Osoba godine u Izraelu – Vladimir Putin, Obama iza Al Bagdadija!

Putin, a ne Obama ili netko od američkih saveznika? Ovo ipak dolazi kao iznenađenje, kad znate da je SAD pupčanom vrpcom povezan s Izraelom i da je Veliki brat uvijek stajao iza Izraela i njihovih interesa, a da je Putin za SAD trenutno neprijatelj broj jedan, ispred ISIL-a, za kojeg je veliko pitanje je li uopće neprijatelj ili tajni saveznik američke politike na bliskom istoku. Ili baš zbog toga?

Istraživanje u Izraelu dalo je pomalo neočekivan rezultat: ruski predsjednik Vladimir Putin je izabran za osobu godine 2015. Putin je izašao kao jasni i nedvojbeni pobjednik, s gotovo 30% glasova, ispred njemačke kancelarke Angele Merkel na drugom mjestu. Obama? Koji Obama?

Istraživanje je proveo vodeći dnevni list u Izraelu, Jerusalem Post, i njegovo sestrinsko izdanje na hebrejskom, Ma’ariv Sof Hashavua. Pa iako je margina pogreške oko 4%, rezultat je ipak vrlo zanimljiv. Putin je očito ostavio velik dojam na Izraelce, iako ga se često u zapadnim medijima proziva za antiizraelsku, pa i antisemitsku politiku, zbog tradicionalno bliskih veza Rusije s brojnim arapskim državama koje nisu uvijek u dobrim odnosima s Izraelom – najblaže rečeno. Kancelarka Njemačke Merkel je dobila 16% glasova, gotovo dvostruko manje od Putina, koji je s 29% izašao kao pobjednik. Nju je pak američki Time izabrai za osobu godine, zbog politike pomaganja tzv. “migrantima”, odnosno multikulti-proameričke politike natrpavanja izbjeglica u Europu. Vidi li ona stvarno u migrantima ikakav potencijal osim terorističkog, koji nitko drugi osim lijevih aktivista ne vidi (kao da će, kad muslimani postanu većina u nekim državama EU i uvedu šerijat, što je sad već praktički neminovno, na banderama visjeti katolici, a ne homoseksualci). Premijer Izraela Benjamin Netanyahu je tek treći – dobio je tek 15 posto glasova, a zanimljivo je da je u glasanju za “osobu godine” tri posto glasova Izraelaca dobio i lider Islamske države Abu Bakr Al-Bagdadi. To naravno ne znači nužno da on ima podršku Židova – tek da se bira osoba koja je najviše obilježila prethodnu godinu. Ili možda ipak…? Barack Obama? Dobio je tek dva posto glasova, čime se svrstao uz papu Franju koji je dobio isto toliko. A iza Al Bagdadija!

No zanimljivi su i dijelovi istraživanja u kojima se pitalo Izraelce za mišljenje o raznim političkim i društvenim pitanjima. 45 posto anketiranih smatra da je terorizam najveći problem s kojim se Izrael suočava, a više od dvije trećine njih ne vjeruje da je moguć diplomatski sporazum s Palestincima – odnosno, da će se rat nastaviti. Zanimljivo je da gotovo nitko nema povjerenja u Iran i to da će se on držati sporazuma o atomskom naoružanju postignutog s vodećim svjetskim silama. Čak 80 posto vjeruje da će Tehran prekršiti svoja obećanja, a samo 6 posto ih misli da će se Iran tog sporazuma držati. Od vanjskih pitanja, polovica najvažnijim smatra razvoj događaja oko Islamske države (Daesh), četvrtina izbjegličku krizu smatra najvažnijim međunarodnim pitanjem, a deset posto – američke predsjedničke izbore.

Autor: Marcel Holjevac

Izvor: ovdje

Odgovori

Skip to content