Suđenje Udbi u Münchenu otkriva hobotnicu: Josipović – Perković – Bajić
SVJEDOČENJE VUKUŠIĆA – Predsjednik RH Ivo Josipović bitan je dio dobro razvijene mreže bivših pripadnika jugoslavenskih tajnih službi te je aktivno sudjelovao u iniciranju montiranog sudskog procesa
Bože Vukušić, svjedok na suđenju udbašima Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču zbog likvidacije hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića, otkrio je da je još uvijek aktualni predsjednik RH Ivo Josipović bitan dio dobro razvijene mreže bivših pripadnika jugoslavenskih tajnih službi te da je aktivno sudjelovao u iniciranju montiranog procesa koji je pred splitskim sudom započeo 2009. godine.
Naime, obrana Perkovića i Mustača pokušala je Božu Vukušića diskreditirati kao svjedoka pred sudom u Münchenu, spominjući i slučaj otmice Blagoja Zelića i Petra Gudelja 1991. godine, za kojeg je nakon 10 godina istrage optužen, a kasnije i oslobođen Vukušić.
Hrvatski mediji objavili su početkom suđenja da je bivši šef Udbe Josip Perković jedan od najvažnijih svjedoka protiv Bože Vukušića pred Županijskim sudom u Splitu, gdje se Vukušića teretilo da je krajem 1991. organizirao otmicu dvojice splitskih Udbaša, Gudelja i Zelića, kako bi došao do informacija o likvidacijama hrvatskih političkih emigranata.
Oteti su u prosincu 1991. i oslobođeni krajem siječnja, odnosno početkom veljače 1992. Gudelj, koji tvrdi da nije bio agent Udbe, zaveden je pod pseudonimom „Florijan” i od starih Udbaša nikoga nije baš zanimao, ali je nestanak, u međuvremenu preminulog, Blagoja Zelića podigao cijelu Udbu na noge – i onu izvan tada već djelomično okupirane Hrvatske.
Gudelj je izgleda otpočetka bio planiran kao „žrtveno janje” u udbaškim kombinacijama prikrivanja tragova o ubojstvu Brune Bušića, ali Blagoje Zelić je bio jedan od ključnih operativaca jugoslavenskih tajnih službi u likvidacijama hrvatskih političkih emigranata.
Perković je, tvrde upućeni, bio otpočetka upoznat s otmicom. Aktivno se uključio u cijeli slučaj početkom siječnja 1992. nakon telefonskog poziva svoga nekadašnjeg šefa Stanka Čolaka iz Beograda Zdravku Mustaču, posljednjem šefu jugoslavenske Udbe u Beogradu, koji je u to vrijeme bio zamjenika, također Udbaša koji je “prešao” na hrvatsku stranu – Josipa Manolića.
No, unatoč svemu, Perković je imao interes da se ta otmica pripiše Boži Vukušiću, iz jednostavnog razloga što je Vukušić već tada imao ozbiljna saznanja o Perkovićevim djelovanjima oko ubojstava hrvatskih političkih emigranata. Dolaskom Stjepana Mesića na Pantovčak i SDP-ove koalicije u Banske dvore 2000. godine, otvara se istraga oko te otmice iz 1991. godine.
Godine 2004. i 2005. nakon Vukušićeva svjedočenja pred predstavnicima bavarske policije i tužiteljstva u Münchenu uhićen je Udbin suradnik Krunoslav Prates i raspisana je međunarodna tjeralica za Josipom Perkovićem.
Kreće nova faza pritisaka na procesuiranje Bože Vukušića, pa tako i pojačana istraga.
U progon se aktivno uključuje Josipović
Kad je istraga ušla u 10. godinu, a SDP-u se nije sviđalo saborsko pokroviteljstvo nad obilježavanjem Bleiburške tragedije, koje je ta stranka kasnije i ukinula – javio se i predsjednik Ivo Josipović, čiji je savjetnik za sigurnost Saša Perković, sin Josipa Perkovića.
“Posebno je sporno da država daje pokroviteljstvo skupu koji organizira Božo Vukušić, osoba osuđena za ubojstvo, koja u svojim novinama zagovara ustaštvo i koja je pod kaznenim postupkom za vrlo ozbiljno kazneno djelo kao što je otmica. Nevjerojatno mi je da je takvo kazneno djelo pred zastarom i postavljam pitanje i odvjetništvu i pravosuđu kako je to moguće” upitao se tada Josipović u Slobodnoj Dalmaciji. Nakon njegova javnog istupa, Državno je odvjetništvo promptno završilo dugogodišnju istragu i podiglo optužnicu, ustvrdila je tada Slobodna Dalmacija.
“Djeluje nevjerojatno, ali Vukušića su za ovo kazneno djelo istraživali više od 10 godina da bi Županijsko državno odvjetništvo podiglo optužnicu za manje od 24 sata?! Slučajnost? Nikako”, objavio je u lipnju 2010. index.hr.
“Nedavno je, naime, postupak protiv Vukušića spominjao predsjednik Ivo Josipović. Istaknuo je kako nije primjereno da Sabor bude pokrovitelj komemoracije žrtvama Bleiburga, koju organizira osoba osuđena za ubojstvo i osumnjičena za otmicu. Mislio je, dakako, na Vukušića, koji je 1983. godine osuđen u Njemačkoj za ubojstvo”, dodao je tada Indeks.
Bajić (Mladen, Glavni državni odvjetnik) je promptno reagirao. Istražna sutkinja Ljiljana Stipišić u ponedjeljak je napravila posljednju radnju te poslala spis na Državno odvjetništvo. Tužiteljica Marina Matušan optužnicu je brže-bolje u rekordnom roku spustila natrag na Županijski sud, objavio je 2010. godine Indeks.
Vukušićevi odvjetnici iz tog su razloga i tražili izuzeće “svih živih” na splitskom sudu, a u procesu je na kraju i oslobođen.
Josipoviću pozivanje na progon Vukušića nije bila jedina intervencija u cilju spašavanja Josipa Perkovića i sprječavanja suđenja Udbi, on je na kraju sudjelovao u promjeni zakona poznatijeg kao Lex Perković, kako bi spriječio izručenje i procesuiranje Udbaša optuženih za likvidaciju hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića. Ipak to nije bilo dovoljno, udbaši su izručeni.
Pokušaj diskreditacije u Münchenu sklopio mozaik
Kako je obrana na minhenskom suđenju na čelu s Antom Nobilom pokušavala s diskreditacijama usmjerenim na to da je Vukušić oteo Zelića i Gudelja, prvo je Mustačeva odvjetnica Lidija Horvat ustvrdila kako nije istina da je oslobođen na suđenju za te otmice i tražila da objasni kako je suđenje završilo.
Vukušić je tako iskoristio priliku da kaže da je istraga započela 2000. g. i da je suđenje počelo tek kada je Ivo Josipović dao intervju u Slobodnoj Dalmaciji kojem je tražio da se Vukušiću sudi. Tad je istraga prekinuta i započelo je suđenje, objasnio je Vukušić.
Ispitano je preko 50 svjedoka i nitko ga nije teretio za otmicu. Čak je oteti Gudelj u istrazi rekao da ga je Vukušić oslobodio a ne oteo.
Na pitanje Lidije Horvat „tko je bio šef centra SZUP-a Split 1992. godine” (vrijeme otmice) Vukušić je odgovorio navodeći ime, ali i dodao: „a njegov zamjenik je bio Stipe Perković, brat Josipa Perkovića, što je izazvalo smijeh u publici.
Najveću živost i smijeh u sudnici je izazvao odgovor na pitanje odvjetnice Horvat: „na planu otmice kao autor je navedeno „b”. Znate li tko bi mogao biti taj „b”?”
Vukušić je odgovorio da bi mogao biti bilo tko. “Možda Mladen Bajić?”, upitao se Vukušić, što je također izazvalo gromoglasni smijeh u sudnici.
No, video linkom, zbog bolesti, saslušan je Petar Gudelj, koji je sjedio u Županijskom sudu u Splitu. Gudelj je i na suđenju potvrdio da ga je Vukušić spasio od otmičara, a ne oteo. Ne zna tko ga je oteo.
Izvor: direktno.hr