PAPA: Obitelj zaustavlja širenje pustinje samoljublja

Širenju novih pustinja samoljublja i ravnodušja moguće je suprotstaviti se zračeći u društvu Božju ljubav, i to kroz geste bratstva i potpore pružene najsiromašnijima – poruka je pape Franje koju je povjerio tisućama ljudi koji su sudjelovali na misi slavljenoj na sveučilišnom kampusu u Nairobiju, na kojemu je sveti Ivan Pavao II. tri puta slavio misu.

Poznato je da u Africi vjera pleše. Duši koja moli, za razgovor je s Bogom, naime, potrebno tijelo u pokretu. Tako su na prvoj misi pape Franje na afričkom kontinentu, zvučnu kulisu činili napjevi i plesovi vrlo starih plemenskih tradicijâ, u koje je Evanđelje tijekom pet stoljeća unijelo svoju poruku.

Kiša koja je padala izgledala je kao dio koreografije, a većina ju je mnoštva, okupljenoga na misi, zanemarivala. Upravo je o vodi koja navodnjava govorio papa Franjo. Gospodin nam govori da će vodu stvoriti u pustinji, kako bi procvala žedna zemlja – rekao je Papa na početku propovijedi, te primijetio – Kenijsko je društvo dugo bilo blagoslovljeno snažnim obiteljskim životom, uz veliko poštovanje prema mudrosti starijih ljudi, i uz ljubav prema djeci.

Istaknuvši potom da zdravlje svakoga društva ovisi o zdravlju obiteljî, Papa je kazao da nas, za njihovo dobro, kao i za dobro društva, vjera u Božju Riječ poziva da podupiremo obitelji u njihovu poslanju u društvu, da prihvaćamo djecu kao blagoslov za naš svijet, te da štitimo dostojanstvo svakoga muškarca i svake žene, jer svi smo braća i sestre u samo jednoj ljudskoj obitelji.

U poslušnosti Riječi Božjoj pozvani smo oduprijeti se postupcima koji podupiru oholost ljudi, ranjavaju ili omalovažavaju žene, koji se ne brinu o starijim osobama, i prijete životu nedužne, još nerođene djece – istaknuo je Papa te napomenuo da smo pozvani uzajamno se poštovati i hrabriti, te doći do svih koji su u potrebi. Kršćanske obitelji – prema Papinim riječima – imaju to posebno poslanje: zračiti Božju ljubav i ulijevati okrjepljujuću vodu njegova Duha. To je posebno važno danas, jer smo svjedoci širenja novih pustinja, koje je stvorila kultura samoljublja i ravnodušja prema drugima – istaknuo je Sveti Otac.

Kršćansko je poslanje, naprotiv, živjeti kao muškarci i žene koji su sredstvo Božje milosti, koji njegovu milosrđu, njegovoj naklonosti i istini dopuštaju da izgradi dom koji je ognjište oko kojega se živi skladno kao braća. To ima biti dom u kojemu su mladi posebni stanovnici. I upravo se njima obratio papa Franjo, na mjestu gdje je prošle godine njih više od 7500 diplomiralo, i koji će biti okosnica sutrašnje Kenije.

Neka vas velike vrijednosti afričke tradicije, mudrost i istina Božje Riječi, te velikodušni idealizam vaše mladosti vode u obvezi oblikovanja društva koje će biti sve pravednije, uključujuće i koje će poštovati ljudsko dostojanstvo. Neka vam uvijek na srcu budu potrebe siromašnih; odbacite sve ono što vodi do predrasuda i diskriminacije, jer te stvari, kao što znamo, nisu Božje – istaknuo je papa Franjo.

Propovijed je Sveti Otac izgovorio na talijanskom jeziku, te je bila prevedena na engleski, a završio ju je već uobičajenim riječima: „Neka Bog blagoslovi Keniju“, „Mungu abariki Kenya!“

Izvor: Radio Vatikan

Odgovori

Skip to content