Predstavljanje knjige ‘Slom lažnog proroštva’

 

 

 

 

POZIVNICA ZA PREDSTAVLJANJE KNJIGE ‘SLOM LAŽNOG PROROŠTVA’

autora doc. dr. sc. Gorana Marića

koje će se održati u četvrtak (15. listopada 2015.) u 19:00 sati

u dvorani Nadbiskupijskog sjemeništa u Splitu,

Zrinsko-frankopanska 19.

maric 1

Slom lažnog proroštva, knjiga autora doc. dr. sc. Gorana Marića svojevrsna je ekonomska historiografija suvremene Hrvatske, kojom autor razotkriva svu razornost neoliberalnog ekonomskog modela, razloge strukturnih poteškoća i makroekonomskih poremećaja.
O knjizi je nadasve nadahnuto napisao predgovor, Mihovil Bogoslav Matković, prof., koji je istodobno i urednik knjige. Matković piše da je knjiga ‘Slom lažnog proroštva’ zapravo projekt protiv izručenja Hrvatske i posebno naglašava specifičnost jezika kojim se dr. sc. Marić koristi u pisanju knjige. Mariću nije dovoljan samo goli politehnički jezični fundus struke.
Nisu dovoljni tek podatci… On ulazi u područje jezika s prvotnim značenjem, Marić vraća riječima značenje. On kaže da priznaje kako brojke, statistike, dijagrami, tablice, izvješća… nisu dovoljni da pokažu sediment poremećaja i izručenja. Pogledajmo koje nazivlje Marić koristi da prispodobi ta stanja, nastavlja urednik, slom proroštva, potonuće, destrukcija, računi slobode, kandidatura za samouništenje, sljepilo vlastita razuma, okultno zlodjelo i brojna slična.
Marić knjigu počinje citirajući Svetog Oca Benedikta XVI. o ulozi države i naglašava da je zadaća države – dobro čitave zajednice… U drugom poglavlju, ‘Ostaje trag svakog čina’, Marić opisuje rušenje temelja suverene Hrvatske i tvrdi da je povjerenje naroda politika pojela za doručak. Opisuje sve propuste porezne uprave, dominaciju pojedinaca nad državom, predstečajne nagodbe naziva okultnim zlodjelom. Poseban tekst piše o poreznoj eutanaziji gospodarstva i o neprijateljskom odnosu ekonomske politike prema domaćoj proizvodnji. Za porezni sustav tvrdi da je nefunkcionalan, stihijski, voluntasristički, nedosljedan i neuravnotežen.

Prodaju Croatia osiguranja, Marić naziva Ugovorom o darivanju identiteta i da su prigodom te prodaje otisci prstiju ostali na svakom koraku. Koliko Marić smatra ne samo pogrešnom već i štetnom monetarnu politiku HNB-a najvjerodostojnije govori da je cijelo poglavlje posvećeno promašajima HNB-a pod nazivom ‘Izvješće prikrivenih zala’. U četvrtom poglavlju Marić znanstveno dokazuje ‘Slom neoliberalne paradigme’, a za hrvatske neoliberale piše da su usidreni u grabež komunističkog duha. U posljednjem poglavlju ‘Ustani i hodaj, Hrvatska’, autor upućuje na potrebu obnove hrvatskog gospodarstva i društva na zdravim temeljima i empirijski već potvrđenim instrumentima ekonomske politike. Autor u uspjeh ne sumnja pod uvjetom da se iz političkog, ekonomskog, pravosudnog, kulturnog i društvenog života uklone zla potkupljivosti, paradoksi, inverzije, nelogičnosti i projektirane štete.

U cijeloj knjizi Marić u središte pozornosti ekonomske aktivnosti stavljačovjeka, njegove potrebe, a osobito potrebu za radom. U pogovoru je profesor Lovrinović napisao da je dr. sc. Goran Marić zavodljivim i intrigantnim stilom, ali i znanstvenim pristupom zainteresirao čitatelja za ekonomske teme koje su po prirodi teške isložene. Ova knjiga nikoga ne može ostaviti ravnodušnim, ona zove na aktivizam, na činidbe poradi ozdravljenja društva u moralnom i ekonomskom smislu, piše Lovrinović.
Profesor Jakovčević u recenziji piše da je nadahnutost biblijskim motivima, traženje smisla postojanja čovjeka i države, stvaranje i devastiranje hrvatske države od osamostaljenja do danas, da su to komponente autentičnosti knjige kojom se dr. Marića uzdiže iznad poznatih nam standarda suvremenih političara Hrvatske. Profesor Matulić primjećuje da Marić kroz cijelu knjigu ulaže intelektualni i moralni napor da ostane vjeran zovu istine te da logićki i sustavno zbraja domoljublje i intelektualno poštenje.
Ova knjiga je glas protiv ekonomskog redukcionizma, protiv degradiranja čovjeka na instiktivne prohtjeve egoizma. Dr. sc. Nino Raspudić u rezenziji piše da je riječ o knjizi velikog javnog interesa koja će zasigurno pridonijeti rasvjetljavanju uzroka krize hrvatskog gospodarstva i društva.

Autor dr. sc. Goran Marić rođen je u Grudama 1959. gdje je završio osnovnu
školu i gimnaziju. U Zagrebu je završio ekonomski fakultet, na kojemu je i
magistrirao i doktorirao. Izabran je u nastavno zvanje profesora Visoke
škole i naslovno zvanje docenta. Dugogodišnji je vanjski suradnik na
Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu predajući kolegije, Politička
ekonomija i Ekonomska politika. Dva mandata je zastupnik u Hrvatskom saboru
gdje je obnašao funkcije potpredsjednika i predsjednika Odbora za financije
i državni proračun. 

Hrvatska udruga Benedikt

 

 

Odgovori

Skip to content