Dr. Vide Popović: Zašto sam se odlučio angažirati na izborima u Splitu

  • Written by:

Zašto ste se odlučili aktivirati i kandidirati na listi HDZ-a za Gradsko vijeće grada Splita?

Čovjek sam koji je od studentskih dana volonterski društveno i humanitarno angažiran kroz različite udruge i organizacije na području grada Splita, ali i šire. U svom dosadašnjem društvenom angažmanu nastojao sam uvijek činiti dobro i realizirati projekte koji će biti na dobro ljudi koje sam predstavljao te koji će doprinijeti boljitku grada u različitim segmentima njegova postojanja. Prateći trenutnu političku situaciju i sve što ona nosi loše za naš grad smatrao sam da je sada potreba i moja obveza da napravim iskorak u politiku i da dam doprinos kako bi se puno toga u našem gradu mijenjalo na bolje, a sve s ciljem ugodnijeg življenja za sve građane. Mislim da je lista HDZ-a za Gradsko vijeće predvođena prof. dr. sc. Zoranom Đogašom najkompetentnija i ima najširu kvalitetu za učiniti konkretne promjene za dobrobit i boljitak našeg grada koji je zbog prethodne vlasti došao u situaciju političke krize te je na neki način postao politički grad slučaj i žrtva nesnalaženja prethodnog gradonačelnika i njegovih suradnika. Mislim kako su upravo na listi HDZ-a ljudi profilirani i dokazani u svim segmentima društva, od medicine, akademske zajednice, poduzetnika, branitelja, socijalnih djelatnika do arhitekata i građevinara. Nama u ovom trenutku trebaju iskreni ljudi koji su spremni surađivati i postizati široki dijalog za dobro našega grada, koji okupljaju i grade mostove, a nikako oni koji šire mržnju, netrepeljivost te ne poštuju druge i drugačije. Trebaju nam obični ljudi, ljudi pristupačni i otvoreni svima, a ne oni koji se smatraju boljima i pametnijima od drugih. Trebaju nam ljudi koji su spremni zatomiti vlastito za opće i najbolje što trenutak može donijeti za naš grad. Upravo imajući sve ovo na umu smatram da na listi HDZ-a ima najviše takvih ljudi i da je ta lista najsnažnija kada je u pitanju tko može najviše učiniti za grad Split.

Zašto mislite da bi Zoran Đogaš bio dobar gradonačelnik?

Profesora Đogaša poznajem od 2005. godine kada mi je bio profesor neuroznanosti na Medicinskom fakultetu u Split. Inače je utemeljitelj Zavoda za neuroznanost Medicinskog fakulteta i Laboratorija za poremećaje spavanja KBC-a Split. Od 2006. do 2010. godine gotovo smo svakodnevno surađivali jer sam ja bio predstavnik studenata, a on prodekan za studente. Mogu reći da smo uvijek imali dobru suradnju i da je uvijek imao razumijevanja za studentske potrebe te smo realizirali brojne projekte s ciljem unaprijeđenja studentskog standarda i kvalitete nastave na Medicinskom fakultetu. Uvijek je bio spreman saslušati, porazgovarati i učiniti što je moguće kako bi se pomoglo studentima i kako bi im se izišlo u susret. Bilo mu je jako važno da studenti budu involvirani potpuno u fakultetski život, da pokažemo zajedništvo svih na fakultetu. Budući je sportski tip uvijek je težio tome da se prilikom bitnih obljetnica na fakultetu, u prvom redu povodom Dana fakulteta, što više studenata angažira u sportskim i rekreacijskim te kulturnim aktivnostima i uvijek smo za isto imali njegovu potporu. Smatram da je kao dokazani znanstvenik i fakultetski nastavnik u europskim stručnim krugovima te čovjek koji je obnašao razne rukovodeće funkcije na fakultetu i sveučilištu te kroz iste ostvario brojne značajne projekte kompetentan obnašati funkciju gradonačelnika našega grada. Mislim da će svakako biti gradonačelnik koji će okupljati, biti otvoren za suradnju i dijalog, uložiti veliku energiju i napor, a sve s ciljem da grad Split učini ponosnijim i boljim za sve njegove građane.

Za koje vrijednosti ćete se zalagati u Vašem političkom djelovanju?

Po svojoj profesiji sam liječnik, pulmolog sam u KBC-u Split, tako da svakodnevno živim naše zdravstvo i jako dobro poznajem sve dobre i loše strane našeg zdravstvenog sustava. Zbog toga ću se svakako u svom radu zalagati za projekte kojima ćemo poboljšati zdravstveni sustav u našem gradu, koliko je moguće iz domene grada. Godinama sam volonterski angažiran u karitativnim i humanitarnim organizacijima, predsjednik sam Crvenog križa Splitsko-dalmatinske županije i bio sam član Upravnog vijeća Caritasa Splitsko-makarske nadbiskupije, tako da ću sigurno svoj obol dati i u segmentu socijalnih i karitativnih aktivnosti našega grada i ustanova koje se bave istim. Budući sam godinama bio predsjednik Hrvatske udruge Benedikt nastojat ću kroz svoj angažman potaknuti realizaciju i dovršetak nekih gradskih projekata koje je sama udruga inicirala već odavno i za koje smatramo da su jako bitni za razvoj grada kao što su uređenje žnjanskog platoa, sustavno gospodarenje otpadom, revitalizacija značajnih kulturnih i povijesnik objekata, planska gradnja, palijativna skrb te brojni drugi. Svakako ću staviti naglasak na suradnju s braniteljima iz Domovinskog rata i svim potrebitim skupinama ljudi jer smatram kako su nas hrvatski branitelji itekako zadužili da u gradu o njima moramo skrbiti sustavno i kontinuirano vodeći računa o njihovim životnim i drugim potrebama kada je u pitanju medicinska, socijalna i druga skrb. Zalagati ću se za kulturne i društvene projekte kojima se sjećamo najponosnijih trenutaka naše povijesti, a takvim držim Domovinski rat. Narod koji ne poštuje svoju povijest i ne odaje počast i sjećanje istinskim herojima i zaslužnicima za svoju sadašnjost upitne je budućnosti i nema se čemu velikom nadati.

 Treba li Splitu promjena?

Da Splitu ne treba promjena sigurno se sada ne bi angažirao na listi HDZ-a za Gradsko vijeće. Split je u paralitičnoj situaciji iz razloga koji su poznati samo prethodnoj vlasti te smo došli do toga da je ponašanje političara u Splitu posljednjih godina dovelo naše građane do toga da su jako nezainteresirani za gradsku politiku te za posljedicu imamo malu izlaznost na izborima, preko 50% građanama nam ne sudjeluje u političkom životu grada što je jako poražavajuće. Ne smijemo gradsku politiku svesti na razinu ulice i kafića, na razinu rekla kazala, na razinu optužbi o takozvanim kriminalcima i mafijašima jer to nije nivo uljuđenog bavljenja politikom. Budimo argumentirani konkretnim prijedlozima i projektima. Dosta je širenja mržnje, zavade i netrepeljivosti jer je jako dobro poznato da onaj tko tako živi i ponaša se ne može biti dobar ni sebi kamoli drugome, a u ovom slučaju našem gradu. Želim da u političkom životu grada imamo što više kvalitetnih, dokazanih, profesionalno profiliranih ljudi koji će nametnuti nove stadarde u politici i koji će zaboraviti na političke modalitete kojima svjedočimo u našem gradu u posljednje vrijeme. Ljudi koji ne poštuju druge, koji ne poštuju vrijednosti većine građana i ne poznaju tradiciju svoga kraja ne zavrijeđuju biti oni koji će odlučivati o našoj sadašnjosti i budućnosti.

Što želite poručiti svojim sugrađanima?

Prije svega želim svima reći da je ovo njihov grad, grad svih građana i nitko nema pravo svojatati ništa za sebe u ovom gradu niti itko ima eksluzivno pravo na išta što se tiče grada. Želim da u duhu demokracije što veći broj naših sugrađana iziđe na izbore u nedjelju 26. lipnja jer upravo svi imamo pravo birati i odrediti budućnost našega grada. Svojim izborom svi se uključimo u participiranje glede odluke u kojem će naš grad ići dalje. Nadam se kako će građani prepoznati prof. Đogaša kao najkompletniju i najkompetentiju osobu za gradonačelnika Splita koji će sa svojim zamjenicima nastojati realizirati konkretne projekte koji su višekratno prezentirani u vrijeme predizborne kampanje. Moramo se međusobno poštivati i uvažavati međusobne različitosti pa i u ovoj političkoj utakmici jer je to sve u interesu našeg grada, a sada je trenutak za pravu promjenu i da imamo na čelu grada ljude koji će se upravo voditi međusobnim poštivanjem, uvažavanjem različitosti, dijalogom, suradnjom i gradnjom mostova za dobro svih nas građana i boljitak grada Splita.

Skip to content