DR. SC. MARKO JUKIĆ: Misa zadušnica za poginule branitelje u Vojno-redarstvenoj operaciji Maslenica

Dana 22. siječnja 2016. godine obilježena je 23-ća godišnjica Vojno-Redarstvene Operacije (VRO) Maslenica (siječanj 1993.), položeni su vijenci na spomen obilježja i održane su svete mise za poginule branitelje.

Tijekom više dana u Zadru i zadarskom zaleđu se svake godine obilježava VRO Maslenica jer je Zadar za vrijeme okupacije zadarskog zaleđa bio izoliran, stalno granatiran, bez struje i vode. Operacijom je neprijatelj izbačen iz predgrađa Zadra, oslobođeno je zadarsko zaleđe (Kašić, Islam Latinski, Islam Grčki, dio Škabrnje…), Rovanjska, Novsko ždrilo, i zrakoplovna baza Zemunik. Na Velebitu su hrvatske snage zauzele Tulove grede te izbile iznad Obrovca i Gračaca.

VRO Maslenica je izvedena od 22. do 27. siječnja 1993. godine. Tijekom 72 sata hrvatski branitelji su oslobodili zaleđe Zadra, zrakoplovnu bazu Zemunik, Novsko ždrilo. Operacijom Maslenica stvorene su pretpostavke za ponovno povezivanje sjeverne i južne Hrvatske. Nakon rušenja Masliničkog mosta Dalmacija je bila izolirana, nije bilo cestovne poveznice sjeverne i južne Hrvatske pa je ta operacija bila od životne važnosti za Republiku Hrvatsku. Tijekom operacije koja je trajala 72 sata poginulo je 19 branitelja (pripadnici HV-a i MUP-a) a ranjeno je 70 branitelja.
Kasnije su se vodile borbe za očuvanje povraćenog teritorija u zadarskom zaleđu pa je do travnja ukupno poginulo 127 branitelja a 158 ih je bilo ranjeno. Bila je to prva veća vojno-redarstvena operacija koja je pokazala svijetu i neprijatelju odlučnost da se okupirani teritoriji vrate u ustavno-pravni poredak R. Hrvatske. Operacija je pokazala sposobnost kordiniranog djelovanja svih rodova vojske i obrambenih snaga.

MaliAlan2

Nakon operacije Maslenica predsjednik dr. Franjo Tuđman je došao Jadranskom magistralom do Novskog ždrila te se trajektom prevezao na drugu stranu i posjetio Zadar gdje je svečano dočekan. General Janko Bobetko koji je bio načelnik glavnog stožera Hrvatske vojske je tih dana bio najomiljenija osoba u Zadru.
Međunarodna zajednica (UN) je pokazala svoju neučinkovitost (UNPA zone) u Hrvatskoj. Mirovne snage su štitile agresora i pobunjenike, omogućile protjerivanje Hrvata s okupiranih područja, paljenje njihovih kuća i ubijanje Hrvata u ružičastim zonama. Nadalje opskrbljivale su pobunjenike naftom, namirnicama, ljekovima i ostalim. Nisu izvršile demilitarizaciju okupiranih područja (takozvane ružičaste zone) i nisu omogućile povratak protjeranih. Budući da u godinu dana nije bilo pomaka jedino rješenje bilo je vojnom akcijom povratiti okupirani teritorij. Odluka je bila teška i rizična s obzirom na nedostatak teškog naoružanja kao i nedostatak streljiva. Najjači hrvatski adut bili su branitelji koji su težili oslobađanju okupiranih teritorija. Hrvatske snage su izvele ograničenu akciju (mogle su zauzeti Obrovac, Benkovac) zbog dijela međunarodne zajednice koja je bila neprijateljski nastrojena prema Republici Hrvatskoj. Operacijom je bio ostvaren cilj: deblokada Zadra, oslobađanje zadarskog zaleđa i Novskog ždrila te ponovno cestovno povezivanje sjevera i juga Hrvatske.

Vijeće sigurnosti UN-a je rezolucijom tražilo da hrvatske snage napuste oslobođeni teritorij i prijetile su sankcijama ali u konačnici se nije ništa dogodilo. Sramotno je da je Vijeće sigurnosti tražilo povlačenje oslobodilačkih snaga s okupiranih teritorija R. Hrvatske. Legitimno je pravo države da oslobodi svoj okupirani teritorij i da prekine svakodnevne napade po gradovima i selima te da zaštiti svoje stanovnike od agresorskog terora.

Međunarodna zajednici nije osudila slanje novih jedinica iz Srbije, tijekom i nakon operacije, što je bio novi agresorski čin protiv R. Hrvatske.
Novi položaji su branjeni i obranjeni tijekom slijedeća tri mjeseca i time je operacija Maslenica postigla veliki uspjeh jer je konačno prekinula blokadu južne Hrvatske i pokazala agresoru i međunarodnoj zajednici odlučnost R. Hrvatske da oslobodi okupirane hrvatske teritorije.

Tijekom nekoliko mjeseci, unatoč stalnom granatiranju, postavljen je pontonski most na Maslenici i Hrvatske je ponovno bila povezana preko Jadranske magistrale.
U znak sijećanja su položeni vjenci na spomen obilježjima u Zadru, Kašiću, Islamu Latiskom, na sjevernoj strani starog Masleničkog mosta i drugdje.

Misa zadušnica je održana ispod Tulovih greda (22. siječnja 2016.), na Velebitu, u crkvici svetog Frane (Podprag).

Pokoj vječni svim braniteljima palim za Domovinu. Neka im je vječna slava.
Počivali u miru Božjem!

Dr. sc. Marko Jukić
(sudionik akcije, član mobilne kirurško-anesteziološke ekipe)

Odgovori

Skip to content