MIRELA HOLY: O nesposobnosti Vlade ne moraju nam govoriti stranci, osjetimo to na koži
Činjenica je da po ključnim reformama Vlada nije poduzela skoro pa ništa, istaknula je predsjednica ORaH-a koju, stoga, ne čude podaci WEF-e
Prema posljednjem izvješću Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) o konkurentnosti Hrvatska ima jednu od najnesposobnijih vlada na svijetu. Točnije, kako su u utorak prenijeli svi relevantni domaći mediji, nalazi se na šestom mjestu od 144 analizirane zemlje po neučinkovitosti, u društvu zemalja poput Čada i Mauritanije. Takav podatak ne čudi predsjednicu ORaH-a Mirelu Holy.
”Vlada ne provodi ključne reforme koje su potrebne; reformu javne uprave, reformu teritorijalnog ustroja te reformu pravosuđa kao i uvođenje sustava takozvanih check-lista u birokratske procedure. Činjenica je da po ključnim reformama nije poduzela skoro pa ništa”, istaknula je Holy za portal Direktno.
Pokušaj ublažavanja loših prognoza ministra Branka Grčića podacima o tome da se Hrvatska na ljestvici ‘Doing Business’ Svjetske banke pomaknula za 25 mjesta, a zapravo se pomaknula samo za dva mjesta o čemu je pisao direktno.hr, Holy je opisala nevažnim.
”Ne znam za taj podatak koji je naveo ministar Grčić. To nije niti ključno. Naši građani najbolje znaju koliko mogu biti zadovoljni s funkcioniranjem države. Svi to najbolje znamo na svojoj koži, ne moraju nam to govoriti stranci”, zaključila je Holy.
Podsjetimo, na blogu WEF-a u ponedjeljak je Paul Muggeridge, zadužen u WEF-u za kreiranje sadržaja, oslanjajući se na prošlogodišnje podatke WEF-a o konkurentnosti odnosno na podindeks o učinkovitosti vlada objavio kratki osvrt i top listu deset najučinkovitijih i deset najneučinovitijih vlada u svijetu.
Prema tim top listama, najučinkovitije vlade u svijetu su one u Kataru, Singapuru i Finskoj, a najneučinkovitije u Venezueli, Italiji i Argentini, dok je hrvatska vlada na 6. mjestu. Na blogu je napomenuto da je riječ o mišljenju tog autora.
Novo izvješće WEF-a o globalnoj konkurentnosti, temeljenoj na procjeni desetak faktora konkurentnosti, uključujući institucije, infrastrukturu, zdravstvo, obrazovanje, veličinu tržišta i makroekonomsko okruženje, očekuje se u rujnu ove godine.
Izvor: direktno.hr