BERLIN: GONG i Zakošek – o ‘desnom ekstremizmu’ u Hrvatskoj
Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr
U Berlinu 21. veljače ove godine u 18 sati zaklada Solidarna, zaklada Heinrich Böll i Institut za političku ekologiju pozivaju na „raspravu“ “Solidarnost protiv desnog ekstremizma u akciji: aktivistička i filantropska inovacija iz Hrvatske”.
O „demokratskoj“ regresiji u Hrvatskoj i „desnom ekstremizmu“ kao govornici su najavljeni:
* Nenad Zakošek, profesor na Fakultetu političkih znanosti, Sveučilište u Zagrebu, član GONG-a
* Mirjana Matešić, direktorica Hrvatskog poslovnog savjeta za održivi razvoj, zamjenica predsjednice zaklade Solidarna
* Nika Radić, kiparica i umjetnica, članica inicijative Kulturnjaci 2016.
* Ivan Blažević, tajnik zaklade Solidarna i aktivist u GONG-u
* moderator Vedran Horvat, direktor Instituta za političku ekologiju i suosnivač zaklade Solidarna
U najavi još stoji:“Rasprava će omogućiti uvid u inovativnu aktivističku i filantropsku praksu otpora protiv neprijateljskih napada na ljudska prava. Posebno onih koji su tijekom prošle godine nastali u Hrvatskoj i koji su obilježeni akutnom demokratskom regresijom”, navode u najavi, te pozivaju nakon rasprave u “Deutsches Theater Berlin, Schumannstraße 13, na neformalno druženje”.
Zaklada Heinrich Böll Stiftung bliska je s njemačkom strankom Zelenih, a svojim je aktivnostima poznata po tome što najčešće zajedno s multimilijarderom Georgom Sorosem, američkom, britanskom i drugim vladama te zakladama, podržava i financira brojne nevladine udruge u Hrvatskoj, Srbiji, BiH, Makedoniji i drugim istočnoeuropskim državama.
Vedran Horvat, kao voditelj zagrebačkog ureda zaklade Heinrich Böll Stiftunga i kao član Upravnog odbora Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva, sudjelovao je u dvojbenim odlukama financiranja organizacija civilnoga društva u Republici Hrvatskoj.
Podsjetimo, inicijativa Kulturnjaci 2016. od pada SDP-a i smjene vlasti, osobito nakon otvaranja brojnih afera u financiranju tzv. kulturnih projekata i udruga prosvjeduju protiv nove vlasti.
Inicijativa okuplja “kulturne radnike”. Udružili su se najprije pri potpisivanju javnog apela Vladi RH za smjenu ministra Hasanbegovića. Na njihovoj prvoj konferenciji za novinare u Hrvatskom novinarskom društvu (HND) govorila je glumica Urša Raukar, sudionica Inicijative i potpisnica apela.
Glumica Urša Raukar predsjednica je i zaklade Solidarna, a proslavila se plakanjem na Trgu sv. Marka tvrdeći da Zlatko Hasanbegović ne priznaje antifašizam. “Dirigirano relativiziranje ili odricanje od antifašizma, najave izmjena udžbenika u tom smjeru, najava korištenja filma u ideološku propagandu, sve nas to vraća u najmanju ruku u metode iz doba Šuvarove Bijele knjige. Dovoljno da se osoba slabijih živaca, poput mene, rasplače”, pojasnila je Urša Raukar nakon svoga javnog nastupa..
Zakladu za ljudska prava i solidarnost, “Solidarna“, osnovalo je 55 pojedinaca i udruga “kako bi podržala građansko djelovanje na promociji i zaštiti ljudskih prava”, kako su naveli, a predstavljena je 10. prosinca 2015. u Zagrebu povodom Dana ljudskih prava.
Udruženi u zakladi Solidarna, pojedinci koji kroz mrežu udruga, zapravo parapolitičkih organizacija, godinama izvlače novce iz državnog proračuna, blate Hrvatsku u inozemstvu i koje je bivša SDP-ova Vlada izdašno financirala, predstavljaju jednu od ključnih poluga nastavka kontrole društva, a riječ je uglavnom o kadrovima kompromitiranim iz vremena bivšeg jugoslavenskog komunističkog sustava.
Izvor: narod.hr