RAZOTKRIVAMO: Udruge protiv nacionalnih interesa i istine

Zašto udruge koje su žestoko kritizirale predsjednicu Grabar Kitarović ne reagiraju na Goldsteinov nepotizam i upitne kvalifikacije ravnateljice spomen-područja Jasenovac?

Zašto udruge koje su graknule na predsjednicu Grabar Kitarović jednako intenzivno ne ustaju na noge kako bi se odgovorilo na pitanja o diplomi šefice Jasenovca?
Cijeli niz udruga i organizacija civilnoga društva među kojima su se istaknuli B.a.B.e., Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI), Centar za LGBT ravnopravnost, Centar za mirovne studije (CMS), Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek, Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću, GONG, Kuća ljudskih prava, Pravo na grad, Srpski demokratski forum i još čitav niz dokonih, pretplaćenih udruga, točnije njih šezdeset (?!), pod zajedničkim imenom “Platforma 112” uputile su predsjednici Kolindi Grabar Kitarović otvoreno pismo. Premda upakirano kao pismo dobrodošlice, u njemu se mogu pronaći i elementi prozivke na račun tek izabrane predsjednice. Zasmetalo im je tako što u govoru Grabar Kitarović nije spomenula antifašizam, ali i to što na inauguraciju nije pozvala ravnateljicu centra Jasenovac. Ali su zato na istoj iz njihove perpspektive sudjelovali zločinci.

No, kada su već glasne udruge prozvale predsjednicu radi Nataše Jovičić, ravnateljice Javne ustanove spomen-područja Jasenovac koja javnosti nije pretjerano poznata, valja se zapitati tko stoji iza lika i djela ove dame. Zanimljivo, na čelu institucije kojom Jovičić rukovodi trebao bi sjediti povjesničar ili pak povjesničarka. Ali njezina biografija, prema riječima dobro upučenoga povjesničara veoma je intrigantna. Naš sugovornik Natašu dobro poznaje i s njome se imao prilike susretati na Filozofskom fakultetu u Zagrebu gdje su zajedno studirali. Nakon zarvšene gimnazije Nataša Jovičić upisala je po tadašnjim pravilima dva smjera na Filozofskom fakultetu. U to doba postojali su A i B predmeti. I ovaj drugi, B predmet obično bi bio jednostavniiji. Jovičić je kao prvi smjer odabrala filozofiju, dok je drugi smjer kojega je studirala bila povijest umjetnosti. Na tom smjeru položila je sve ispite, ali kada je i je li uopće došla do službene diplome, našem sugovorniku nije jasno pa se stoga pita je li Jovičić uopće ikada diplomirala.

“Kada sam je zadnji put sreo, to je bilo prije pet godina, rekla mi je da nije diplomirala. U to vrijeme bila je ravnateljica spomen-područja”, prepričava naš sugovornik pitajući se znači li to da je i tada posao obavljala bez diplome. Po fakultetu se svojedobno pričalo da joj je tadašnji dekan Neven Budak ovjerio neki oblik diplome koja nije profesorska niti fakultetska. Nakon školovanja na Filozofskom fakultetu Jovičić odlazi u SAD na postdiplomski studij i ondje završava menadžment, što i dalje prema tvrdnjama našeg sugovornika nije adekvatna diploma za posao koji obavlja.

“Nataša nikada nije studirala povijest, a do njezina dolaska na mjesto direktorice Spomen-područja Jasenovac tu funkciju obnašao je povjesničar iz Šibenika, Mate Rupić, ali njega mijenja Slavko Goldstein te na tu funkciju postavlja Natašu Jovičić”, priča povjesničar. Inače, Jovičić je po povratku iz SAD-­a vodila udrugu koja je nudila pomoć silovanim ženama iz Bosne i Hercegovine, koje su ovaj stravičan čin pretripjele tijekom rata. U političke vode ulazi 2000. godine kada je u Račanovoj vladi ministar kulture Antun Vujić postavlja kao svoju pomoćnicu, a još u to vrijeme po kulturnim krugovima, ali i u medijima, dovodila se u pitanje njezina diploma. Zanimljiva je činjenica da je i službenu biografiju Nataše Jovičić na internetu nemoguće pronaći. Zapitati se tek na koncu valja zašto udruge koje su graknule na predsjednicu Grabar Kitarović jednako intenzivno ne ustaju na noge kako bi se odgovorilo na pitanja o diplomi šefice Jasenovca?

Autor: Iva Međugorec/dnevno.hr

Odgovori

Skip to content