Ministarstvo traži da se izložba ‘Anne Frank – povijest za sadašnjost’ vrati u šibensku školu
Foto: fah
Ministarstvo znanosti i obrazovanja priopćilo je kako traži da se međunarodna izložba ‘Anne Frank – povijest za sadašnjost’ vrati u šibensku Tehničku školu te da se izmire nesuglasice koje su nastale uslijed ‘manjkave komunikacije’, a šibensko-kninski župan Goran Pauk, izjavio je u petak navečer kako podupire takav stav Ministarstva te predlaže da u njoj sudjeluju šibenski učenici.
Izložba ‘Anne Frank – povijest za sadašnjost’ međunarodna je putujuća izložba o Anni Frank, židovskoj djevojčici i njezinoj obitelji prije i tijekom Drugoga svjetskog rata. Uz osnovni dio izložbe, izložba se sastoji i od dijela koji posjetitelje informiraju o povijesnim događajima, dječjim žrtvama rata te kršenju ljudskih prava u različitim zemljama, a te ‘lokalne panele’ postavljaju posebno organizatori u svakoj zemlji. Osim u Hrvatskoj, ova izložba bila je postavljena u 40 zemalja diljem svijeta.
Organizator izložbe u Hrvatskoj je udruga Hrvatske edukacijske i razvojne mreže za evoluciju (HERMES) u suradnji s Kućom Anne Frank (Amsterdam, Nizozemska), navodi se u priopćenju Ministarstva obrazovanja.
U Tehničkoj školi Šibenik izložba je otvorena 17. siječnja 2017. godine, međutim, istoga je dana povučena. Kako bi o razlozima povlačenja utvrdilo sve relevantne činjenice, Ministarstvo znanosti i obrazovanja zatražilo je očitovanje od ravnatelja Tehničke škole Šibenik, kao i od udruge HERMES. Ravnatelj škole Josip Belamarić i koordinator izložbe ‘Anne Frank – povijest za sadašnjost’ Tvrtko Pater, u svojim su očitovanjima iznijeli činjenice i okolnosti vezane uz taj događaj.
Po svemu sudeći, kažu u ministarstvu, prijepor je nastao zbog manjkave komunikacije temeljene na pretpostavkama i nepotpunim informacijama. Ministarstvo stoga iskazuje žaljenje zbog povlačenja izložbe i nepotpuno sagledanih posljedica koje je ta nepromišljena odluka prouzročila u hrvatskoj javnosti, pa i šire. Činjenica da je od 2013. do danas izložba ‘Anne Frank – povijest za sadašnjost’ u Hrvatskoj uspješno prikazana 23 puta i da ju je vidjelo 40 000 posjetitelja, pokazatelj je da je Hrvatska senzibilizirana za žrtve holokausta i da je taj događaj duboko urezan u njezino pamćenje jer je i sama u svojoj nedavnoj prošlosti na putu k samostalnosti i međunarodnom priznanju iskusila neopisivu patnju i podnijela neizrecivu žrtvu, naglašavaju iz Ministarstva.
Ministarstvo stoga poziva ravnatelja škole i predstavnike udruge HERMES da međusobno izglade nesuglasice i prijepore te u Tehničkoj školi Šibenik u što skorije vrijeme, kao što su prethodno dogovorili, ponovno upriliče izložbu ‘Anne Frank – povijest za sadašnjost’. U tom slučaju nužno je u međusobnoj komunikaciji temeljitije se upoznati s ciljevima i ključnim porukama izložbe’, stav je Ministarstva znanosti i obrazovanja.
“Slažem se s mišljenjem Ministarstva da bi najbolje bilo ponoviti izložbu u Šibeniku, ali predlažem da učenici Tehničke škole sami pripreme nekoliko panela na kojima bi ispričali jednu realniju priču o hrvatskoj povijesti”, izjavio je večeras za Hinu župan Pauk. Napomenuo je kako Županija jest osnivač škola, ali da to ne znači da školama upravlja, što bi on, kao predsjednik Hrvatske zajednice županija, u budućnosti htio.
“Meni je drago što je ta izložba došla u Šibenik. Holokaust je vječna tema i zato sam pozdravio postavljanje izložbe i otišao na otvorenje, no, nažalost, kasnije se sve ispolitiziralo jer smo izrazito ispolitizirano društvo. O prijeporima sam doznao naknadno i ne želeći se sada vraćati na ono što je bilo, mogu samo pozdraviti mišljenje Ministarstva da izložbu treba vratiti u Šibenik, ali onda bi škola na njoj trebala ispričati i sve ono što smatraju da nedostaje ili na prvoj izložbi nije bilo dovoljno kvalitetno prezentirano. Smatram da sam trebao biti bolje informiran o svemu prije nego što su problemi nastali, a onda bi, vjerujem, riješili to na primjereniji način. Ovako se o Šibeniku, posve neprimjereno, u medijima stvorila jedna negativna slika koja definitivno uz taj tolerantni grad ne ide”, zaključio je župan Goran Pauk.
U vezi s njegovanjem kulture sjećanja, Ministarstvo u svom priopćenju podsjeća na Rezoluciju Europskog parlamenta od 2. travnja 2009. o europskoj savjesti i totalitarizmu kojoj je cilj prevladavanje naslijeđa svih totalitarizama 20. stoljeća. Rezolucija jasno ukazuje na to kako užareno pamćenje i nesporazumi povijesti mogu biti „gorivo isključive politike“.
Ujedno, Ministarstvo poziva sve odgojno-obrazovne ustanove i djelatnike, ali i cjelokupnu hrvatsku javnost, da se u duhu pomirenja, u ovakvim i sličnim situacijama, oslobodi ideoloških prijepora. Valja usmjeriti svoj pogled prema univerzalnim i trajnim vrijednostima koje poučava prerana smrt kako Anne Frank tako i tolikih drugih nevinih žrtava tijekom triju totalitarizama 20. stoljeća. Europa je iskusila kako na tim vrijednostima graditi bolji i pravedniji svijet, navedeno je iz Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Podsjećamo, izložba “Anne Frank – povijest za sadašnjost” koja je u prošli tjedan bila otvorena u Tehničkoj školi Šibenik povučena je jer je ravnatelju škole Josipu Belamariću zasmetalo što su partizani prikazani “kao cvijeće”, za razliku od ustaša koji su portretirani kao zločinci koji su klali Židove i izgladnjivali djecu pa je tražio da se ti, po njemu, sporni paneli uklone. Organizatori izložbe, udruga Hrvatske edukacijske i razvojne mreže za evoluciju (HERMES), na to nije pristala pa su iz škole povukli cijelu izložbu.
Izvor: narod.hr/Hina