Kada će HNS i SDP odgovarati za razdjelnike, poljoprivredne poticaje…
Foto: Fah
Most je, rekao je u subotu Ivan Vrdoljak, “u 18 mjeseci dva puta koalirao s HDZ-om, ismijavao SDP, HNS i Milanovića, doveo nas je nekoliko puta u vrlo apsurdne političke situacije”.
“Prestanite politički silovati HNS, dosta je politike alibija, jer kad nešto kažemo, iza toga stojimo svojim riječima, djelima i ponosni smo na to. Nemojte nam dirati no što je najvrjednijie – dosljednost i jasne poruke”, poručio je Vrdoljak, predsjednik Hrvatske narodne stranke (HNS).
Ivan Vrdoljak ističe da je HNS ponosan na svoja djela, pa se prisjetimo ovom prilikom nekih od brojnih afera zbog koje je hrvatski proračun oštećen za milijarde kuna, a hrvatskim građanima nepotrebno nametnuti visoki troškovi.
Iako su problemi s uvođenjem razdjelnika završili na Ustavnom sudu, ministar gospodarstva u Milanovićevoj Vladi nije vidio ništa sporno.
“Procjena stručnih službi koje su to radile je bila da to nije potrebno, a ako aludirate na to da su djelatnici ministarstva korumpirani od Danfossa ili Siemensa, ja vas molim da čuvate te firme i njihov imidž”, rekao je tada Vrdoljak.
Obveza je nametnuta zakonom za 170 tisuća kućanstava, a državni tajnik Ante Čikotić, već je ranije optužio bivšeg ministra Ivana Vrdoljaka da je to učinio bez izrade studije isplativosti te da je lagao kad je tvrdio da je ugradnja obveza koju nameće Europska unija.
Uz Linića, Vesnu Pusić, Pejnovića i ostale čelnike SDP-a i HNS-a i Vrdoljak je odgovoran jer su dali suglasnost za to da se državni proračun ošteti za oko 3,5 milijarde kuna. Riječ je o protuzakonitoj i štetnoj privatizacije Croatia osiguranja.
Na čelu Ureda za zakonodavstvo RH bila je Zdenka Pongračić, na čelu Ministarstva gospodarstva bio je ministar Ivan Vrdoljak, na čelu, Ministarstva vanjskih i europskih poslova ministrica je bila Vesna Pusić, na čelu Agencije za upravljanje državnom imovinom i Državni ured za upravljanje državnom imovinom Mladen Pejnović. Bivši ministar financija Slavko Linić i predsjednik Uprave Adris grupe Ante Vlahović potpisali su 6. ožujka 2014. u Ministarstvu financija ugovore kojim rovinjski Adris kupuje Croatia osiguranje.
Croatia osiguranje prodano je za 905 milijuna kuna. “Ako bismo to uspoređivali s vrijednosti jedne druge osiguravateljske tvrtke koja se u to vrijeme baš prodavala, a koja je beznačajna po tržišnom udjelu, i koja je poslovala s gubitkom, a CO nikada nije poslovala s gubitkom, utvrđuje se da je 8,5 puta jeftinije prodano Croatia osiguranje od tvrtke koja je u gubitcima i koja ima neznatan udio na tržištu”, upozorio je svojedobno HDZ-ov Goran Marić dok je bio u oporbi.
Državna revizija utvrdila je da je ovaj čin privatizacije bio protuzakonit jer Zakon o pretvorbi kapitala društava osiguranja i reosiguranja, definira da o načinu privatizacije takvih društava isključivo određuje Sabor. U ovom slučaju zakonska procedura nije poštovana, kazao je, dodavši kako su “ovdje zakazali mnogi, ali srećom nije zakazala Državna revizija”.
Narod.hr pratio je prodaju Croatia osiguranja i uz niz drugih dokaza prenosili smo stručne procjene Drage Jakovčevića, profesora s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koji je izjavio kako smatra da je od prodaje Croatia osiguranja državni proračun mogao dobiti 566 milijuna eura umjesto 148 milijun eura.
Predstečajne nagodbe
U negativnu ostavštinu bivšeg SDP-ovog ministra financija Slavka Linića svakako se mogu pribrojiti i predstečajne nagodbe.
“Predstečajne nagodbe su sigurno najveća pljačka u Hrvatskoj nakon famoznih pljački provedenih kroz stečajeve 2000. i pretvorbu i privatizaciju od 1993. pa nadalje – najstrašnije je što ih je većina zaključena na temelju krivotvorene dokumentacije koju je vrlo jednostavno prepoznati, upozorio je Sudac Trgovačkog suda Mislav Kolakušić na HRT-u početkom ožujka 2017.
Linić je i dalje uvjeren da su predstečajne nagodbe nešto dobro pa rješenje trenutačne situacije s Agrokorom bivši ministar financija vidi kroz neki oblik predstečajne nagodbe.
Rasipna obnova Gunje
Anka Mrak Taritaš predsjednica je Gradske organizacije Hrvatske narodne stranke – Liberalni demokrati (HNS) Grada Zagreba u kojem je i Srećko Ferenčak, glavni tajnik Hrvatske narodne stranke, koji se nalazi u trećem suđenju u aferi “Nanbudo”.
Predsjednica Gradske organizacije HNS-a Mrak-Taritaš ulazi u utrku za zagrebačkog gradonačelnika kao zajednička kandidatkinja HNS-a i SDP-a, opterećena brojnim optužbama, ali i istragom koju je pokrenuo DORH.
Na svakom obnovljenom kvadratu u Gunji “pojavljuje se razlika od 5810 kuna za što je odgovorna isključivo bivša ministrica Mrak Taritaš jer ona je ta koja je sve držala pod kontrolom i o svemu je odlučivala”, upozorio je Hrvoje Lucić, načelnik Gunje.
“Hrvatska je štitila sve tajkune – od onih koji su u Splitu prodavali manistru do onih koji su imali dvore kao što je Todorić, očito je planski vođen kako bi netko drugi to preuzeo. Pitaju me blagajnice Konzuma što će biti, Marasa to nije briga jer je SDP-ov ministar poljoprivrede dao dvije milijarde kuna Todoriću, a ne malim OPG-ovima. Loše ste vodili ovu državu”, poručio je Mostov Miro Bulj početkom travnja u Saboru SDP-ovom Goranu Marasu, ministru poduzetništva i obrta u Vladi Zorana Milanovića.
Unatoč brojnim medijskim napisima, i prozivkama u Hrvatskom saboru, SDP-ov Tihomir Jakovina, bivši ministar poljoprivrede u vrijeme Vlade Zorana Milanovića, koji je iza sebe ostavio brojne repove, svoj je mandat odradio do kraja, a do danas nije pokrenut niti jedan postupak kojim bi se utvrdila kaznena ili neka druga odgovornost.
Od 2004. do 2016. hrvatskim je poljoprivrednicima isplaćeno oko 36 milijardi kuna poticaja a istovremeno je proizvodnja smanjena za 27 posto. Očito su nepravilnosti u sustavu i kriva upotreba poticaja doveli do toga. Lutalo se u politikama i rješenjima, ali svaki je pokušaj ispao još veći promašaj.
U ožujku 2017. objavljen je popis tvrtki koje su dobile novac iz drugog natječaja za mjeru Programa ruralnog razvoja dok je Ministarstvo poljoprivrede vodio bivši SDP-ov ministar Tihomir Jakovina.
Natječaj koji je završio u siječnju prošle godine odnosi se na sektor svinjogojstva i peradarstva, no novac je među ostalima dobilo pogrebno poduzeće, servis za prodaju vatrogasnih aparata te obrt za izradu i prodaju ogrjevnog drveta.
Osam tvrtki dobilo 83,7 mil. kuna iz mjere ‘svinjogojstvo i peradarstvo’. Među njima su i veterinarske stanice, pogrebna poduzeća te državni zatvori.
Prva mjesta ljestvice ovih tvrtki koju je Agencija za plaćanja u poljoprivredi objavila zauzimaju anonimne tvrtke koje je nemoguće pronaći i u sudskom registru, naveo je Večernji list.
Jakovina je bio doveden u vezu sa slučajem kada je Europska komisija pokrenula istragu zbog sumnji da je dodjeljivao novce iz europskih fondova njemu bliskim trgovačkim društvima, ali i u slučaju šećerane u kojoj je, suprotno odluci Upravnog suda, stavljao u povlašten položaj jednu od tri šećerane.
Za vrijeme mandata SDP-ovog ministra Tihomira Jakovine umjetno su se stvarali uvjeti za dobivanje europskih sredstava.
Još 2014. godine Marijana Petir opetovano je upozoravala na razaranje hrvatskog sela i hrvatske poljoprivrede.
“Nekoliko puta upozorila sam predsjednika Vlade, gospodina Zorana Milanovića, da ministar Jakovina uništava selo i seljake i da treba biti smijenjen. Ove poplave pokazale su da Jakovina narušava nacionalnu sigurnost, sve što se dogodilo poprimilo je prevelike razmjere zbog toga što nije reagirao na vrijeme kao glavna osoba”, istaknula je tada za Večernji list Petir.
SDP-ov Tihomir Jakovina bio je jedan od najkontroverznijih ministara u Vladi u Zorana Milanovića, uz bivšu ministricu kulture, HNS-ovu Andreu Zlatar Violić, protiv koje je USKOK prošli tjedan podignuo optužnicu. Protiv njezinog zamjenika, bivšeg HNS-ovog ministra kulture Berislava Šipuša, uskoro počinje suđenje za plaćanje privatnih troškova novcem ministarstva.
Izvor: narod.hr