Kardinal Pietro Parolin održao govor na samitu Ujedinjenih naroda o migrantima i prognanicima
Kardinal Pietro Parolin – EPA
Na samitu Ujedinjenih naroda o migrantima i prognanicima, jučer je tijekom Okruglog stola o uzrocima migracija govorio kardinal Pietro Parolin, državni tajnik Svete Stolice. Istaknuo je kako je u ovoj krizi najveći izazov upravo razumijevanje uzroka migracija. Danas se broj raseljenih i prognanih već broji u milijunima, koji su napustili domove, obitelji i zemlje, riskirajući svoje živote i živote svojih bližnjih, u potrazi za sigurnošću, mirom i boljim životom u stranim zemljama.
Prvotni uzrok današnje migracijske i prognaničke krize je ljudska odgovornost, upozorava Parolin, tj. ratovi i sukobi. Iz tog razloga, čovjek ima moć i odgovornost, djelovati po tom pitanju. Sveta Stolica stoga traži zajedničko nastojanje pojedinih vlada i međunarodne zajednice, kako bi se svi sukobi, mržnja i nasilje završili. Sveta Stolica ostaje duboko uvjerena, riječima Pape Franje, da je jedini način rješavanja otvorenih pitanja diplomacija i dijalog.
Posljednjih nekoliko godina, vjerski progoni sve češće uzrokuju raseljavanje, upozorava Parolin, te dodaje da su kršćani najprogonjeniji, mada su i ostale vjerske zajednice često meta progona. Progon kršćana u nekim dijelovima svijeta poprima razmjere vjersko-etničkog čišćenja, kojeg Papa Franjo naziva oblikom genocida. Neki od progonjenih, i u zemljama azila, trpe uznemiravanje u centrima za prognanike. Mi ih ne smijemo napustiti, naglašava Parolin.
Dostupnost oružja rezultirala je širenjem sukoba, posebno u zemljama i društvima gdje je vladavina prava krhka, a siromaštvo prošireno. Sveta Stolica opetovano poziva na strogo ograničavanje i kontrolu proizvodnje oružja, podsjeća Parolin, tamo gdje postoji velika mogućnost zloupotrebe. Velike količine svakog tipa oružja otežavaju stanje sukoba te vode prema velikim ljudskim i materijalnim gubicima, uzrokuju raseljavanje i progone, i duboko potkopavaju nastojanja oko trajnog mira, naglašava Parolin. Potrebna je velika snaga i politička volja kako bi se ovi problemi riješili u korijenu: sve treba ponovno promisliti, riječima Pape Franje, od pitanja trgovine oružjem, trgovine sirovinama, izvore energije, investicije, financije i održivi razvoj, problem korupcije.
Sveta Stolica također želi skrenuti pažnju na migrante raseljene zbog siromaštva i uništenja okoliša. Međunarodne konvencije ne smatraju ih izbjeglicama, ne uživaju posebnu zakonsku zaštitu, no laki su plijen trgovine ljudima različitim oblicima ropstva.
Zbog svega navedenog, ako želimo djelovati na korijen problema migracija, moramo eliminirati strukturalne uzroke siromaštva i gladi, postići konkretnije rezultate u zaštiti okoliša, osigurati dostojanstven posao za svakoga, pristup kvalitetnom obrazovanju te pružiti odgovarajuću zaštitu obitelji, temeljnom segmentu razvoja pojedinca i društva, zaključio je Parolin.
Radio Vatikan