Ovakva sramota moguća je jedino u Hrvatskoj

Brojne udruge u kojima je aktivan Gordan Bosanac – porezne obveznike koštaju stotine milijuna kuna, a djelovanje beskorisno ili protudržavno

Situacija oko nevladinih udruga poput Centra za mirovne studije nikako da se smiri, a kako i bi, kada se neprestano ističu iskrivljavanjem hrvatske povijesti. Posebno se ovaj put istaknuo Gordan Bosanac sa svojom brošurom, na koju je upozorio Miroslav Tuđman u zastupničkom pitanju, koja se dijelila za vrijeme Okruglog stola o deset godina civilnoga sudjelovanja Republike Hrvatske u međunarodnim mirovnim misijama i operacijama, koje je u Saboru organiziralo MVEP. Izdavač brošure je Beogradski centar za sigurnosnu politiku (Belgrade Centre for Security Policy).

Slučaj brošura

Ne bi bilo ništa sporno da se u brošuri Hrvatska ne naziva “konfliktnom zemljom” i da ne piše da je “post-konfliktna zemlja s velikim udjelom vojske u stvaranju nacionalnog identiteta” pa bi zato trebala početi “prepoznavati ulogu civila u sukobima i u razdoblju nakon njih”. Navodi se i: “Hrvatska službeno slavi kontroverznu vojnu akciju ‘Oluja’ kojom je oslobođen hrvatski teritorij 1995.”

“Hrvatska je dio svojeg nacionalnog identiteta izgradila na ‘vojnoj pobjedi’ i takav militaristički razvijeni identitet bio je suštinski dio hrvatske suverenosti”, stoji u brošuri.

Zastupničko pitanje Miroslava Tuđmana i odgovori koje je dobio

“Ovakvi stavovi bliski su pogledima na Domovinski rat što ih zastupaju politički krugovi u Srbiji”, upozorio je Miroslav Tuđman u zastupničkom pitanju.

Zapitao se podržava li i Vlada stavove u materijalima što ih distribuira MVEP, hoće li hrvatska Vlada pristajati na financiranje djelatnosti ovoga Centra i hoće li usvojiti kriterije po kojima se ne mogu financirati projekti udruga, centara ili pojedinaca koji su u suprotnosti s vrijednostima na kojima počiva hrvatsko društvo, odnosno vrijednostima koje su definirane u hrvatskom Ustavu, te službenoj hrvatskoj politici?

Na zastupničko pitanje odgovorila mu je ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić i to riječima kako navedenu publikaciju nije financiralo niti distribuiralo Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske.”Ministarstvo vanjskih i europskih poslova se može slagati ili ne slagati s nekim mišljenjima i stavovima pozvanih sudionika, ali ne cenzurira njihova mišljenja na okruglim stolovima koje organizira”, stoji u odgovoru.

Iako ministrica vanjskih poslova Pusić tvrdi suprotno, Ministarstvo vanjskih poslova dodjeljuje sredstava Centru za mirovne studije. Tako je prosincu prošle godine Ministarstvo vanjskih poslova dodijelilo je Centru za mirovne studije za program “Dva sukoba, dva prostora – zajednička želja za mirom” 250.00,00 kuna.

Na Tuđmanovo pitanje odgovorio je i Bosanac u otvorenom pismu. “Vaše zastupničko pitanje vidim kao politički obračun s trenutnim nositeljima vlasti RH na što imate apsolutno pravo, ali Vam ne mogu dopustiti da taj obračun radite preko mojih leđa i preko leđa organizacije u kojoj sam aktivan – Centra za mirovne studije (CMS)”, navodi.

“Potpuno je neprimjereno da saborski zastupnik daje ocjene o protuustavnosti rada udruge. Tu se radi o već viđenom napadu na temelje demokracije”, poručuje Bosanac, u pismu koje cinično zaključuje: “Centar za mirovne studije je također udruga proistekla iz Domovinskog rata. Da nije bilo rata, vjerojatno ne bi bilo niti našeg Centra.”

Gdje Bosanac djeluje?

Gordan Bosanac, voditelj programa Društvena solidarnost i razvojna suradnja, te član izvršnog odbora Centra za mirovne studije, ne radi samo u jednoj od navedenih udruga i organizacija.

Naveden je i kao član upravnog vijeća Gonga, nevladine organizacije koja se u Hrvatskoj pojavila prije šesnaest godina i koju mnogi vrlo blisko povezuju s SDP-om. GONG je nevladina udruga koja je u javnost bila uključena u rasprave oko izbora, izbornih procedura i zakonodavstva, ali su u ključnim trenucima sudjelovanja građana u izravnoj demokraciji – referendumu i demokratizaciji izbornog sustava koju je pokrenula građanska inicijativa “U ime obitelji” zauzeli svjetonazorsku, a ne proceduralnu ili demokratsku stranu.

Gordan Bosanac je inače jedan od osnivača LGBT grupe Iskorak te jedan od su-pokretača Queer Zagreb festivala.

Drugim riječima, Bosancu funkcija ne manjka, kao što udrugama ne nedostaje ni potpora iz državnog proračuna.

Što predstavlja Centar za mirovne studije i kako se financira?

Na adresi Selska 112 možete naći Centar za mirovne studije, Documentu, ali i Građanski odbor za ljudska prava Zorana Pusića.

Zanimljivo je kako na svojim mrežnim stranicama ove udruge navode da im je cilj promicanje i čuvanje ljudskih prava.

Sve zajedno imaju i preko 70 donatora, a među njima su Europska unija, strana veleposlanstva i organizacije, Vlada RH i određena ministarstva.

Centar za mirovne studije oko 81% sredstava dobiva iz stranih izvora, od toga čak 62,7% iz fondova Europske unije. Samo u 2013. godini raspolagao je s budžetom od 4,523 milijuna kuna.

Bosanac je bio i protiv referenduma o braku

Na radijskom sučeljavanju uoči referenduma o braku Media servisa Bosanac se žestoko zalagao za kampanju “Građani glasaju protiv”. “Smatramo da je čitav ovaj referendum u stvari jedna manipulacija građana koja je pod krinkom ideje zaštite braka u stvari želi ‘prošvercati’ neka puno ozbiljnija pitanja kao što su, na primjer, kampanja za zahtjev zabrane pobačaja ili kampanja oko zabrane medicinski potpomognute oplodnje”, poručio je tada.

Bosanac je predstavnici građanske inicijative “U ime obitelji” Željki Markić poručio da vrati privatni novac u državni proračun ako ovaj referendum ne prođe. Referendum je prošao, u Ustav je unesena definicija braka kao zajednice muškarca i žene, a Bosanac nakon toga očito nije imao što reći. Jedino što je zaboravio jest da bi on, zajedno s udrugama u kojima sudjeluje, mogao odreći se novca hrvatskih građana.

Do kada će se financirati takve udruge i osobe?

Iz svega navedenog vidljivo je kako udrugama koje učestalo iskrivljuju hrvatsku povijest novaca ne nedostaje – Documenti, Centru za mirovne studije… Centar za mirovne studije oko 81% sredstava dobiva iz stranih izvora, od toga čak 62,7% iz fondova Europske unije, ali moramo se dotaknuti činjenice da i Hrvatska uplaćuje novac u iste te fondove, te tako više puta financira udruge poput CMS-a.

Isto tako vrijedi i za Gordana Bosanca, koji često predstavlja Centar za mirovne studije. I njegovu brošuru barem dijelomično su financirali hrvatski građani, pa tako ostaje pitanje, koje je Tuđman postavio, podržava li i Vlada stavove u materijalima što ih distribuira MVEP i zašto pristaje financirati projekte udruga, centara ili pojedinaca koji su u suprotnosti s vrijednostima na kojima počiva hrvatsko društvo?

Izvor: narod.hr

Odgovori

Skip to content