Kardinal Parolin: Solidarnost je alternativa teroru
kardinal Pietro Parolin, Papin državni tajnik – ANSA
Protiv prijetnje miru i sigurnosti, danas više nego ikad ne treba se zatvarati u vlastite interese, jer je promicanje solidarnosti između osoba i naroda alternativa oružju, nasilju i teroru – kazao je kardinal Pietro Parolin, Papin državni tajnik, koji ovih dana boravi na Madagaskaru povodom obilježavanja 50 godina diplomatskih odnosa između Svete Stolice i otočne države u Indijskom oceanu.
Nužno je promicanje susreta i dijaloga među ljudima koji pripadaju raznim etničkim skupinama, kulturama i različitim religijama. Budućnost se jedne zemlje, kao što je Madagaskar, treba nadahnjivati na toj različitosti. Radi čovjeka, mira i pravde, valja usklađivati razne ideje i oprečna politička mišljenja – kazao je kardinal.
To je uistinu težak put s nesigurnim ishodima, ali mir se, kako je Papa rekao 9. siječnja Diplomatskom zboru, ostvaruje solidarnošću, a ne skrivanjem u male interesne niše, u individualistička zatvaranja ili više-manje prikriveni nacionalizam, koji već boji krajolik post-globalnoga svijeta. Što se globalizacije tiče, glavno je bilo da nitko ne bude isključen, u post-globalnoj pak stvarnosti, u koju smo uronjeni, glavno je zaštiti sebe, zatvoriti se prema svemu što nas okružuje jer ga se shvaća kao izvor opasnosti ili zagađivanje ideja, kulture, vjerskih viđenja i gospodarskih procesa. Na taj način jedinstvo nakana i promicanje suradnje ustupaju mjesto sve većem cjepkanju s predviđenim i predvidljivim opasnostima – objasnio je kardinal Parolin.
Najsigurnija je metoda za izgradnju bolje budućnosti vraćanje dostojanstva onima koji pate. Kardinal je podsjetio na Papin govor u Kongresu Sjedinjenih Američkih Država, 24. rujna 2015. godine, kada je rekao da služenje dijalogu i miru znači također odlučno i neodgodivo zaustavljanje nekih sukoba, te postojano zauzimanje da se u svijetu okončaju mnogi oružani sukobi. Trebamo se pitati: „Zašto se ubojito oružje prodaje onima koji kane osobama i društvima nanijeti neopisive patnje?“ Nažalost, odgovor je, a svi ga poznajemo, zbog novca koji je natopljen krvlju, vrlo često nevinih ljudi. Pred tom sramotnom i kažnjivom šutnjom, mi se moramo sučeliti s problemom i zaustaviti trgovinu oružjem – istaknuo je kardinal.
Granice se dakle ne zatvaraju uvijek, otvorene su naime kad je u pitanju zarada. U ovoj krizi nije dostatna solidarnost ni dijeljenje, nego se treba pravedno odnositi prema siromašnijim zemljama. Zaista, uporaba prirodnih bogatstava i njihovo izrabljivanje nikada nisu zastali pred granicama države ili pred identitetom nekog naroda. Najveći dio svjetskoga stanovništva zbog toga svakodnevno plaća posljedice siromaštva, nerazvijenosti, izrabljivanja – ustvrdio je kardinal.
Kardinal je rekao da treba reagirati stavljanjem čovjeka prije svakog interesa, da nitko ne mora živjeti bez osjećaja pripadnosti nekoj obitelji, narodu, zemlji i Bogu. Bijeda u narcisoidnom srcu jedino vidi sebe i svoje interese, a ona raste kad zaboravimo da je život dar, koji smo od drugih primili, a pozvani smo da ga dijelimo u ovoj zajedničkoj kući – rekao je Papa u propovijedi 1. siječnja 2017. godine.
Kardinal je zaključio s Papinom tvrdnjom: Bez poniznosti nema mira. Gdje je oholost, uvijek ima rata, želje za prevlašću nad drugim, smatranjem većim od drugoga. Bez poniznosti nema mira, a bez mira nema jedinstva – rekao je papa Franjo u propovijedi 21. listopada 2016. godine.
Radio Vatikan