Papa se susreo s predstavnicima školstva u Ekvadoru

Pozvani smo žurno razmisliti i raspravljati o stvorenome, o zlu koje smo izazvali zloporabom dobara koje nam je Bog darovao; da obećamo da nećemo okretati leđa svojoj stvarnosti i svojoj braći – istaknuo je Sveti Otac na sinoćnjem susretu s predstavnicima škola i sveučilišta u Quito-u.

Od Boga smo primili ovu zemlju, kao baštinu, kao poklon, kao dar, koji treba čuvati i s drugima dijeliti: ovaj nam se poziv danas snažno nameće. Na Papinskom sveučilištu u Ekvadoru, koje pohađa trideset tisuća studenata, a vode ga oci isusovci, papa je Franjo govorio o temama enciklike ‘Laudato sì’, i o ulozi odgojne zajednice za mlade, koji su sjeme za preobrazbu društva.

Pred globalizacijom tehnokratske paradigme koja teži vjerovanju „da je veća moć istinski napredak; povećanje sigurnosti, koristi, blagostanja, životne snage i punina vrijednosti; kao da stvarnost, dobro i istina spontano proizlaze iz same tehnološke moći i gospodarstva, od nas se zahtijeva da žurno promislimo, istražimo i raspravimo o svojem sadašnjem stanju, o tomu kakvu kulturu hoćemo i želimo za sebe, svoju djecu i unuke – ustvrdio je Sveti Otac.

U modernoj zgradi udaljenoj oko dva kilometra od Quito-a, msgr. Alfredo Jose Espinosa Mateus, predsjednik biskupskoga povjerenstva za odgoj, te rektor sveučilišta i svjedočanstvo jedne studentice dočekali su Papu koji je podsjetio na Isusov način poučavanja kako bi ga mogli svi razumjeti. On nije poučavao poput nekog učenjaka, nego je želio doprijeti do ljudskoga srca – istaknuo je Papa.

Pred zlom koje nanosimo ‘majci zemlji’, zbog neodgovorne uporabe i zloporabe dobara koje je Bog u nju stavio, Papa se upitao, a na to je potaknuo i sve slušatelje, kakvo stvoreno – dar, poklon koji nam je Gospodin dao – žele ostaviti budućim naraštajima, jer ono nije stečeno, kupljeno; ono je prije nas i ostat će poslije nas – istaknuo je Sveti Otac.
Papa je potaknuo prisutne da ne okreću leđa našoj stvarnosti i našoj braći. Nitko se ne uznemiruje ako siromah umre od gladi i studeni, ali je velika sablazan ako burze izgube jedan ili dva boda. Pitam se: gdje je brat? A potičem i vas da si postavite to pitanje, da se pitaju svi na sveučilištu. Katoličko sveučilište, gdje je tvoj brat?

Papa je potaknuo svijet školstva da pred ovom zemljom koja „vapi u nebo“ promisli o našem odgoju. Naše su škole rasadište, mogućnost, plodno tlo koje trebamo obrađivati, poticati i štititi; plodno tlo žedno života – ustvrdio je Papa.

Papa je poželio da odgojitelji bdiju nad studentima, pomažući im da razviju kritički duh, duh slobode, kako bi se mogli brinuti za današnji svijet, promičući i podupirući poticajnu raspravu o stvaranju humanijega svijeta. Pozvao je pak obitelji, škole i profesore da diplome ne poistovjećuju „s višim statusom, novcem i društvenim prestižem“, nego s većom odgovornošću za današnje probleme, za skrb za siromašne i za očuvanju okoliša.
Nije dostatno analizirati, opisivati stvarnost, nego valja promicati znanstveno istraživanje i rasprave koje će iznjedriti rješenja za današnje probleme. Pobjedonosna je karta u mladima, jer oni su sadašnjost i budućnost Ekvadora – zaključio je Papa, pozivajući mlade da dadnu „najbolje od sebe“.

Radio Vatikan

Odgovori

Skip to content