Kardinal Pietro Parolin govorio u UN-u o Agendi 2030
Kardinal Pietro Parolin govori pred Općom skupštinom Ujedinjenih naroda – REUTERS
U svom jučerašnjem interventu, pri Ujedinjenim narodima, Papin Državni tajnik, kardinal Pietro Parolin je podsjetio na to kako je Sveti Otac prošle godine, na istom mjestu, Agendu 2030 nazvao „važnim znakom nade“, što je i nedavno ponovio priznavši inicijative koje je Organizacija poduzela od prošle godine, potičući sve na ostvarenje zahtjevnih ciljeva Agende 2030.
Ostvarenje ciljeva Agende uključuje važnu pretpostavku odgovornosti od strane vlada i predanosti svih za opće dobro. To opredjeljenje podrazumijeva prepoznavanje potrebe da se teži ne samo ostvarenju velikih makroekonomskih ciljeva nego i specifičnih rezultata, te trajnoj i pravednoj raspodjeli. Bez financijske stabilnosti i trajnih ulaganja te poslovnoj procjeni u poticanju unutarnjeg rasta, neće biti moguće ostvariti zacrtane ciljeve – kazao je Papin Državni tajnik.
Umjesto kratkoročnih ulaganja i brzih dobiti, potrebno se žurno usmjeriti prema općem dobru, što uključuje održivi razvoj i brigu za stvoreno. Kardinal je kao poseban slučaj, ponavljajući Papine riječi, spomenuo „ekološki dug“ između sjevera i juga; brigu za zemlje kojima su potrebna novčana sredstva i tehnička pomoć kako bi se mogli suočiti s posljedicama klimatskih promjena i promicati održivi razvoj. Razvoj – posebno onaj cjeloviti –ne može se nametnuti smatra kardinal.
Prošle godine, nastavio je, papa Franjo je potvrdio da to “pretpostavlja i zahtijeva pravo na obrazovanje, … koje treba osigurati prije svega poštujući i jačanje i prvenstvo prava obitelji da odgaja djecu, kao i pravo Crkve i društvenih skupina za potporu i pomoć obiteljima pri odgoju djece. Papa je dodao kao će „najjednostavnija i najbolja mjera i pokazatelj provedbe nove Agende za razvoj biti učinkovit, praktičan i neposredan pristup svemu; osnovnim materijalnim i duhovnim potrebama: stanovanju, dostojanstvenoj i pravednoj naknadi za rad, zapošljavanju, hrani i pitkoj vodi, vjerskoj slobodi i, općenitije, duhovnoj slobodi i obrazovanje.“
Kardinal Parolin je spomenuo pojam uključivosti koji pridonosi ljudskom razvoju, ali se ne iscrpljuje te je ukazao na multilateralne inicijative te potaknuo na potragu za komplementarnim i drugotnim sustavima financiranja, koji mogu osigurati da financijska sredstva budu dostupna i održiva za najsiromašnije. U apostolskoj pobudnici „Laudato Si’“ Papa kako „Stupovi cjelovitog ljudskog razvoja imaju zajednički temelj, a to je pravo na život“, koji pretpostavlja da “prepoznajemo moralni zakon upisani u samu ljudsku narav, onaj koji uključuje prirodnu razliku između muškarca i žene (usp. Laudato Si’, 155) te apsolutno poštivanje života u svim njegovim fazama i dimenzijama.”
Kardinal je ukazao i na potrebu za mirom bez kojeg je cjeloviti razvoj nemoguć, podsjetivši kako je prije samo nekoliko dana u Asizu, papa Franjo, zajedno s brojnim drugim svjetskim vjerskim vođama, naglasio važnost dijaloga kao povlašteni način mirotvorstva.
Sukobi ne samo da onemogućuju postizanje održivog razvoja na regionalnoj razini nego i uništavaju ljudske resurse, sredstva za proizvodnju te kulturnu baštinu. Velike i nesretne posljedice rata često nije moguće izbjeći te to produbljuje političku polarizaciju na globalnoj razini i sužava prostor u kojem ista međunarodna zajednica može predložiti učinkovita rješenja za stabilan i trajan mir – istaknuo je među ostalim kardinal Parolin.
Radio Vatikan