Židovsko-kršćanska zajednica u Izraelu – most pomirenja

Povodom 60. obljetnice ustanovljenja Djela svetoga Jakova za katolike hebrejskoga jezika u Izraelu, pater David Neuhaus, voditelj djela, objavio je pastoralno pismo u kojemu je istaknuo veliku važnost ponovnoga oživljavanja židovsko-kršćanske zajednice u Državi Izrael, koju čine tisuće kršćanâ doseljenih poslije 1948. godine, židovi koji su susreli Krista i priznali ga kao Mesiju i Gospodina, te kršćani, članovi židovskih obitelji.

Mnogo je katolika koji žive u židovskom društvu kao Židovi, a žele i dalje moliti u Katoličkoj Crkvi – napomenuo je u razgovoru za našu radijsku postaju pater Neuhaus te objasnio – Jasno je da je tada, gotovo za sve te selioce, zajednički jezik hebrejski; stoga je bio pravi izazov pronaći način na koji moliti, misliti, govoriti, kao katolici koji prvi put u povijesti Katoličke Crkve rabe hebrejski jezik. Sada radimo kao Crkva u sredini u kojoj su židovi većina, a mi malena katolička manjina, ali s dijalogom u srcu, pokušavajući pronaći put pomirenja sa židovima. Slobodni smo raditi taj posao, imamo slobodu u Državi Izrael, imamo potporu lokalne i opće Crkve, i zbog toga želimo zahvaliti Bogu – istaknuo je pater Neuhaus.

Nadam se da ćemo pronaći način na koji možemo biti most između židova i kršćana, čija je prošlost vrlo teška, ali i s ovdašnjom braćom, arapsko-kršćanskim Palestincima, koji govore arapski jezik – napomenuo je te objasnio da su zidovi podignuti zbog političkih i povijesnih prilika u zemlji, te da postoji vrlo duboka rana nesnošljivosti između stanovništva koje se služi arapskim, i onoga koje se služi hebrejskim jezikom. Moramo pronaći neki način kako da im kažemo da smo jedno Kristovo tijelo zajedno s braćom koja govore arapski.

Pozvani smo biti ujedinjena Crkva, naš je poziv snažno govoriti o miru, o pravednosti, o pomirenju arapskoga i izraelskoga svijeta. Nije lako, – istaknuo je p. Neuhaus – jer mnogo je onih koji žele nasilje, rat, i ne misle na pomirenje. Stoga mi koji govorimo hebrejski imamo dati to svjedočanstvo srcu židovskoga društva; imamo biti sa židovima, i za njih, ali i Kristovi učenici koji jasno naviještaju mir, pravednost i pomirenje; nema drugoga puta – istaknuo je voditelj Djela svetoga Jakova te dodao da to valja činiti u dubokom zajedništvu s kršćanskom subraćom arapskoga jezika, koji istu stvar govore u palestinskom društvu i arapskom svijetu.

Na novinarovu primjedbu kako u svojemu pismu ističe važnost prijenosa vjere novim naraštajima, što je – kako stoji u dokumentu – jedan od najvažnijih izazova koji se suočava s opasnom pojavom kod mladih katolika, koji prelaze na židovstvo, pater je Neuhaus objasnio da se ne obraćaju kako bi bili pobožni židovi, nego da bi bili dio većine. Nije stoga problem u prijelazu s praktičnoga kršćanstva na ortodoksno židovstvo; više je pitanje mladića koji je kršćanin, koji je rođen u obitelji u kojoj ima vjere, i koji kroz školu, vojsku i društveni život ulazi duboko u laičko židovsko društvo. Kako bi potpuno bio dio toga društva, prolazi obraćenje, jer je tako lakše postati njegovim dijelom, a to se vrlo često događa u vojsci – napomenuo je p. Neuhaus.

Radio Vatikan

Odgovori

Skip to content