Kako se iskopati iz kontinuuma depresije?
U kanadskoj seriji “Continuum” TV kuće Showcase imamo zgodnu varijantu putovanja kroz vrijeme. Jednostavno odete u prošlost i spriječite pogrešnu poslovnu ili bračnu ponudu.
Brak vam se raspada? To je sitan problem – skoknete u prošlost i pobjegnete s vlastitog vjenčanja. Da, ali onda u vremenskom kontinuumu nestaju i vaša draga djeca. Dakle, pametno je pričekati da se rode, ako vas ne zlostavljaju, i onda zapaliti u susjednu vremensku petlju. Imate problem s aktualnom Vladom RH? To je sitnica za riješiti. Vratite se u prošlost, dograbite bejzbol palicu i razvalite klince Zokija i Tomicu! Usput nabubate Stipu i Jozu. S palicom pospremite svakog drugog saborskog zastupnika, po nožnim prstima, i guštate dok vrišti i skakuće po našem korporacijskom parlamentu. Oko 90 posto plemenitih kandidata za vremeplov nosi u prošlost loto rezultate, dok političari, oni najgori među nama, nose sa sobom detaljne izborne rezultate po izbornim jedinicama. Možemo li reći da nam predizborne ankete dolaze iz nečije osobne budućnosti? Naše TV kuće ne trebaju čekati velik pad cijene serije, jer autor Simon Barry planira 7-10 sezona.
Putovanje kroz vrijeme zapravo je višestruko upitno. Najpoznatiji je takozvani roditeljski paradoks: putujete u prošlost i ubijete nekog svog pradjeda, prije nego što je “upoznao” vašu prabaku. U tom slučaju, nikada ne bi bili začeti, što znači da nikada ne biste putovali u prošlost, što opet znači da bi djed bio živ, vi začeti i ponovno došli u mogućnost da otputujete u prošlost i ubijete nekog pradjeda ili prabaku, i tako u krug. Bradley Dowden u svome tekstu “Logical Reasoning”, na temelju razgovora s Normanom Swartzom, tvrdi da nitko ne može izgraditi stroj koji vraća nekoga u ranije vrijeme. Pretpostavite da već imate vremenski stroj, da otputujete u prošlost i djelujete da se vaši roditelji nikada ne sretnu, tada nikada nećete biti rođeni i nećete ući u vremenski stroj. Dakle, vremenski stroj je samo-kontradiktoran. U svome hipotetskom 4-dimenzijskom univerzumu s kvalitetom putovanja u prošlost, Kurt Gödel uvodi mogućnost da je vrijeme iluzija, da vrijeme realno ne teče, nego je slično prostoru. Neku vrstu takozvane Gödelove metrike koristio je Cristopher Nolan u svome filmu “Interstellar”, u kojemu vrijeme pakira u prostor i još vidite kraj vremena – sve je stalo u sobu. U drugo razdoblje prijeđete tako što zakoračite!
Svaki drugi protagonist ‘Continuuma’ je putnik kroz vrijeme
TV serija “Continuum” prati grupu pobunjenika Liber8, borce protiv korporacijske države, koji se iz 2077. vraćaju u 2012. u Vancouveru, da presjeku uspostavljanje globalne korporacijske formacije i formiranje odgovarajućeg orvelovskog režima. Država kakvu poznajemo prilično je evoluirala i represivno napredovala, a vrh vlasti je korporacijski kongres, što nije daleko od današnje stvarnosti. Glavni “negativac” Edouard Kagame (Tony Amendola) i ostali članovi pokreta Liber8 započinju niz terorističkih akcija. Sve iz zasebne vremenske dimenzije nadzire kult Slobodnjaka, čuvara Povijesti, koji paze da se ovaj naš vremenski kontinuum održi. Zanimljivo, za prošlotjedne korporacijske deložacije obitelji Cvjetković, Božo Ivošević zaustavljen je na policijskoj barikadi, kao pripadnik Udruge Franak, a osobno sam se pozvao na pokret Liber8 i prošao! Vrijeme je da pokrenemo ozbiljan rat protiv korporacija.
S pobunjenicima “slučajno” stiže i policajka Kiera Cameron, kreirana po uzoru na našu Kanađanku Ružu Tomašić, koja se slično pojavila u Vancouveru, gdje smo je prvi put uočili u osiguranju Franje Tuđmana čime je, zapravo, dovela do otklona u našem kontinuumu. Vancouver nemojte podcjenjivati, jer je dugi niz godina bio jedno od glavnih špijunskih okupljališta. Za Ružu Tomašić mnogi tvrde da ne dolazi iz naše budućnosti, nego iz pravaške prošlosti. Možda je poslana da likvidira Tuđmana, na vrijeme, prije nego što potpiše kapitulaciju Hrvata pred korporacijama, a onda se preobratila i priključila borcima protiv pokreta Liber8. Čudna je sudbina vremenskih putnika – Ružu nalazimo i u osiguranju Stipe Mesića, ali bez bejzbol palice. Šteta! Ruža zna tko je zapovjedio ubojstvo Ante Paradžika, što je direktan dokaz da nesmetano putuje kroz vrijeme. Ili se zatekla u korporacijskom kongresu, kada je Anti i nama donesena smrtna presuda.
Policajku Kieru igra privlačna Rachel Nichols, koja je pretjerano kremasta za našu surovu vremensku petlju. Kiera se u 2012. priključuje vankuverskoj policiji i uspostavlja komunikaciju s mladim kompjuterskim genijalcem Alecom Sadlerom (Erik Knudsen) koji dizajnira svijet budućnosti. Sadler će postati moćni korporacijski mogul. Kierin policijski partner je naočiti detektiv Carlos Fonnegra (Victor Webster). Rachel Nichols pamtimo i po seriji ” Criminal Minds”, u kojoj je glumila plavušu Ashley Seaver. Imala je manju ulogu Gaile u Abramsovom “Star Treku”.
Ostarjeli Alec Sadler iz 2077. posredno šalje samom sebi svoje dugo sjećanje, poruku o defektima u kontinuumu koje je osobno prouzročio. Deformacije treba popraviti, redizajnirati na vrijeme, prije nego što bude kasno. Vremenski stroj se postupno usavršava. Rani “svemirski” brod iz novele “The Time Machine” H. G. Wellsa iz 1895. i odgovarajuće ekranizacije George Pala iz 1960. s Rodom Taylorom u glavnoj ulozi, zamjenjuje obična kugla koja može stati u ruku. Naravno, Kiera ima moć odbijanja ubojitog zrna, nevidljivosti i regeneracije nekih dijelova tijela. Znate na što mislim? Kiera je opremljena s različitim senzorima, pa tako ima ugrađen i poligraf, poput moje supruge. Puno akcijskog prostora dobili su supervojnik Travis Verta (Roger Cross) i njegova ljubavnica Sonja Valentine (Lexa Doig), a u istoj avanturi Liber8 upečatljiva je i surova plavuša Jasmine Garza (Luvia Peterson). Kompjuterska konkurencija Alecu u Liber8 je Lucas Ingram (Omari Newton). Dobar dio radnje nosi Alecov polubrat Julian Randol (Richard Harmon), famozni Tezej, osnivač pokreta Liber8, simbol bitke protiv korporacija. Prva pilot epizoda imala je neke svoje nepotrebne bedastoće.
Vremenske petlje i paralelni univerzumi
Zaseban fenomen je takozvani paradoks Hitlerovog ubojstva. Naime, Hitler je na neki način prisutan u svakome od nas, uključujući Židove koji su preživjeli Holokaust – Drugi svjetski rat toliko je odredio naše egzistencije da se one ubojstvom Hitlera poništavaju. Sličan je paradoks autoinfanticid, odnosno varijanta koju označavam kao “samoubojstvo Izaka” – ne žrtvuje ga Abraham, nego se vremenski putnik Izak vraća u prošlost i žrtvuje samog sebe, pokrećući tako vremensku petlju apsolutne vjerske odanosti prema Apsolutu. Abraham je stara lutalica, a Bogu je posve odan Izak! Praotac Noa umire nakon 950 godina skoro zajedno sa svojim praunukom Abrahamom, koji dobiva Izaka u svojoj sedamdesetoj godini, a po nekim antičkim kronikama Abraham prethodi Potopu i Noi. Abraham i Noa bili su putnici kroz vrijeme, pa je teško odrediti tko kome prethodi. Biblija obiluje vremenskim petljama, koje su tu da usklade neuskladivo kao židovsku i kršćansku okupaciju različitih vremenskih ciklusa, kao plemenitu krađu drugih civilizacija. Je li Isusa kod Damaska sustigao njegov progonitelj Savao, ili možda sam Abraham, koji se direktno reinkarnira kao Pavao? U vremenskom kontinuumu koji se povremeno presijeca sa židovskim!
Ruski fizičar Igor Novikov postavio je veća ograničenja nego Dowden, što se zasigurno ne sviđa filmskim producentima. Prema principu samokonzistentnosti Novikova, ako neki događaj dovodi do vremenskog paradoksa onda je vjerojatnost tog događaja ravna nuli. Dakle, nemoguće je kreirati vremenski paradoks. Novikov je samokonzistentnost razradio unutar opće teorije relativnosti i zatvorenih i isprepletenih vremenskih petlji, koje ne dozvoljavaju paradoksalne vremenske otklone – lokalni otklon je moguć samo onda ako ne remeti globalne odnose, odnosno multiplicirane samokonzistentnosti. U širini vremena svako je putovanje kroz prostor zapravo biljarsko, uključujući situacije izbijanja, kada kugla potisne neku drugu i ostaje na istom mjestu s novim fizikalnim parametrima, s novom elastičnošću. Ovdje dolazimo do fizikalnih veličina poput stress-energy-momentuma, koji izražava gustoću i momentum energije u prostoru i vremenu. Taj je tenzor izvor gravitacijskog polja u Einsteinovoj općoj relativnosti, odnosno masa u Newtonovoj gravitaciji. Noetherov teorem postavlja konzerviranu “sadašnjost” u odnosu na putovanje kroz prostor i vrijeme. Trenutak u vremenu zapravo je koeficijent momentuma u gravitacijskom polju.
Znate, putovanje kroz vrijeme čini se nemoguće, ali nam znanost već prodaje turističke aranžmane. Za potrebe vremenske konzistentnosti, futurist Hans Moravec postavio je takozvanu logiku vremenske petlje. Naime, vremenski stroj po svojoj strukturi dozvoljava putovanja koja ne ruše princip samokonzistentnosti. Prema principu ne-kontradikcije, ništa ne može biti i ne biti. Dvije kontradiktorne izjave ne mogu biti istine u istom smislu i u istom vremenu (ne(A i ne-A)). U svezi s time, zakon isključenja sredine postavlja: sve mora biti ili ne biti (za sve A: A ili ne-A), što izražavaju Aristotel u svoj Metafizici i Platon u Dijalozima. Perzijski filozof Ibn Sina u svojoj Metafizici kaže: svakog onoga tko odbacuje zakon ne-kontradikcije treba tući dok ne prizna da to nije isto kao ne dobiti batine.
Putnik kroz vrijeme nikada ne postavlja drugi rezultat u svome vremenu, onome iz kojeg dolazi. Dakle, ako je putovanje kroz vrijeme moguće, ono multiplicira paralelne univerzume. U kvantnoj mehanici, svaki kvantni događaj s vjerojatnošću većom od nule pojavljuje se u svim mogućim nastavcima u različitim svjetovima. Ovdje dolazimo do zanimljivog termina kvantne mehanike: kvantni suicid. U nekim eksperimentima došlo bi do neočekivanog vješanja! Kvantum je odustao! Kvantum branitelj? Samo teorija više svjetova daje kvantumu besmrtnost! Ostaje nam nada da svatko tko digne ruku na sebe, dokida svoj život samo u jednom svijetu. Max Tegmark govori o tome da je umiranje progresivan proces, koji postavlja dekoherentnost u samo jednom svijetu. Koja može imati svoje varijante. U grčkoj mitologiji, znamo se veseliti bedastoći Titana Eosa, koji je zatražio od Zeusa da njegovog ljubavnika Titonusa učini besmrtnim, ali nije tražio i njegovu vječnu mladost. Nije dovoljno uvesti istospolne brakove! Fizičar David Deutsch tvrdi da putovanje kroz vrijeme, ako je moguće, nužno završava u drukčijoj grani povijesti. Takozvana m-teorija objedinjava svjetove u posebnoj četvrtoj dimenziji, različitoj od vremena.
Krajnje je vrijeme za povijesne popravke
Kod putovanja u drugo vrijeme osobno bih postavio još jedno ograničenje: anorganske kombinacije, strojevi i nekakvi Terminatori s uzgojenim mesom prolaze, a osoba ipak ne! Nisam sklon niti kvantnoj interpretaciji ljudske osobe. Dopuštam da se stvari i strojevi mogu povratno kreirati s nekakvim kvalitetno napunjenim 3D printerom, nekako stvorenim u prošlosti, i to bi bilo dovoljno za kvalitativni skok tehnologije i akceleraciju našeg kontinuuma. Ali, kako prebaciti 3D printer? Naravno, čovjek mora biti vremenski pristojan – povijesni pregled šaljete u prošlost kao futurističko predviđanje, nešto poput Nostradamusova proroštva. “Terminator” Jamesa Camerona dozvoljava da moguća ljudska varijanta iz realne ili virtualne budućnosti šalje svog oca, koji će oploditi dostojnu damu i sve posložiti u isti kontinuum.
U seriji “Continuum” otvara se mogućnost nabacivanja brojnih novih života, tako da se vraćate prije kreacije posljednjeg i zadajete novi u dalekoj budućnosti – time ne mijenjate budućnost u nekakvom razumskom dosegu. Može se reći da u dalekoj budućnosti kreirate kontejner za smeće. Takav kontejnerski sustav pokazuje u kolikoj smo mjeri sebični – repliciramo novog sebe zajedno sa svojim manama, predrasudama i svojom hedonističkom ovisnošću. Ako slučajno sa svojim senzorima uočite nekog starkelju kako se gura iza košarkaša Marka Jarića, to se osobno pokušavam probiti do Adriane Lime. U svome privatnom Liber8 vjerojatno ne bih išao protiv korporacija, nego protiv konkurencije. Znate li koju sudbinu u prošlosti bira komunjara? Polovica njih su robovlasnici i feudalci, a ostali kapitalisti.
Mene osobno najviše su impresionirali čuvari Povijesti. Podsjetili su me na Tvrtka Jakovinu, Hrvoja Klasića i oca i sina Goldstein. Naravno da sam skoknuo do Kumrovca 1892. i tamo se s pripadnicima Liber45 upustio u okršaj. Navalili su na mene kao hijene i noktima spriječili da odnesem malog retardiranog Josipa iz ovog vremenskog kontinuuma. Nekoliko trenutaka gledao sam svojim očima kako nevina dječica živa napuštaju Hudu jamu, a mrtvi Srebrenice ustaju, kako spašavam ovaj vremenski kontinuum, ali su se lažni povjesničari umiješali i zločin je ostao. Stoga sam ponovno skoknuo u Kumrovec 1891. s hrpom antibebi pilula. Ponovno su me dočekali vremenski aktivisti Jakovina i Klasić, ovaj put s transparentima protiv farmaceutske industrije, što je bio šok za Kumrovec tog vremena. Ruku na srce, malo me začudilo da Kiera nije putovala u Braunau am In 1889. godine. A producent Simon Barry je rođeni Britanac! Nešto mi je tu promaklo. Brinu li čuvari Povijesti o vremenskim azilantima, nesretnicima koji se pokušavaju prekrcati u kvalitetniji vremenski kontinuum? Kamo odlaze mladi Hrvati?
Autor: Tvrtko Dolić/ 7 dnevno