Papa moli za Charlieja i suosjeća s njegovim roditeljima

Charliejevi roditelji (Chris i Connie) – javno pred Visokim sudom, u Londonu, izjavljuju kako odustaju od daljnje pravne bitke, za Chariejev život (London, 24. 7. 2017.). – EPA

„Papa Franjo moli za Charlieja i njegove roditelje, i u ovom trenutku velike patnje, suosjeća s njima” – rekao je ravnatelj Tiskovnog ureda Svete Stolice, Greg Burke, nakon vijesti da su Charliejevi roditelji povukli zahtjev da svoga sina odvedu u Sjedinjene Države, kako bi ga tamo podvrgli eksperimentalnom liječenju. Završnu riječ pravne bitke objavili su dječakovi roditelji, jučer popodne, za vrijeme saslušanja na Visokome sudu u Londonu.

„Sveti Otac traži da se ujedinimo u molitvi kako bismo mogli naći utjehu u Božjoj ljubavi“ – kazao je Burke. „Ove posljednje dane provest ćemo uz Charlieja, koji neće navršiti ni svoju prvu godinu života – što se navršava za dva tjedna.“

„Duboko smo ožalošćeni zbog toga što te nismo uspjeli spasiti, ali mnogo te volimo i nastavit ćemo te voljeti i ubuduće“ – kazali su Chris i Connie kroz suze.

Događaj je to koji je pokrenuo mnoge i ganuo svijet, uz toliko posredovanje, među kojima je i ono pape Franje, uz mnoge prosvjede i manifestacije na društvenim mrežama i po trgovima, kao i uz molitve da se Charlieju da prilika za život. Kardinal Gualtiero Bassetti, predsjednik Talijanske biskupske konferencije, prošlog je petka ustvrdio kako „ne postoji život koji nije vrijedan življenja“ – ciljajući na Charlieja.

Tu su i intervencije političara, među kojima i američkoga predsjednika Donalda Trumpa, a nakon toga i američkoga Kongresa, koji je malom Charlieju i njegovim roditeljima udijelio dozvolu stalnoga boravka u Sjedinjenim Državama.

Sada su i roditelji odustali od daljnje pravne bitke. Svih ovih mjeseci tražili su način da spase svoje dijete: željeli su pokušati eksperimentalno liječenje u Sjedinjenim Državama, ali su se tome usprotivili liječnici engleske bolnice (Great Ormond Street Hospital) iz Londona. Visoki sud u Londonu, a na zahtjev bolnice, odobrio je isključivanje respiratora, koji Charlieja održava na životu. Presudu su također odobrila i druga dva britanska Suda, kao i Sud za ljudska prava u Strasbourgu.

Roditelji su se potom još jednom obratili sudu kako bi procijenio mogućnost da se dijete podvrgne eksperimentalnom liječenju, koje bi pratio međunarodni liječnički tim, u pedijatrijskoj bolnici „Bambino Gesu“, u Rimu. Neki od liječnika spomenutoga tima prošloga su tjedna posjetili dječaka, kako bi na licu mjesta utvrdili njegovo zdravstveno stanje.

Prema riječima Charliejevih roditelja, previše je vremena izgubljeno na saslušanjima na Sudu. Slabljenje i propadanje mišićnoga tkiva je nepovratno.

„Nakon što su vidjeli nalaze posljednje magnetske rezonancije i encefalograma, američki i talijanski liječnici ponudili su se da pokušaju liječiti Charlieja. Dječakov mozak nije bio mrtav“. „Čak i sada reagira na poticaje – kažu roditelji – ipak, propadanje mišića je znatno uznapredovalo“.

Razlog tolikog oštećenja Charliejevih mišića je jednostavan – kažu roditelji – to je vrijeme. „Charlie je mogao živjeti normalnim životom“ – rekla je dječakova majka na raspravi – „da je obitelji bilo dopušteno da se pobrine za njegovo liječenje.

U međuvremenu, širom svijeta su pokrenute emocije i uzdižu se mnoge molitve; postoje velike simpatije za maloga Charlieja i njegove roditelje. Biskupi Engleske i Walesa također su izrazili svoje simpatije i roditelje uvjeravaju u svoje molitve.

Sud je pak sa svoje strane, potvrdio svoju prethodnu presudu od 11. travnja: „da je u najboljem Charliejevu interesu – umrijeti.” Sud nadalje smatra da je londonska bolnica postupila ispravno. Roditelji su sa svoje strane, u međuvremenu odlučili osnovati zakladu za druge pacijente koji trpe od iste mitohondrijske bolesti, kako bi za njih liječenje bilo brzo i pravovremeno. „A sada je vrijeme da Charlie ode i bude s anđelima“ – zaključili su naposljetku Charliejevi roditelji.

Radio Vatikan

Odgovori

Skip to content