U organizaciji Hrvatske udruge Benedikt predstavljena knjiga o tajnom životu Vlahe Bukovca

U Dominikanskom samostanu na Pazaru, u organizaciji udruge “Benedikt”, održana je promocija knjige “Tajni život slikara Vlahe Bukovca” splitskog povjesničara dr.sc. Tihomira Rajčića, a koja je izdana povodom 160. godišnjice rođenja ovog velikog hrvatskog umjetnika.

Uz autora, o dramatičnom Bukovčevom životu pretočenom u zanimljivo štivo govorio je i novinar “Slobodne Dalmacije” Saša Ljubičić, dok je ulomke iz knjige čitala mlada gimnazijalka Antonija Borzić.

– Osim života genijalnog slikara, knjiga nam na jedan pitak način dočarava i društveni te politički kontekst vremena u kojem je Vlaho Bukovac živio i stvarao. Naime, cijeli vijek se borio s politikom, želeći se samo baviti i živjeti od slikarstva, svoje prve prave ljubavi, i boreći se za umjetničku slobodu, ali i onu ljudsku. Strašna je činjenica da se jedan takav umjetnik od formata trebao klanjati domaćim pikzinberima i političkim autsajderima kako bi u domovini bio priznat. I to bez obzira što je bio etabiran u Parizu i što su se njegova djela kupovala u Americi. U Hrvatskoj je i tada bilo bitnije da ste dio nekog političkog interesa. Evo, prošlo je 160 godina, a stvari se ne mijenjaju… – kazao je u uvodu Ljubičić.

Inače, knjiga prikazuje Bukovčev nevjerojatan životni put: od rodnog Cavtata, odlaska trbuhom za kruhom u Ameriku sa svega 12 godina, robijanja u zatvoru za maloljetnike u New Yorku, siromaštva na ulicama San Francisca, odlaska u Peru, a zatim i ondašnji Carigrad, školovanja i slikarskog uspjeha u Parizu, povratka u Zagreb do posljednjih dana koje je proveo u izgnanstvu u Pragu.

– Njegov život me kao povjesničara i više nego dojmio. Najviše jer govori o jednom pučkom mentalitetu bliskom svima nama. Također, Bukovčeva povijest je izuzetan dar povijesti. Da, ovo što je navedeno u knjizi, sve te nevjerojatne informacije su se zaista dogodie jednom Hrvatu i sve njegove dogodovštine su potkrijepljene činjenicama iz raznih izvora, a pritom su i jako poučne. S radom i prikupljanjem građe sam počeo još 2006. godine. Trebalo mi je godinu dana samo da dođem do svih izvora i podataka koje sam prikupljao po Francuskoj, Italiji, diljem zemlje… Knjiga je napisana u non-fiction stilu, laka je za čitati. drugim riječima, nije klasična povijesna knjiga koja donosi samo niz činjenica, već su one ispripovjedane – istaknuo je Rajčić.

LEO KOVAČIĆ/SLOBODNA DALMACIJA

Odgovori

Skip to content