U Gospinu svetištu u Quito-u Papa se susreo sa svećenicima i redovnicima
Prije odlaska u Boliviju Sveti se Otac u Gospinu svetištu u Quito-u susreo sa svećenicima, redovnicama, redovnicima, bogoslovima i sjemeništarcima. Papa nije čitao napisani govor nego se nazočnima obratio spontano. Prenosimo glavne misli iz uručenoga govora.
Papa je rekao da Djevici od Quinche-a povjerava sve ono što je doživio proteklih dana, sve stare i bolesne, s kojima se susreo u kući Družbe Misionarki ljubavi. U Evanđelju nas Gospodin poziva da bezuvjetno prihvatimo poslanje. U ovom Marijinu svetištu posebno odjekuje ta važna poruka. Marija je uzor za nas koji smo poput nje prihvatili Božji poziv. Njezin odgovor: „Neka mi bude po tvojoj riječi“, podsjeća na njezine riječi na svadbi u Kani Galilejskoj: ‘Što vam god rekne, učinite!’. Njezin primjer je poziv nama da služimo kao i ona – istaknuo je Papa.
I mi smo dakle pozvani bezuvjetno prihvatiti poslanje. U slici Prikazanja Djevice možemo dakle zamijetiti neke poticaje za svoje poslanje. Marija je Božji dar ljudima. Isus Krist je također Božji odgovor na vapaj njegova naroda. Sveto pismo veli da je svom narodu Bog slao suce, proroke i kraljeve. Bog ih je birao i slao; oni su bili Božji dar narodu. Bog je i nas odabrao i poslao svom narodu. Po poslanju shvaćamo da ne pripadamo sebi, da naš poziv zahtijeva odricanje od egoizma, od svake materijalne i osjećajne udobnosti. Mi smo služitelji a ne plaćenici, pozvani smo služiti, a ne da nam se služi, treba da bez štapa i bisaga idemo na put – upozorio je Sveti Otac.
Prikazanje Marije u hramu također govori o Marijinoj ustrajnosti. Marija se ne okreće unazad, nego odlučno ide naprijed. I mi smo, kao Kristovi učenici, dužni besplatno i bez sustezanja svakom narodu naviještati Isusovu radosnu vijest. U slici Djevice koja u pratnji roditelja ulazi u hram, vidimo Crkvu kako prati Kristove svećenike, dužne naviještati Božju nježnost. Gledajući kako Djevica-djevojčica pred oltarom razdragano pleše, vidim radost onih koji su sreli Isusa i stoga su ostavili sve, kako bi s Kristom mogli živjeti i naviještati Božje spasenje. Nakon anđelova navještenja, Marija je svoju radost podijelila sa svojom rođakinjom Elizabetom. Radost naviještanja Evanđelja potiče Crkvu da poput Marije ide na periferije – primijetio je Sveti Otac.
Ovdje se, u Quinche-u, u Marijinoj povijesti i u povijesti majke zemlje isprepleću Božja i ljudska povijest. Predaja govori o cedrima, medvjedima i procijepu u kamenu, gdje je bila prva kuća Majke Božje, te o pticama koje su nadlijetale to mjesto kao i cvijeću koje resi okolinu. Ova nas pučka pobožnost podsjeća na vrijeme kad je sklad sa stvorenim bio intimniji… kako bi se štovalo Stvoritelja koji živi među nama i u svemu što nas okružuje, u svom Sinu i u Euharistiji koja kršćanima omogućuje da se osjećaju živim udovima Crkve i da zauzeto sudjeluju u crkvenom poslanju – piše Papa.
Od samih početaka, Gospa od Quinche-a pratila je naviještanje vjere domorodačkim narodima. Njoj povjeravamo svoje zvanje; neka nas ona učini darom za naš narod, neka nam isprosi ustrajnost u zauzimanju i radosnom nošenju evanđelja njezina sina Isusa,do krajnjih granica naše drage zemlje Ekvadora – zaključio je Sveti Otac.
Radio Vatikan