PAPA: Dijalog nam omogućuje upoznati i razumjeti potrebe jedni drugih

Papa je primio osoblje i volontere službe Telefono Amico Italia u prigodi 50 godina njihova djelovanja – ANSA

Papa Franjo primio je danas osoblje i volontere službe Telefono Amico Italia u prigodi 50 godina njihova djelovanja. Telefono Amico talijanska je volonterska služba koja stoji na raspolaganju svima koji se osjećaju samima, deprimiranima, tjeskobnima ili ljutima – a tu je također za one koji jednostavno traže nekoga s kim bi porazgovarali i tko bi ih bio voljan saslušati. U službi radi 700 volontera koji su svakodnevno uz telefon od 10 sati ujutro do ponoći.

„Veliki su gradovi prenatrpani“, istaknuo je Sveti Otac, „a opet su simbol za način života koji je manje čovječan, a na koji se ljudi ipak sve više privikavaju: raširena ravnodušnost, komunikacija koja je sve više virtualna i neosobna, nedostatak čvrstih vrijednosti na kojima se može utemeljiti vlastita egzistencija, kultura posjedovanja i izgleda. U tom je kontekstu važno poticati dijalog i slušanje!“

Papa je prisutnima rekao da nam dijalog omogućuje upoznati i razumjeti potrebe jedni drugih. „Prvo što dijalog očituje je veliko poštovanje, zato što postavlja osobe u međusobnu otvorenost kako bi svaka primila najbolje aspekte svoga sugovornika“, kazao je papa Franjo.

Dijalog je također izraz ljubavi, jer premda ne zanemaruje razlike, može pomoći u traženju i zajedničkom sudjelovanju na putu u svrhu postizanja općeg dobra. Nadalje, putem dijaloga možemo naučiti vidjeti drugoga ne kao prijetnju, već kao dar Božji. Dijalog pomaže ljudima očovječiti njihove odnose i nadići nesporazume. „Kada bi bilo više dijaloga – onog istinskog dijaloga – u obiteljima, na radnom mjestu, u politici, tolika bi se pitanja riješila mnogo lakše“, kazao je Sveti Otac.

Papa je potom govorio o sposobnosti slušanja koja nažalost nije veoma česta. Riječ je o temeljnom i nužnom uvjetu za dijalog. „Slušanje drugoga zahtijeva strpljenje i pozornost“, rekao je papa Franjo. „Samo oni koji su u stanju šutjeti, znaju kako slušati: Boga, brata ili sestru u potrebi, prijatelja, člana obitelji.“

Sveti je Otac istaknuo samoga Boga kao najboljeg primjera slušanja. „Svaki put kada se molimo, On nas sluša“, rekao je te nastavio: „Ne upada nam u riječ, čak nas i preduhitri te preuzima inicijativu u ispunjavanju naše molbe za pomoć.“ „Sposobnost slušanja, čiji je uzor Bog“, kazao je na kraju papa Franjo, „potiče nas na rušenje zidova nerazumijevanja, te na gradnju mostova komunikacije, nadilazeći izolaciju i zatvorenost u svoj maleni svijet.“

Radio Vatikan

Odgovori

Skip to content