LUKA MIŠETIĆ: Povjesničar Jakovina širi neistinu o osveti poslije 1945.
“Jakovina širi neistinu. Neka identificira 1 nekomunističku zemlju u kojoj je država POSLJE RATA sudjelovala u ubojstvu više od 100.000 ljudi, napisao je Luka Mišetić, bivši odvjetnik generala Ante Gotovine prilikom suđenja na Haaškom sudu, komentirajući izjavu povjesničara Tvrtko Jakovina, profesora svjetske povijesti 20. stoljeća Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u Jutarnjem listu.
“Osveta poslije 1945. bila je gruba i pretjerana u svim zemljama koje su u ratu sudjelovale. Sasvim sigurno nije bila opravdana i blaga u Jugoslaviji. Ne mislim da je bilo u redu bombardiranje Dresdena od zračnih snaga Ujedinjenog Kraljevstva. Ne mislim da je ubijanje civila u Hirošimi bilo posve potrebno, ne mislim da je izbacivanje Nijemaca iz Čehoslovačke ili zapadne Poljske bilo pošteno, ne mislim da je osveta nad suradnicima Quislinga u Norveškoj, tako da svi dobiju smrtnu kaznu – bez obzira na to što nije izvršena nad svima – bila dobra i nije predstavljala preveliku upotrebu sile. Jest. Francuzi su ubijali suradnike Vichyja masovno, ponižavali žene, kao da Petaine nije bio opće popularan. Sve su to bile problematične geste i potezi. Tako je bilo i u Sloveniji na kraju Drugog svjetskog rata. Domobrani iz Slovenije, četnici iz Crne Gore, četnici iz Srbije, ustaše i domobrani iz NDH, ljotićevci i drugi, trebali su biti tretirani na drukčiji način, trebali biti ili suđeni ili da je osvetu trebalo izbjeći što je više moguće. Trebalo je. Da jest, bilo bi nam lakše kasnije. Kad se već dogodilo, trebalo je drukčije i ranije o tome govoriti. Još bi bolje bilo da prije toga nije bilo logora Danica, Jadovna, Jasenovca, Kozare, logora na Rabu, ubijanja tijekom Drugog svjetskog rata. Zato je za mene antifašizam i borba za mir i protiv rata i nasilja. Zato mislim da antifašizam u Hrvatskoj uključuje i odgovornost da se o svemu što se događalo u društvu nakon 1990. govori na način koji neće ponavljati greške od prije 75 godina. Kamo sreće da se to čini”, rekao je Tvrtko Jakovina za Jutarnji list ističući u samom uvodu: “Antifašizam na Zapadu 2017. za mene je vjerovanje u vrijednosti otvorenog društva, bogatog društva, društva koje ne mrzi i u kojem se demokracija živi. U Hrvatskoj vrijedi sve ovo, plus mi se moramo boriti protiv stvarne obnove fašizma i glorifikacije ustaštva. Tko to ne vidi ili je slijep i gluh i lud ili, najčešće, i sam zagovornik netolerantnog, nepravednog, društva”, poručio je Jakovina.
“Nedopustivo je da profesori Filozofskog Fakulteta Zagreb odsjek za Povijest dr. sc. Jakovina Tvrtko i dr. sc. Klasić Hrvoje govore o Titovoj komunističkoj SFRJ i o Josipu Brozu Titu kako nije bila totalitarna država, niti je bio Tito diktator, nije donosio zakone i postavljao ljude na ključne pozicije, već je bio autokratski vladar i imao je moć, ali ju je znao upotrijebiti da ne izgleda kao diktatura. Smatraju da u Bleiburgu nisu ubijani Hrvati, nego neprijatelji države, te ne možemo govoriti o nevinim žrtvama”, upozorila je Nina Jurak prošle godine.
“Nevjerojatno je da su ti mladi profesori, koji su počeli studirati 90-ih godina prošlog stoljeća, a doktorirali u 21. stoljeću, imajući novije podatke o zločinačkoj titovoj SFRJ, koristili laži iz doba komunizma. Jedino logičko obrazloženje je lakši put do doktorata kod starijih profesora iz komunizma i suradnja sa strankama SDP i HNS u borbi za povratak totalitarne vlasti.”
“Zastrašujuće je da čak i danas, 25 godina nakon osamostaljenja RH, većina građana ne zna točne podatke o komunističkoj totalitarnoj Titovoj Jugoslaviji, te se niti u obrazovnom sustavu nije provela neugodna ali istinita povijest. Žalosno je da RH ima 50 visokih učilišta i 186 znanstvenih ustanova, koje nisu bile u stanju ispraviti komunističko nasljeđe iskrivljene povijesti, odbaciti marksističku ideologiju, te obrazovati mlade naraštaje na klasičnim uzorima filozofije (logici, etici, razmišljanju i zaključivanju na temelju istinitih činjenica). Točna istina o prošlosti spriječila bi ponavljanje iste prijevare u 21. stoljeću Kako bi dokazala poraz demokracije sastavila sam kratak tijek događaja od 1943. do danas”, istaknula je Nina Jurak, zaključujući da je nakon vlade SDP-ovca Zorana Milanovića RH došla u sličan bankrot kao SFRJ.
Izvor: narod.hr