Čemu pompa oko princa
Zagrepčanima je britansko veleposlanstvo savjetovalo kako princa treba pozdravljati naklonom glave, a Zagrepčankama kako moraju pognuti još i tijelo. A svi skupa ga moraju oslovljavati s „njegovo veličanstvo“.
Nakon te lekcije iz kraljevskog bontona princ Charles sa svojom suprugom Camillom, simpatijom iz rane mladosti, mogao je sletjeti u zrakoplovnu luku, koja sada nosi ime po prvom hrvatskom predsjedniku.
Dame u lijepim haljinama
Nakon početnih rukovanja i zdravica te izraza dobrodošlice, kraljevski su par odveli u Slavoniju, pokazali mu ergelu lipicanaca, provozali ga kočijama, napojili šljivovicom i obasuli darovima.
Slijedilo je kulturno uzdizanje, specijalne predstave u HNK sa scenama iz Shakespearovih drama. Impresionirani princ upitao se kako to da i ovdje prevode slavnoga pisca. Vrhunac događaja odigrao se u predsjedničkim dverima, gdje se skupilo sve živo, cijela nacionalna elita, svi koji su pozvani i koji do sebe drže.
Vidjeli smo tu sportaše, glumce, rektore, predstavnike sudske vlasti, guvernera, političke prvake, akademike, poslodavce, vojne vrhovnike, rabina, mitropolita i muftiju. Bilo je tu puno dama koje su se trudile obući što ljepšu haljinu, nadajući se kako će se princ možda još jednom ženiti ako nadživi svoju dragu Camillu.
Upadno su nedostajali tek Zoran Milanović, Zdravko Mamić i Josip Bozanić. Prvomu se nije dalo susresti s omraženom predsjednicom, drugi ovaj put i ne bi bio dobrodošao, dok treći očito slijedi stari katolički otklon od britanske kraljevske kuće. Neobjašnjivo je ostalo samo odsustvo vodeće naše književnice Nives Celzijus.
Drugi prijam organiziran je u British Councilu s uglednicima iz javnog života, među kojima je dominirao Rade Šerbedžija. Neupućeni ga je princ zapitao glumi li on u engleskim filmovima, a zbunjeni Rade ga je ispravio, kazavši: pa ne baš, više u američkim.
Duboki naklon
Budući kraljevski par, kojega su pratili brojni novinari, djelovao je prilično nezainteresirano, s nekim izrazom dosade na licu i možda s laganim prijezirom u duši kakav zaslužuju mali sluganski narodi, koji su uvijek u svom štreberskom nadahnuću spremni kleknuti na koljena pred titulama, osvajačima, imperatorima i strancima.
Čisto politički gledano taj dernek, ta pretjerana pompa, umjesto čega je bio primjereniji tek kurtoazni doček, čini se lišenim svakog smisla. Jer, kraljevska kuća je bez realne moći, zapravo samo simbol minulog imperija i prošlih vremena, nerijetko u samoj Engleskoj predmet ismijavanja. Možda će Charles jednoga dana zaista postati kraljem, ali on je za sada samo kraljičin sin.
Osim toga, princ i nije došao u Hrvatsku, već u „Region“, što ipak ima stanovitu političku poruku koja je u skladu s britanskom, nadam se ne i našom, politikom.
Izvor: slobodnadalmacija.hr