AFERA JAKOVINA: Kad će političari u Hrvatskoj početi vlastitom imovinom plaćati svoja kaznena djela?
Bivši ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina (SDP) povukao se s liste Narodne koalicije za petu izbornu jedinicu, potvrđeno je iz SDP-a. Jakovina je u toj izbornoj jedinici, koja obuhvaća Požeško-slavonsku, Brodsko-posavsku i Vukovarsko srijemsku izbornu jedinicu trebao biti treći na koalicijskoj listi, što bi mu osiguralo sigran prolaz.
SDP se još uvijek nije jasno očitovao o njegovim kriminalnim postupcima – od pogodovanja jednoj od dvije šećerane, preko toga da je Europska komisija najavila kako će zaustaviti novac za Hrvatsku zbog dodjele europskih sredstava SDP-u prijateljskim trgovačkim društvima, do povlaštenih menažerskih ugovora…
O ovim zadnjim nejasno se izjašnjavao samo predsjednik stranke Zoran Milanović, braneći Jakovinu.
“Ja bih danas to gledao drugačije. Možda ti bonusi ne bi bili toliki, ali bonusa bi bilo. Jer ako imate tvrtku koja je devastirana sve ove godine, u kojoj su šumarski lobiji izvlačili novac i nikad nije bilo nikakve buke jer je svima bilo dobro, ali društvu koje to plaća nije bilo dobro, široj zajednici. Onda dovedete neke profesionalce, ja osobno ne znam te ljude, oni nisu članovi SDP-a i možete pogriješiti da im date nešto veći bonus. To je greška. To se neće ponoviti”, rekao je.
Je li moguće da će deseci milijuna odšteta koje će hrvatski poreznici obveznici trebati platiti zbog toga što je Jakovina kršio zakon, a SDP mu to dopuštao, na kraju završiti na leđima hrvatskih poreznih obveznika, a Jakovina će zadržati svoji zakonito i (moguće) nezakonito stečenu imovinu? Kada će, u konačnici, političari u Hrvatskoj početi svojom imovinom plaćati svoja kaznena djela?
Podsjetimo, ministar poljoprivrede, Tihomir Jakovina, ako je vjerovati aferama koje se već godina provlače kroz medije, jedan je od najkontroverznijih ministara u bivšoj Vladi u Zorana Milanovića, uz već bivšu ministricu kulture, Andreu Zlatar Violić.
“Šećerna afera”
Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina je proizvodnu EU kvotu, koju su tri hrvatske šećerane od 2007. do 2011. ravnopravno dijelile po 33%, 2012. godine, o raspodjeli proizvodnih kvota za šećer tržišne godine 2013./2014., preraspodijelio na način da je virovitičkom Viru dodijelio 9643 tone manju godišnju kvotu. Naime, ministrova raspodjela dobivene proizvodne kvote EU od 192.877 tona je bila na 65% u korist Vira i Sladorane te 35% u korist osječke šećerane.
Odluka ministra Jakovine, da se osječkom kralju šećera Marku Pipuniću dodijeli izvozna kvota od 80.000 tona šećera u zemlje EU, koja je donesena u studenom 2012., bila je predmet istrage USKOK-a. Upravni sud u Osijeku je, odlučujući o tužbi Sladorane d.d. i Vira d.d. poništio rješenja Ministarstva poljoprivrede iz 2012. godine o raspodjeli proizvodnih kvota za šećer. Njome je smanjenim proizvodnim kvotama, sporna bila šteta načinjena virovitičkoj šećerani i Sladorani.
Jakovina je istu stvar napravio tri mjeseca prije sporne odluke koju je Upravni sud ukinuo, u rujnu 2012., iako slučaj nije isti, no ponovno su u pitanju optužbe da je Jakovina pogodovao Marku Pipuniću na štetu Željka Zadre, vlasnika Viro-a i Sladorane, ovoga puta se radilo o smanjenju mogućnosti izvoza u EU.
Osim toga, povjerenstvo kojim je predsjedavala Jakovinina zamjenica, Snježana Španjol je donijelo odluku kojom se Pipunićevoj Tvornici šećera Osijek odobrava izvozna kvota od 80.977 tona šećera, a kako je RH u EU mogla izvesti najviše 180.000 tona šećera, osječka tvornica dobila je oko 45 posto ukupne izvozne kvote. Dvije Zadrine tvornice, dakle Viro d.d. i Sladorana d.d., ukupno su dobile preostalih 55 posto. Viro je dobio mogućnost izvoza 57.584 tone šećera ili 32 posto, a Sladorana d.d. 41.388 tona ili 23 posto.
Zbog svega Sladorana d.d. je podnijela kaznenu prijavu USKOK-u posebno ističući Jakovinu kao osobu koja ih je oštetila za najmanje 100 milijuna kuna, a šećeranu Viro za još 15 milijuna kuna.
Novi problemi
Europska komisija je uputila hrvatskim vlastima dopis s primjedbama u vezi s natječajima za projekte iz Programa ruralnog razvoja. Glavne primjedbe Europske komisije odnose se na umjetno stvaranje uvjeta za dobivanje europskih sredstava, primjerice kada se za nositelja projekta formalno postavi ženska osoba mlađa od 40 godina za što se dobivaju dodatni bodovi jer to doprinosi ispunjavanju ciljeva programa ruralnog razvoja. To je usko povezano s pitanjem povezanih poduzeća, koje se onda natječu za dobivanje europskih sredstava.
Moguća je kazna od 130 milijuna kuna i nekoliko spornih tvrtki koje se dovode u vezu s bivšim ministrom poljoprivrede Tihomirom Jakovinom, zbog niza nepravilnosti pronađenih u dokumentaciji dodjele sredstava za vrijeme vladavine bivšeg ministra. Zbog svega navedenog je zaustavljena isplata potpora za Mjeru 4 iz programa ruralnog razvoja, koja iznosi gotovo 1,23 milijarde kuna.
Izvor: narod.hr
1 comment
Ova tršava (raščupana) bila je prijebnica posrnulog Josipovića, pa sada posrnulog Milanovića… Nije li ona KARIzmatična da ne kažem fatalna???