Barišić u splitskoj prvostolnici: Nemamo drugog programa nego Isusov program
U obitelji je sve utemeljeno na milosrđu, besplatnosti, sebedarju, žrtvi, praštanju i ljubavi. Kad bi pokušali unijeti te vrline u svoje šire obitelji – župne zajednice, to bi nas učinilo svježima i bližima Bogu i čovjeku te bi u sebi lakše prepoznali apostolsko nasljeđe.
Danas na Veliki četvrtak splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić predvodio je misu posvete krizme i blagoslov bolesničkog ulja u splitskoj prvostolnici Sv. Dujma.
Svečanost je započela ispred crkve Sv. Filipa Nerija odakle su se svećenici Splitsko-makarske nadbiskupije u procesiji za križem, predvođeni pjesmom bogoslova, uputili prema splitskoj prvostolnici gdje su slavili misu kojom su svečano proslavili svoj svećenički dan.
Na taj dan ustanove euharistije, svećenici su obnovili svoja svećenička obećanja, a nadbiskup je posvetio ulje za sakramente krštenja, potvrde, bolesničkog pomazanja i sv. reda.
Pozdravivši provincijala Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja fra Joška Kodžomana, generalnog vikara Splitsko-makarske nadbiskupije mons. Miroslava Vidovića, prepozita Metropolitanskog kaptola u Splitu mons. Nediljka Antu Ančića,svećenike, njih oko 120, kao i one koji su bili spriječeni doći, redovnike i redovnice, bogoslove, sjemeništarce te okupljeni vjernički puk, nadbiskup Barišić izrazio je radost zbog zajedništva i zahvalnost Bogu za veliki dar svećeništva.
„Danas se sjećamo ustanove euharistije i svetoga reda, blagoslivljamo sveto ulje te se na osobit način sjećamo svog ređenja. Zahvalni Bogu za milost i poziva, molimo Ga da nam da snage da još više živimo dostojanstvo tvoga dara”, rekao je nadbiskup.
Govoreći u homiliji o apostolskom naslijeđu, nadbiskup je pažnju najprije svratio na vrata splitske prvostolnice majstora Andrije Buvine iz 1214. godine, koja prikazuju 28 slika iz Isusova života. Jedna od njih prikazuje apostolsko nasljeđe. Isus stavlja ruku na sv. Petra, on na sv. Dujma koji dalje pruža ruku, te taj lanac poslanja seže do danas, a svaki od njih u ruci nosi jedan svitak – Radosnu vijest.
„Ovaj dan nema samo vidljivi ljudski kontinuitet, već poveznicu ima u Duhu. Isti Duh koji je bio nad Isusom i koja ga je pomazao, bio je na dan našeg ređenja nad nama i pomazao je naše ruke i naša srca da možemo nastaviti djelo spasenja te braći i sestrama donositi novost Radosne vijesti.
Mi nemamo drugog programa nego Isusov program”, istaknuo je. Nadodavši da Krist preko svećenika dolazi do svakog čovjeka, bez iznimke, nadbiskup je potaknuo braću svećenike da se izdignu iznad načela, principa, nauka, odredaba i obreda te stvarnost i bližnje gledaju očima milosrđa, a to će moći samo ako upoznaju Boga koji je izvor milosrđa.
„U obitelji je sve utemeljeno na milosrđu, besplatnosti, sebedarju, žrtvi, praštanju i ljubavi. Kad bi pokušali unijeti te vrline u svoje šire obitelji – župne zajednice, to bi nas učinilo svježima i bližima Bogu i čovjeku te bi u sebi lakše prepoznali apostolsko nasljeđe.
Ovo vrijeme Godine milosrđa pravo je vrijeme da se ohrabrimo i zajedno potražimo put milosrđa i bogatstvo života. Tada ćemo postati svećenici u kojima će ljudi vidjeti Krista”, istaknuo je nadbiskup i zaželio da u njima neprestano gori grm poziva kojeg im je Gospodin dodijelio, kako bi bili blagoslov ovom vremenu i cijelom svijetu.
Na kraju misnog slavlja nadbiskup je čestitao svim svećenicima njihov dan, osobito onima koji ove godine slave svoje svećeničke jubileje.
MISIJA / IKA