Najavom postupka opoziva Tomislava Karamarka SDP želi srušiti Vladu i razbiti Most
Nakon što su saborski zastupnici SDP-a jučer u Saboru zatražili da prvi potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko podnese ostavku zbog afere s ugovorom između Ane Karamarko i Josipa Petrovića, MOL-ova konzultanta i bliskog prijatelja predsjednika HDZ-a o svemu se danas oglasio i Zoran Milanović.
Šef SDP-a najavio je da će oporbeni zastupnici u Saboru pokrenuti postupak izglasavanja nepovjerenja Karamarku.
-Tražit ćemo da se u Saboru pokrene postupak opoziva Tomislava Karamarka i želio vidjeti što o tome misle koalicijski partneri HDZ-a. Mi nemamo Vladu, mi nemamo vlast i nije jasno koja je većina održava – istaknuo je Milanović na današnjoj konferenciji za tisak.
Ima li oporba na čelu s Milanovićem ikakve šanse svrgnuti Karamarka, pa samim time i Vladu, pitanje je o kome mnogi dvoje.
Kako do većine za rušenje Vlade?
Naime, za takvo što potrebno je 76 ruku u Saboru, što bi značilo da bi za Karamarkovo micanje iz Banskih dvora trebali glasati i pojedini zastupnici Mosta, što je očito jedan od Milanovićevih ciljeva, navodi Jutarnji list u svojoj analizi.
Procedura je takva da SDP može pokrenuti takav postupak uz potpise petine svih zastupnika, odnosno njih 30. To im ne bi trebalo predstavljati problem budući da je koalicija lijevog centra Hrvatska raste koja je izašla na izbore osvojila 56 mandata. Nakon toga, prijedlog za izglasavanje nepovjerenja prvom potpredsjedniku Vlade odmah treba uvrstiti u dnevni red Sabora, a potom se o tome u roku od osam dana treba izjasniti i Vlada, dok Sabor o tome glasuje u roku od mjesec dana. Sve to događalo bi se nakon unutarstranačkih izbora u HDZ-u koji se održavaju 28. svibnja.
Da bi Karamarko bio smijenjen, koalicija Hrvatska raste mora prikupiti još 20 ruku. Uz njih bi mogli biti i tri IDS-ova zastupnika, dva SDSS-ova, te Furio Radin, dva HRID-ovca, dva HDSSB-ovca te zastupnici Petrina, Čačić, Juhas, Kajtazi i Sinčić. To je ukupno 71 glas, što znači da bi na svoju stranu trebali privući i pet Mostovih zastupnika.
Budući da je Most otpočetka oštro napadao HDZ oko Ine, a priču o biznisu obitelji Karamarko s Jozom Petrovićem prvi je javno potaknuo Miro Bulj, moglo bi se dogoditi da bi upravo on mogao biti taj koji će dići ruku za njegovu smjenu. Možda bi se Bulju mogao pridružiti omiški gradonačelnik Ivan Kovačić koji je ionako u svađi s HDZ-om nedavno rekao da vladajući više ne mogu računati na njegovu podršku. A ostalih troje zastupnika eventualno bi se moglo naći među nezadovoljnim mostovcima, bilo da se to njihovo nezadovoljstvo očituje zato što su bliži SDP-u ili pak zato što su izvisili u podjeli fotelja (Martinović, Lovrinović, Mišić), navodi Jutarnji list.
Milanović želi srušiti Vladu i razbiti Most
Ovim potezom SDP očito želi izvesti na čistac Most, a samim time pokušavaju srušiti Vladu. U SDP-u smatraju kako postoje tri moguće opcije.
-Prva je da Most zbog principjelnih razloga izađe iz Vlade čiji su visoki dužnosnici u medijima optuženi za navodno sudjelovanje teškim aferama, druga je ostanak u vlasti čime bi se u medijima nastavila stvarati percepcija da im je vlast ipak slađa od načela, i treća je pucanje Most-a najmanje na dva djela – taktika je na koju su se odlučili u SDP-u.
Padne li član Vlade u Saboru, s njime pada i Oreškovićeva Vlada, a predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u tom slučaju pokreće postupak kao nakon izbora i određuje novog mandatara.
Međutim, najzanimljivije od svega je da su se u SDP-u na čin rušenja Vlade odlučili temeljem medijskih napisa, ne čekajući uopće mišljenje Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, na čijem je čelu Dalija Orešković.
Podsjetimo, čelnica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa drži kako za sada objavljeni podaci o poslovnom odnosu između supruge Tomislava Karamarka i Josipa Petrovića ne upućuju na to da je došlo do povrede zakona, ali ukazuju na ‘postojanje određene interesne povezanosti’ zbog koje je Karamarko ‘dužan otkloniti svaku sumnju u sukob interesa’.
R.H./hrsvijet.net