Svečanost otvaranja moćnika sv. Dujma

„Sveti Dujam svjedočio je i naviještao Boga Oca, Boga ljubavi, koji nam je očitovao svoje Očinsko lice u svome sinu Isusu Kristu. Slavimo ga u godini posebnog naglaska na oca i očinstvo. Roditelj – otac u životu svakoga od nas ima veliku ulogu. I Dujmovo duhovno očinstvo ima jednako važnu ulogu – pratilo je i prati život tolikih njegovih sinova i kćeri. Svjesni toga i mi se prepoznajemo i nazivamo njegovim potomstvom“, kazao je splitsko-makarski nadbiskup i metropolit Marin Barišić predvodeći na uočnicu blagdana sv. Dujma u subotu, 6. svibnja u splitskoj prvostolnici svečanost otvaranja moćnika sv. Dujma i svečanu Večernju u nazočnosti petorice (nad)biskupa, kanonika, svećenika, gradskih i županijskih vlasti te brojnih vjernika. Kao što je običaj od najstarijih vremena, prepozit Metropolitanskoga kaptola u Splitu mons. Nediljko Ante Ančić i splitski gradonačelnik odnosno povjerenica Vlade Republike Hrvatske za grad Split Branka Ramljak otvorili su moćnik na oltaru sv. Dujma. 

P2190898

Splitsko-makarski nadbiskup pozdravio je ovogodišnjega predvoditelja slavlja mons. Hansa – Josefa Becker, nadbiskupa iz Paderborna u Njemačkoj, koji je stigao u pratnji svog tajnika don Ulricha Liehra, potom hvarskog biskupa Slobodana Štambuka, dubrovačkoga biskupa Matu Uzinića, kotorskoga biskupa Iliju Janjića i šibenskoga biskupa Tomislava Rogića, mons. Janusza Blachowiaka, tajnika Apostolske nuncijature u Republici Hrvatskoj, izaslanika biskupa iz Mostara, don Antu Luburića, provincijala fra Joška Kodžomana i fra Juru Šarčevića i sve tajnike u pratnji biskupa, generalnog vikara mons. Miroslava Vidovića, Prvostolni kaptol s prepozitom mons. Nediljkom Antom Ančićem i sve kanonike, župnika katedrale, odgojitelje Bogoslovije i Sjemeništa, dekana i profesore Katoličkog bogoslovnog fakulteta, ravnatelja Nadbiskupijske klasične gimnazije „Don Frane Bulić“, predstojnike nadbiskupijskih ureda, sve župnike, redovnike, sestre provincijalke, redovnice, kandidatice, bogoslove i sjemeništarce; Vladinu povjerenicu za grad Split Branku Ramljak, dožupana splitsko-dalmatinskog Luku Brčića, kao i sve nazočne predstavnike društveno-kulturnih ustanova i institucija na lokalnoj i državnoj razini.

Sveti Dujam, nastavio je Dujmov nasljednik nadbiskup Barišić, „kao pastir salonitanske Crkve, svojim životom, riječima i djelima, iznad svega svojim mučeništvom upućivao je svoje duhovne sinove i kćeri na zajedničkog nam Oca, Boga koji nas je toliko i tako ljubio da nas je u utjelovljenju svoga Sina posinio. Braća smo i sestre samo ako imamo zajedničkog Oca. Stoga, po zagovoru svetoga Dujma, molimo Boga Oca, izvor svakog roditeljstva, očinstva i majčinstva, da sve naše očeve učini sakramentom svoje očinske ljubavi. Željeli bismo da naši očevi, bilo biološki, bilo duhovni, bilo gradski, u svojim ulogama i institucijama, svojom molitvom i radom, odgovornom slobodom i zauzetim zalaganjem, pravednošću i poštenjem, radnim danom i nedjeljnim slavljem, u obitelji i društvu, budu ohrabrenje svojoj djeci i mladima u njihovim nesigurnostima, da im budu siguran putokaz u njihovim lutanjima, pouzdan oslonac u njihovim posrtanjima, jasni svjedoci istine u mentalitetu relativizma, da budu izvor i branitelji života u kulturi smrtnosti.“

P2190952

Na kraju je svoga govora nadbiskup uputio molitvu Dujmu da pomogne „svim očevima da požrtvovnim očinstvom, u ljubavi odgajaju i usmjeravaju svoje potomstvo Bogu Ocu! Da kao braća i sestre, otkrivajući radost života, izgrađujemo obitelj doma i domovine, kako bismo u blagostanju bili blagoslov jedni drugima. Sveti Dujme, moli za nas!“

Generalni vikar mons. Miroslav Vidović na početku je svoga prigodnog razmatranja kazao da sv. Dujam „nimalo nije bio impresioniran niti zadojen moću. Nije se saginjao pred moćnicima i silnicima svoga vremena, već je priznavao samo Jednog Svemogućeg Boga koji se utjelovio u Isusu Kristu te poslao svoga Duha koji obnavlja lice zemlje.“ Upitao se što mi, potomci Dujma, možemo naučiti od njega i čemu se smijemo nadati nakon njegovog mučeništva? „Vjerujem da nas sveti Duje, kao što je poučavao svoje suvremenike i subraću, uči, hrabri i bodri da ljubimo i kako da ljubimo. Ljubiti iskreno i bez interesa, ljubiti do kraja i bez želje za dobitkom, ljubiti i onda kad nisi ljubljen. To je Dujmova, ali i Kristova škola: ljubav koja je rodila postojanost, postojanost koja rađa spašenost, spašenost koja uvodi u zajednicu svetih, svetost koja oplemenjuje Crkvu i društvo, obitelji i domovinu. Zbog njegove ljubavi, postojanosti i svetosti, Gospodin ga je nagradio palmom mučeništva“, istaknuo je generalni vikar te pojasnio: „Poslije Kristovog uskrsnuća više ništa nije isto. Tako, iza grozote mučeništva koje je nama pred očima, krije se Božje sjeme za rast Crkve i za rast svakoga od nas osobno. Onda se smijemo i nadati da stablo naše mjesne Crkve, izraslo iz sjemena Dujmove mučeničke krvi, neće prestati donositi nove plodove ili da se, ne daj Bože, neće osušiti. Proslava našega zaštitnika nas upravo nadahnjuje da trajno sačuvamo to stablo svježe i zeleno, da naše obitelji i župne zajednice, naša domovina i Crkva donose plodove koji će pomoći u duhovnoj i materijalnoj obnovi.“P2190906

Budući da je ova godina u nadbiskupiji posvećena očinstvu mons. Vidović je svrnuo svoj pogled na očeve pozvavši ih „da budu i ostanu stupovi obitelji jer na njima, uz drugi stup majke, počiva čitavo naše društvo, čitava naša civilizacija. Otac i majka su i pobjednički stupovi hrama Boga moga gdje smo prvi put i čuli ime Boga svoga. Ništa manje, čak još i više, želimo moliti za obitelji koje su ostale bez očeva, bilo da su preselili u vječnost, bilo da su odselili od svoje obitelji. Bol tih obitelji, žena i djece, je i naša bol i zato tražimo utjehu u zagrljaju nebeskog Oca koji nas nikada ne napušta.“

Okupljeni vjernički puk pozvao je na molitvu za svećenike i za Dujmovog nasljednika. „Bog nam je dao predivan uzor u svetome Dujmu, ali i u drugima, tolikim znanim i neznanim mučenicima i svjedocima kroz čitavu povijest, sve do blaženoga Alojzija Stepinca i svetog Ivana Pavla II. koji su obojica hodočastili u ovu Katedralu. I mi, svećenici ove mjesne Crkve, molimo zagovor svetoga zaštitnika, da u nama probudi duh iskrenog služenja braći i sestrama poput Krista koji nije došao da bude služen, nego da služi; da iz nas izbija blagost koja ne osuđuje, već koja privlači i sabire čak i one udaljene, čak i one koji ne vjeruju; da u nama ražari pravu ljubav koja je spremna radije umrijeti sebi, negoli druge ražalostiti; da se prepoznamo u zrcalu Lica Božjeg milosrđa.“P2190867

Na kraju svoje propovijedi mons. Vidović uputio je molitvu sv. Dujmu, koji u svojoj ruci nosi naš grad i sve građane, našu nadbiskupiju i sve vjernike, da nam pomogne da istinski budemo djeca Božja te braća i sestre jedni drugima jer „ako postanemo djeca Božja, doživjet ćemo čudesno ispunjenje svih naših molitava i prošnji i brati plodove: vjeru, nadu i ljubav; mir i zajedništvo; solidarnost i blagostanje.“P2190861

Mješoviti prvostolni zbor sv. Dujma i bogoslovski zbor, uz mnoštvo puka radosno je otpjevao večernju molitvu. Potom je nadbiskup Barišić zahvalio svima koji su sudjelovali u devetnici: propovjednicima, zborovima, glazbenicima na čelu s maestrom don Šimom Marovićem te je na sve nazočne zazvao Božji blagoslov, a himnom sv. Dujmu u čast završila je svečana Večernja i devetodnevna priprava za blagdan sv. Dujma, zaštitnika grada Splita i Splitsko-makarske nadbiskupije.

Silvana Burilović Crnov

Odgovori

Skip to content