POLICIJA U LANCU: Istraga pokušaja ubojstva odvjetnika koji je otkrio kriminal u SMŽ-u

Kako se u slučaju Kaleb otvaraju sumnje u povezanost policije, sisačkog DORH-a i zataškavanje cijelog slučaja koji bi mogao imati i političke konotacije, otkrivamo u dramatičnoj priči

Redakciji portala Direktno.hr za pomoć se obratio odvjetnik koji je u sklopu svog rada otkrivao kriminal osoba povezanih s bivšom županicom Marinom Lovrić Merzel (SDP).

On je policiji podnio kaznenu prijavu zbog sumnje na pokušaj ubojstva njega i njegove obitelji. Zanimljivo je kako je policija reagirala u ovom slučaju tek nakon što je Direktno.hr uputio upit – tjedan dana nakon prijave. Kako se u slučaju Kaleb otvaraju sumnje u povezanost policije, sisačkog DORH-a i zataškavanje cijelog slučaja koji bi mogao imati i političke konotacije, otkrivamo u dramatičnoj priči koju je Antonio Kaleb ispričao za naš portal.

SDP-ov kadar i bliski suradnik Lovrić-Merzel izmislio diplomu i školu

”Dana 18. ožujka 2016. godine kao odvjetnik sam podnio kaznenu prijavu Policijskoj postaji Sisak PU Sisačko-moslavačka radi višestrukog pokušaja ubojstva mene i članova moje obitelji u vremenskom periodu od 2010. godine do 2016. godine. Kazneno djelo je vršeno u označenom periodu na način da su mi dva automobila namjerno prilikom popravaka kod automehaničara pripremani da poginem u prometnoj nezgodi kao i svi oni koji se sa mnom zateknu u vozilu, na način da su automobili bili u voznom stanju, ali bi se namjerno popuštali dijelovi automobila, kao i stavljali loši dijelovi koji pucaju pri vožnji”, navodi Kaleb.

get_img
Ističe kako su njegovoj obitelji u šest godina automobili stajali bar dvadeset puta, ali svaki put su, dodaje, imali ludu sreću jer su dijelovi pucali pri minimalnim brzinama ili kad bi parkirali.

”Gume su nam zalijevane također posebnim kiselinama te mi je samo u posljednjih šest mjeseci potpuno uništeno šest novih guma, svaki put uslijed pucanja od kiselina kojima su tretirane. U kolovozu 2015. godine sam završio zajedno s obitelji u provaliji od pet metara kraj Vojnića, što je evidentirano od strane PU Karlovačke PP Vojnić, i to zbog namjerno izazvane blokade kotača pri brzini od 50 km/h, alkohol 0,00, a dojavu o tom da me se želi ubiti u prometnoj nezgodi izazvanoj na gore opisani način je dobila moja supruga Ivana Kaleb 29. siječnja ove godine od strane kontroverznog poduzetnika koji joj je naveo i imena osoba koja nam rade o glavi te joj poručio da se pazimo”, kaže nam Kaleb.

Službena kaznena prijava s imenima svih počinitelja podnesena je 18. ožujka 2016. godine, a sve do upita portala Direktno.hr se po pitanju prijave, tvrdi Kaleb, nije napravilo ništa.

”Vozilo c2, koje je pripremljeno da poginem je (do petka, 25. ožujka, op.a.) bilo potpuno nezaštićeno parkirano kraj nebodera u Sisku u kojem živimo, nikakvo vještačenje vozila koje je potpuno iznutra pripremljeno za pogibiju nije bilo učinjeno, a policajac koji je sjeo u vozilo i krenuo vožnjom unatrag je nakon zvuka pucanja odmah izdao zapovijed mojoj supruzi ”van iz vozila”, istom je blokiran stražnji kočioni sustav, evidentno. Meni se poručuje da napustim Sisak i spasim živu glavu, a počiniteljima (mehaničarima kod kojih je auto održavan, a koji su ga u biti pripremali da poginem u istom) je krim policija u obavijesnom razgovoru rekla da su prijavljeni s moje strane za ” rad na crno”, a ne za pokušaj ubojstva”, rekao nam je prestravljeni odvjetnik, moleći za pomoć i dodajući kako je ”ovo čista zona sumraka”.

”Mi smo bez auta, apsolutno nezaštićeni, a u svom odvjetničkom poslu sam se očito radeći predmete za Županiju kao i prije zastupajući saborske zastupnike HDZ-a protiv Marine Lovrić Merzel zamjerio organiziranom kriminalu te je žalosno da nakon što je moja supruga od strane poduzetnika upozorena na činjenicu da smo meta ubojstva, a i nakon što mi je i samom rečeno da mi se radi o glavi, da se sve skupa od strane policije predmet vodi na način da se vodi reda radi”, upozorio je Kaleb.

Slijedom navedenoga, u četvrtak, 24. ožujka, uputili smo službeni upit PU Sisačko-moslavačkoj i MUP-u, pokušavajući doznati hoće li odvjetnik Antonio Kaleb i njegova obitelj dobiti policijsku zaštitu jer su u strahu za svoj život te jesu li istiniti navodi odvjetnika da sisačka policija nije obavila svoj posao, da vozilo u kojem je odvjetnik umalo stradao nije vještačeno niti zaštićeno te da je policija ignorirala kaznenu prijavu u kojoj su navedeni mogući počinitelji.

U petak, cca 26 sati nakon primitka upita, Policijska uprava sisačko-moslavačka odgovorila nam je.

”Možemo potvrditi da su policijski službenici PU sisačko-moslavačke zaprimili od gospodina Kaleba kaznenu prijavu u kojoj je izrazio sumnju da više osoba s područja Siska unazad duži vremenski period ugrožava njegovu sigurnost. Nakon zaprimanja kaznene prijave policijski službenici su započeli kriminalističko istraživanje koje se provodi u koordinaciji s Županijskim državnim odvjetništvom u Sisku. Na ostale upite nismo u mogućnosti odgovoriti jer na te informacije imaju pravo isključivo oštećenik i osumnjičenik”.

Ono što se zapravo dogodilo je, kako nam je u petak javio Kaleb, da je policija reagirala tek nakon upita portala Direktno.

”Danas su došli po auto, zapečatili ga i sklonili. Policija je svoje odradila, a sad je sve na DORH-u”, zaključio je odvjetnik u razgovoru za Direktno.hr.

Razvoj događaja oko ove priče i dalje ćemo pratiti, piše direktno.hr.

SDP-ov kadar i bliski suradnik Lovrić-Merzel izmislio diplomu i školu
Podsjetimo, u srpnju smo pisali o novoj aferi u Sisačko-moslavačkoj županiji – Željko Marjanović, bliski suradnik bivše SDP-ove županice Marine Lovrić Merzel, nezakonito je obnašao dužnost ravnatelja Županijske uprave za ceste, jer je priložio diplomu za koju je naknadnom provjerom utvrđeno – da ne postoji. Utvrđeno je čak i da ta škola ne postoji, tako da je Marjanović izmislio i diplomu i školu.

Župan sisačko moslavački Ivo Žinić (HDZ), koji je na tu dužnost stupio u studenom 2014. godine, obećao je oštru i nemilosrdnu borbu protiv svakog oblika političke korupcije. Još u kampanji je spominjao političku korupciju SDP-ove županice Marine Lovrić Merzel i nezakonitosti u obnašanju te dužnosti, za što se vodi nekoliko postupaka pred pravosudnim tijelima.

Međutim, neki od najbližih suradnika bivše županice su ostali unutar strukture sustava političke korupcije izgrađenog za vrijeme njena mandata, kažu direktno.hr-u u toj županiji.

Tako je provjerom diplome Željka Marjanovića, koji od ožujka 2012. godine obnaša dužnost ravnatelja Županijske uprave za ceste Sisačko-moslavačke županije i utvrđeno da je nikad nije stekao.

Naime, od listopada 2009. godine je zaposlen u Sisačko-moslavačkoj županiji, i to najprije u Upravnom odjelu za infrastrukturu kao referent za infrastrukturu, a od 2010. godine je zaposlen u kabinetu županice na radnom mjestu referenta za informatički sustav. Obavljao je od 2010. godine i to po usmenom nalogu bivše županice i poslove predstojnika kabineta bivše županice gdje je koordinirao protokole, programe, pripremao analize i izvješća pročelnika Upravnih odjela prema bivšoj županici, pripremao sastanke te prikupljao podatke Upravnih odjela za sastanke. Sve navedeno je radio do 1. prosinca 2011. godine, kada ga je na radnom mjestu predstojnika kabineta bivše županice zamijenila Jasmina Jovev, a javnosti je opće poznata činjenica koliko je Jovev svojim hrabrim javnim istupom utjecala na činjenicu uništenja mreže političke korupcije nastaloj u režiji Marine Lovrić Merzel.

Potvrda iz Banja Luke, nema te škole

Marjanović najprije u ožujku 2012. godine postaje vršitelj dužnosti ravnatelja županijske uprave za ceste Sisačko-moslavačke županije, da bi u srpnju 2012. godine bio imenovan za ravnatelja navedene ustanove Odlukom tadašnjeg Upravnog vijeća Županijske uprave za ceste čiji je predsjednik u vrijeme donošenja Odluke bio i tadašnji predsjednik županijske skupštine Željko Kardaš ( HSP) a ta je politička stranka tada bila u kako su je nazvali programskoj koaliciji sa SDP-om i aktivno uz SDP obnašala vlast u županiji.

Županijska uprava za ceste ima godišnji proračun od 55 milijuna kuna, a po statutu ustanove za radno mjesto ravnatelja se traži viša stručna sprema.

Tadašnje Upravno vijeće ustanove pod predsjedanjem Željka Kardaša (HSP) je prihvatilo kao dokaz ispunjenja uvjeta glede propisane stručne spreme za radno mjesto ravnatelja rješenje Općinskog suda u Zagrebu broj R1-36/93 od dana 28. siječnja 1993. godine.

Tim rješenjem je utvrđeno da je Željko Marjanović 1989. godine u Banja Luci diplomirao na Višoj tehničkoj školi pri Strojarskom fakultetu i stekao zvanje ing. strojarstva, kako se Marjanović potpisuje sve do danas. Pritom tadašnje Upravno vijeće ŽUC-a nije ni u jednom trenutku postavilo pitanje Marjanoviću, kao kandidatu za ravnatelja ustanove, da donese potvrdu o diplomi iz Banja Luke.

Upravno vijeće je bilo obvezno ga i upozoriti, jer prema Zakonu o dokazivanju stečene školske spreme ( NN broj 27/1976) stručna sprema sudskim putem može dokazivati samo u slučaju ako je arhiv odgojno-obrazovne organizacije uništen ili nestao te se iz navedenog razloga ne može izdati isprava o stečenoj školskoj spremi. A u Banja Luci taj arhiv postoji.

Notorna je činjenica da je Univerzitet u Banja Luci najnormalnije radio 2012. godine te imao svoj arhiv kao visokoškolska ustanova te je u svakom trenutku mogao Marjanoviću izdati ispravu o stečenoj školskoj spremi inženjera strojarstva, naravno sve to pod uvjetom da je zaista diplomirao 1989. godine u Banja Luci.

Potvrda iz Banja Luke, nema tog studenta

Međutim, tadašnje Upravno vijeće ustanove je imenovalo Marjanovića za ravnatelja ustanove u srpnju 2012. godine, prethodno ga imenovalo za vršitelja dužnosti ravnatelja u ožujku 2012. godine, a on i danas obnaša dužnost ravnatelja ustanove.

Prilikom provjere, koju je naručila sisačko-moslavačka županija, Univerzitet u Banja Luci – Mašinski fakultet je 10. srpnja 2015. godine izdao potvrdu kao javnu ispravu kojom utvrđuje da Željko Marjanović nije upisan u matičnu knjigu studenata Mašinskog fakulteta Univerziteta u Banja Luci, niti mu je izdana navedena diploma.

Dana 15. srpnja 2015. godine Mašinski fakultet Univerziteta u Banja Luci je izdao potvrdu da od osnivanja Univerziteta u Banja Luci, dakle od 7. studenog 1975. godine, na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Banja Luci nikad nije postojala „Viša tehnička škola na strojarskom brodograđevnom fakultetu Sveučilišta Đuro Pucar Stari“ u Banja Luci.

Dakle, ne samo da je Marjanović izmislio diplomu, nego i i višu školu, a sve navedeno je prihvatilo je Upravno vijeće Županijskih cesta Sisačko-moslavačke županije, kao najnormalniju činjenicu.

Sisačko-moslavačka županija ova će slučaj, saznajemo, prijaviti za to nadležnim tijelima, a tražit će se i naknada cjelokupne štete koju je ŽUC kao ustanova pretrpio uslijed ovakvog oblika političke korupcije.

Izvor: direktno.hr

Odgovori

Skip to content