovoljno je samo prisjetiti se tko je stvorio i naoružao postrojbe koje sad na sve strane siju paniku, užas i smrt. Najnovija izjava američkog državnog tajnika Johna Kerrya samo potvrđuje gore navedeno. Prenosimo tekst s portala hkv.hr.
SAD – Turska- Kurdi – IS
Američki državni tajnik John Kerry u srijedu je neizravno priznao da sprječavanje pada sirijskoga grada Kobanija u ruke džihadista Islamske države (IS) nije američki strateški cilj, a da bi zamisao o tampon zoni trebalo dobro proučiti. Ma koliko da je užasavajuće gledati u prijenosu uživo ono što se događa u Kobaniju… morate se malo odmaknuti i sagledati strateški cilj”, rekao je Kerry na zajedničkoj konferenciji za novinare s britanskim ministrom vanjskih poslova Philipom Hammondom.
“Neovisno o krizi u Kobaniju, izvorni ciljevi naših napada su zapovjedni stožeri, infrastruktura. Nastojimo IS-u oduzeti sposobnost ratovanja ne samo u Kobaniju, nego u cijeloj Siriji i u Iraku”, rekao je. Kerry je rekao da očekuje od Turske, koja je zatražila uspostavu zone zabrane leta i tampon zone u Siriji te pojačano djelovanje protiv snaga sirijskog predsjednika Bashara al-Assada, da “idućih sati ili dana” odluči kakvu ulogu može igrati u borbi protiv IS-a.
Francuska usamljena
Francuska je u srijedu objavila kako podupire zamisao o uspostavi tampon zone između Turske i Sirije, koja bi bila zaštićeno područje za izbjeglice, no i Hammond i Kerry oprezno su reagirali na taj prijedlog.
“Zamisao o tampon zoni je vrijedna razmatranja, treba je vrlo pažljivo proučiti”, rekao je Kerry. Američko ministarstvo obrane u srijedu je priopćilo da tampon zona nije vojna opcija koja se razmatra u trenucima dok koalicija na čelu sa SAD nastavlja zračne napade u Siriji, ali i potvrdilo da je to tema razgovora s Turskom. “To nije nova tema, ali sad nije među vojnim opcijama koje razmatramo. No, mislim da je to tema stalnih razgovora”, rekao je na konferenciji za novinare glasnogovornik Pentagona kontraadmiral John Kirby.
Treba dodati da na ovaj stav SAD-a vjerojatno najviše utječe Turska, kojoj ne odgovara stvaranje bilo kakve kurdske autonomije u susjednim zemljama. S uglavnom pasivnim gledanjem Zapada nad istrebljivanjem Kurda treba povezati i brojne prosvjede Kurda u zapadnim zemljama gdje je došlo do nereda, kao i nerede u Turskoj na područjima s kurdskom većinom koji su zadnjih dana odnijeli desetke žrtava.
(Hina,hkv)