OLIMPIJSKE IGRE U RIJU: Hrvatskoj prognoziraju rekordnih deset medalja!
Sljedećeg ljeta Brazil će opet biti središte sportskog svijeta. Prije godinu i pol ta je zemlja ugostila najbolje svjetske reprezentacije na nogometnom Mundijalu, a od 5. do 21. kolovoza godine što je pred nama bit će domaćin 31. po redu Ljetnih olimpijskih igara. Olimpijski će krugovi preplaviti Rio de Janeiro, koji će postati prvi južnoamerički domaćin ljetnih Igara.
Opet će se cijeli sportski svijet ujediniti, očekuje se oko 10.500 sportaša iz 206 zemalja koji će se nadmetati u 42 sporta, od kojih su dva nova: golf i ragbi “sedmica”. Golf se vraća nakon 112 godina, u muškoj i ženskoj konkurenciji, a ragbi nakon 92 godine. Ukupno 32 borilišta bit će raspoređena na četiri dijela grada: Barra, Copacabana, Deodoro i Maracana.
Kako bi organizacijski sve proteklo kako treba, bit će potrebno 45.000 volontera, 85.000 članova vanjskog osoblja, 6500 zaposlenika, a Brazil će navodno za cjelokupnu organizaciju utrošiti oko 10.2 milijardi eura. To je nešto manje od Londona 2012. (12.8 mlrd. eura) i gotovo četiri puta manje od Pekinga 2008. (36.7 mlrd. eura).
Ali to nije čudno. Brazil kao zemlja je u recesiji, najgoroj u skoro 100 godina, a procjenjuje se da će za ceremoniju otvaranja potrošiti svega jednu desetinu onoga što je potrošio London. Kako sada stvari stoje, ove Igre neće moći stati u istu rečenicu s Londonom ili pogotovo Pekingom. Barem što se organizacije tiče. O budžetu da ne govorimo.
Štedi se na svemu, od ceremonije otvaranja nadalje.
– Ima i važnijih stvari na koje se novac može potrošiti. Ceremonija će biti vizija zemlje i onoga što se nadam da će postati. Bit će i karnevala – rekao je poznati brazilski režiser Fernando Meirelles koji predvodi redateljski tim ceremonije otvaranja koja će se održati u petak 5. kolovoza na kultnoj Maracani.
Budžet se srezao za 520 milijuna dolara pa će sportaši i sportašice morati iz vlastitog džepa plaćati klimatizacijske uređaje u sobama! Dobro, možda ne baš iz vlastitog džepa, ali taj je trošak eliminiran iz budžeta organizatora, vjerojatno će ga morati pokriti matični odbori.
Igre u Riju odvit će se pod posebnim povećalom iz više razloga. Jedan je – terorizam. Ta pošast sije strah diljem svijeta, svi se plaše napada za vrijeme održavanja Igara kada će Rio posjetiti golemi broj sportaša i navijača diljem svijeta. Raznih nacionalnosti, rasa, vjeroispovijesti.
Sigurnost u prvom planu
Mjere sigurnosti bit će nezapamćene, uz to se grad bori s kriminalom kako bi ga obuzdao, baš kao i situaciju u zloglasnim favelama. Oformljen je poseban tim policije kako bi se izgradilo povjerenje u vlast kroz ulične patrole i građanski rad. Problem su i zarazne vode, njihova polucija, a organizatori vode utrku s vremenom kako bi se izgradnja svih objekata završila na vrijeme.
Svi su ti problemi odavno poznati Međunarodnom olimpijskom odboru koji ipak vjeruje da će sve proteći u najboljem redu. Iako, u svibnju prošle godine dopredsjednik MOO-a John Coates navodno je rekao da su pripreme Brazila za Igre najgore koje je ikada doživio, dodavši kako izgradnja i infrastruktura dobrano kasne za rokovima.
No, vratimo se ipak sportskom dijelu. Opet će se rekordi obarati, opet će se ispisivati nove stranice povijesti, neka će nova imena postati besmrtna, a neka će stara potvrditi onu izreku da je forma trenutna a klasa vječna…
Bit će i senzacija, uvijek ih bude. Ne bi bilo zanimljivo da uvijek favoriti pobjeđuju. Četiri godine tisuće sportaša i sportašica diljem svijeta trenira za svoj trenutak slave. Netko neće moći izdržati sav pritisak, a netko će uživati u njemu.
Čast svim svjetskim i europskim prvenstvima u ostalim sportovima, ali Olimpijske su igre ipak zasebna kategorija. Bit će i onih koji se drže krilatice da je važno sudjelovati, ali puno će više biti onih koji dolaze osvojiti medalju.
Jedan će od njih biti američki plivač Michael Phelps, s 22 medalje najuspješniji olimpijac svih vremena. On će pokušati podebljati svoj konto. S velikim ambicijama stižu i naši predstavnici. U Londonu ih je bilo tada rekordnih 108, kao i rekordan broj medalja, šest. No u Riju bi se oba rekorda mogla oboriti. Neke procjene kažu da će sportaši pod hrvatskom zastavom kući donijeti čak deset medalja!
Olimpijskoj javnosti prvi će se put predstaviti sportaši(ce) Kosova i Južnog Sudana čije će zastave debitirati pod olimpijskim krugovima. Njima će Rio posebno ostati u sjećanju.
Ima još vremena da Brazilci srede ovo što moraju kako bi Igre protekle u najboljem mogućem redu, ali je već sada gotovo pa sigurna oklada da ovo neće biti Igre koje će se moći mjeriti s doživljajem iz Londona i Pekinga. Govorimo o organizacijskom segmentu. Za ono drugo, za rezultate, će se pobrinuti sportaši. Oni i njihovi rezultati na koncu su jedini bitni.
Naši predstavnici
Atletika: Ivan Horvat, Andrea Ivančević, Sandra Perković, Marin Premeru, Ana Šimić, Blanka Vlašić, Matea Matošević, Marija Vrajić, Lisa Nemec*
Boks: Filip Hrgović, Hrvoje Sep
Jedrenje: Šime Fantela/Igor Marenić, Milan Vujasinović, Tina Mihelić, Tonči Stipanović, Pavle Kostov/Petar Cupać
Streljaštvo: Giovanni Cernogoraz, Josip Glasnović, Petar Gorša, Valentina Gustin, Snježana Pejčić
Taekwondo: Lucija Zaninović, Ana Zaninović
Veslanje: Damir Martin, Martin Sinković, Valent Sinković
vaterpolo: Muška reprezentacija (13 igrača)
* u statusu mirovanja od 1. studenoga 2015. do okončanja postupka Hrvatskog zavoda za toksikologiju i antidoping (HZTA)
VEDRAN BABIĆ/SLOBODNA DALMACIJA