Karizma je živa vatra Boga
Papa Franjo članovima pokreta Comunione e liberazione: Karizma je živa vatra Boga, a ne neka naljepnica
Održavajte živu vatru vašega susreta s Isusovim milosrđem, a nemojte zajedničku karizmu shvaćati kao „nekakav muzej uspomena“, rekao je papa članovima Pokreta Comunione e Liberazione, s kojima se prije podne susreo na Trgu sv. Petra, u prigodi šezdesete obljetnice Pokreta.
Karizma je živa vatra, a ne sloj plemenitoga pepela, koji valja brižno čuvati. Rabeći sliku vatre Sveti je Otac ustvrdio da je karizma – kao dar Božji – uvijek bila dar koji daje život, a ne prašnjavi spomenik, blijed i nepokretan.
Papa je mislio na karizmu pripadnika Pokreta Comunione e Liberazione, kojih ima više od osamdeset tisuća, a koji su se prije podne okupili na Trgu sv. Petra. Papa je u papamobilu dugo pozdravljao nazočne, a potom im je rekao kako mu je Don Giussani, utemeljitelj pokreta, vrlo mnogo značio. Naročito njegova ustrajnost na susretu, ali ne s nekom idejom nego s Osobom, s Isusovim milosrđem – ustvrdio je papa Franjo.
Kršćanski moral nije divovski napor nekoga koji je odlučio biti dosljedan i koji je uspio, odnosno nije neka vrsta osobnoga izazova pred svijetom. Kršćanski je moral ganutljivi odgovor na iznenađujuće, nepredvidljivo milosrđe, prema ljudskom shvaćanju čak ‘nepravedno’, Jednoga koji me poznaje; poznaje moje nevjernosti, a ipak me ljubi, cijeni, prihvaća, poziva, čeka i nada mi se – kazao je Sveti Otac.
Papa je dugo govorio o karizmi koja je u don Giussaniju prije šezdeset godina zapalila „žurnost vraćanja glavnim obilježjima kršćanstva“, stvorivši crkveno tijelo prožeto Evanđeljem. Nakon šezdeset godina, izvorna karizma nije izgubila svoju svježinu i životnost. Ali, ne zaboravite da karizma nije središte, jer samo je jedno središte, a to je Isus Krist – ustvrdio je papa Franjo.
Ako u središte stavim svoju duhovnost, svoj duhovni put, onda skrećem s pravoga puta. Iz središta u Crkvi treba odstraniti svaku duhovnost i sve karizme, u središtu jedino Gospodin treba biti – ustvrdio je Papa dodajući da se karizma ne čuva u nekoj boci, te da vjernost karizmi ne znači okameniti ju.
Pozivanje na baštinu koju je ostavio don Giussani, ne može se svesti na muzej uspomena, na davne odluke, kao ni na propise o ponašanju. Premda karizma podrazumijeva vjernost tradiciji, ali vjernost tradiciji, govorio je Mahler, ‘znači održavati živu vatru, a ne klanjati se pepelu’. Don Giussani vam nikada ne bi oprostio ako biste izgubili slobodu i postali muzejski vodiči ili štovatelji ugaraka. Održavajte živu vatru sjećanja na prvi susret i budite slobodni – potaknuo je Sveti Otac dodajući:
Iz te se slobode rađaju „ruke i noge“, um i srca za službu „Crkve u izlasku“. Izaći znači odbaciti samodopadnost, znači slušati različite, ponizno učiti od svakoga. Ako smo robovi samodopadnosti, onda promičemo „duhovnost naljepnice“: ‘Ja sam Comunione e liberazione’, to je naljepnica, a potom se pretvaramo u poduzetnike neke nevladine organizacije – zaključio je papa Franjo.
Izvor: Radio Vatikan