Crkvi u Kninu nagrada za najbolji interijer javnog prostora u Europi
Unutarnji prostor Crkve Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta u Kninu proglašen je za najbolji unutarnji dizajn javnog prostora u Europi, a nagradu je u četvrtak, 27. listopada, u Londonu primio arhitekt Ante Vrban u čijoj pratnji su bili gradonačelnik Knina Nikola Blažević i dugogodišnja kninska gradonačelnica Josipa Rimac.
Nagrade International Property Awards dodjeljuju se u četiri glavne kategorije i to razvoj, unutarnji dizajn, arhitektura te nagrada za zaposlene u prodaji nekretnina.
-Danas je kraljevski grad Knin ponosan i slavi sa svojim žiteljima, i s oduševljenjem čeka povratak svoga gradonačelnika kao i dolazak Ante Vrbana, koji je izjavio da će nagradu donijeti u Knin, jer nagrada pripada svim Hrvatima. – kazao je ushićeno Slaven Ivić, dogradonačenik Knina, posjetivši, da je s Gospom, najstarijim hrvatskim marijanskim likom, pronađenim 14. svibnja 1892., u Biskupiji kraj Knina, započela je duhovna obnova Trinaest stoljeća kršćanstva u Hrvata: Solin, Biskupija, Nin, Marija Bistrica. Hrvati su posvjedočili svoju vjeru, a Gospa Hodočasnica obišla Lijepu našu.
A uspostavom Vojnoga ordinarijata u Zagrebu 1997., Gospa Velikoga Zavjeta postala je zaštitnica hrvatskih branitelja i Vojne biskupije. Iz zahvalnosti Bogu i Gospi na daru slobode i neovisne Republike Hrvatske, izgrađena je u Kninu crkva Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta, prva na kninskom području nakon 1777. Šibenski biskup mons. Ante Ivas, sada biskup u miru, posvetio ju je 4. kolovoza 2015., uoči Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja.
Ante Vrban dobio je u Londonu i nagradu za uređenje svoje kuće kraj Šibenika. Njegova „ideja svjetla“ osvijetlila je s radošću Knin i Hrvatsku.
D. Z. S./hrsvijet.net
1 comment
To je moguće u Europi koja se udaljila od kršćanstva pa jednako gleda na interijer crkve, obiteljske vile ili kakvog elitnog kluba.
Na žalost, taj dizajn nije u suglasju s namjenom građevine. Stupovi čudno ukrašeni, stropovi s neadekvatnom rasvjetom, klupe plastične (?), sve bijelo kao modni trend (kako će to biti doživljeno nakon 5, 10 ili 20 godina), dva ambona (strašno!!) kao da će se u crkvi održavati natjecanje u govorništvu, tabernakul na krivom neuočljivom mjestu umjesto da je bliže oltaru – ne znam što je tu dobro.
Crkva puno bolje izgleda izvana, dobro je “legla”, uklopila se, šteta samo što glavni ulaz nije okrenut prema ulici jer kod crkve nije parkiralište i prilaz s parkirališta toliko važan.