USKORO BIJELA KNJIGA Nepremostiv konflikt: učiniti nešto protivno svojoj savjesti ili platiti novčanu kaznu?!
Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir potpisala je Deklaraciju o pravu na priziv savjesti kojom se izražava zabrinutost zbog sve većeg ograničenja slobode savjesti u državama članicama Europske unije, ali i šire. Deklaracija poziva na jačanje prava na slobodu savjesti putem svih raspoloživih sredstava, a pripremila ju je nevladina organizacija ADF International.
U Deklaraciji se navodi da se ljudi diljem svijeta suočavaju s nepremostivim konfliktom: učiniti nešto protivno svojoj savjesti ili platiti novčanu kaznu?! Neke od zemalja članica EU ne jamče u potpunosti slobodu savjesti, uključujući pravo na priziv savjesti. U takvim zemljama ostati vjeran svojim duboko usađenim moralnim uvjerenjima može uzrokovati otpuštanje s posla, teške novčane kazne, bankrot, gubitak ugleda zbog negativnog medijskog praćenja, stalnu nezaposlenost te socijalnu diskriminaciju. U mnogim državama izvan Unije odabir ili promjena vlastite religije može rezultirati ozbiljnim i često službenim odobravanjem diskriminacije takve osobe i uskraćivanjem njenih osnovnih ljudskih prava.
Finska je jedna od četiriju zemalja EU-a koja trenutno ne štiti pravo na prigovor savjesti, posebice medicinskog osoblja. Među njima je i Švedska, država često povezana sa zaštitom ljudskih prava, koja je u posljednjih nekoliko godina postala jedan od najagresivnijih prekršitelja prava savjesti medicinskog osoblja koje ne želi sudjelovati u obavljanju pobačaja. Van granica Europske unije primjer je regija Južne Azije kod koje se primjećuje povećanje ograničenja na slobodu promjene religije. Netolerancija u većini zemalja Južne Azije raste. Osim Šri Lanke, Nepala i Pakistana, Indija se također suočava sa sve većom netolerancijom prema kršćanskim i muslimanskim manjinama te porastom broja zakona koji zabranjuju vjersko preobraćenje.
Sloboda savjesti temeljno je pravo koje svugdje treba biti zaštićeno. S obzirom na njezin pravni okvir i temeljne vrijednosti, Europska unija je obvezna zaštititi slobodu savjesti, stavljajući naglasak na članak 10. Povelje o temeljnim pravima Europske unije, te uzimajući u obzir i Uredbu (EU) br. 235/2014 Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi Instrumenta financiranja za demokraciju i ljudska prava širom svijeta te Smjernice EU-a o poticanju i zaštiti slobode vjere ili uvjerenja.
Europsku uniju se ovom deklaracijom poziva da osigura snažnu zaštitu slobode savjesti te da se izmjene zakoni koji nameću kazne i druge sankcije građanima koji odbijaju djelovati protiv svoje savjesti. Pozivaju se države članice, ali i EU u cijelosti da koristite sva raspoloživa sredstva za jačanje zaštite slobode savjesti, posebice na radnom mjestu, u pružanju dobara i usluga te u medicinskom sektoru.
ADF International posvećen je temi slobode savjesti opsežnim istraživanjima, konferencijama o pravima na slobodu savjesti, parnicama na domaćim i međunarodnim sudovima i tijelima te pisanjem Bijele knjige o pravu na slobodu savjesti koja daje podrobniju analizu prava savjesti i osigurava mogućnost jačanja slobode savjesti.
Podsjetimo, hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir u suradnji s ADF International organizirala je u ožujku ove godine u Europskom parlamentu u Bruxellesu i okrugli stol pod nazivom „Sloboda savjesti: što ona jest i zašto ju zaštititi?“ na kojemu se govorilo upravo o zabrinjavajućim razmjerima koje u Europi i cijelom svijetu dosežu ograničavanja slobode savjesti.
Zakoni protiv preobraćenja, negiranje prava na priziv savjesti liječnicima, rad nedjeljom i prodaja sadržaja koji se protive uvjerenjima čovjeka, izbacivanja studenata s fakulteta zbog njihovih stavova objavljenih na privatnim profilima na društvenim mrežama – sve ovo postalo je naša žalosna svakodnevica. Stoga Petir smatra kako je bitka za slobodu savjesti jedna od najvažnijih bitki s kojima smo danas suočeni te kako svi, a posebno političari, moraju učiniti sve što je u njihovoj moći kako bi se ova temeljna sloboda zaštitila.
Izvor: narod.hr