Tribina “Izazovi globalnih pandemija za zdravstveni sustav i pojedinca” u Splitu

Pozivamo vas na javnozdravstvenu tribinu “Izazovi globalnih pandemija za zdravstveni sustav i pojedinca” u utorak 1. listopada 2024. g. s početkom u 18h u dvorani „Vinko Draganja“ Dominikanskog samostana Split, Hrvojeva 2 u organizaciji Hrvatske udruge Benedikt.

Sudjeluju: prof. dr. sc. Matko Marušić, imunolog; prof. dr. sc. Ivo Ivić, epidemiolog i prof. dr. sc. Ozren Polašek, stručnjak za javno zdravstvo. Uvodnu riječ održati će Radoslav Zaradić, predsjednik Hrvatske udruge Benedikt.

Svjetska zdravstvena organizacija u ožujku 2020. proglasila je pandemiju bolesti COVID-19. Od početka pandemije je u svijetu bilo zabilježeno oko 765 903 200 oboljelih te gotovo 7 milijuna umrlih; u Hrvatskoj je ukupno bilo oko 1 273 200 oboljelih, a umrlih oko 18 200. Broj umrlih od ožujka 2020. do veljače 2023. u Hrvatskoj porastao je za 12,4% u odnosu na prethodno petogodišnje razdoblje, odnosno umrlih je bilo gotovo 20 000 više. Početkom svibnja 2023. Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je kraj pandemije bolesti COVID-19, budući da virus više nije predstavljao izvanrednu globalnu zdravstvenu krizu (izvor: Enciklopedija.hr)

Pandemija bolesti COVID-19 pokazala je da se nijedna vlada ni institucija ne može sama suočiti s prijetnjom budućih pandemija. U svijetu u kojem su zarazne bolesti u porastu i virusi ne poznaju granice ključno je osigurati bolju pripravnost i veću otpornost za borbu protiv budućih globalnih prijetnji zdravlju. Zemlje Svjetske zdravstvene organizacije surađuju na novom globalnom instrumentu s ciljem bolje zaštite ljudi, zajednica i zemalja od budućih pandemija (izvor: Vijeće Europe).

O stručnjacima koji sudjeluju na tribini.

Prof. dr. sc. Matko Marušić, rođen 4. studenoga 1946. u Splitu, na Lučcu. Oženjen, otac troje djece. Završio Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1970., doktorirao i radio kao sveučilišni profesor Fiziologije, Imunologije i Znanstvene metodologije. Umirovljen je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Splitu 2017., kao profesor emeritus, gdje je od 2009. do 2011. bio dekan. Bavio se istraživanjima u području imunologije tumora, imunogenetike, presađivanja koštane srži, kliničke imunologije, filozofije znanosti, politike uređivanja znanstvenih časopisa i medicinske izobrazbe. Objavio je 200 znanstvenih radova i koji su citirani 4200 puta, pa je uvršten među 2% najboljih znanstvenika u svijetu. Godine 1991. osnovao i do 2009. vodio časopis Croatian Medical Journal. Pribavio dvogodišnje stipendije u Njemačkoj i SAD za 148 mladih hrvatskih znanstvenika, te mnogima od njih omogućio povratak u Hrvatsku. Jedan je od osnivača i rukovoditelja akcije “Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu” 1993./94.

Prof. dr. sc. Ivo Ivić rođen je 22. lipnja 1957. godine u Trogiru. Nakon završene gimnazije u Splitu upisao je 1976. godine Medicinski fakultet u Zagrebu na kojem je diplomirao u veljači 1982. godine. Nakon obavljenog liječničkog staža radi u primarnoj zdravstvenoj zaštiti na širem području Splita. Specijalizaciju iz infektologije započeo je 1986. godine i položio specijalistički ispit 1991. godine. Radio kao specijalist infektolog na Odsjeku dječje infektologije Odjela za zarazne bolesti KB C-a Split gdje je sudjelovao u radu sa studentima kroz održavanje vježbi i seminara iz područja infektologije. U veljači 1998. magistrirao je s temom «Epidemiološke osobine trudnica s pozitivnim nalazom markera HBV infekcije u Splitskoj regiji». 1999. izabran je u suradničko zvanje naslovnog asistenta na Katedri za zarazne, kožne i spolne bolesti Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu. Doktorirao 2007. g. na temu liječenja kroničnog hepatitisa C. U razdoblju pandemije COVID 19 obnašao funkciju predstojnika Klinike za infektologiju KBC-a Split.

Prof. dr. sc. Ozren Polašek, rođen 1979. u Bjelovaru, titulu doktora medicine stekao je 2003. na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Na istoj ustanovi stekao je prvu titulu doktora znanosti obranivši disertaciju pod naslovom „Znanstvena uspješnost znanstvenih novaka”. Godinu kasnije na Sveučilištu u Edinburghu obranio je još jednu disertaciju. Od 2010. zaposlen je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Splitu, gdje je 2020. izabran u zvanje redovitog profesora na Katedri za javno zdravstvo. Voditelj je Centra za globalno zdravlje koji djeluje pri istom fakultetu. Objavio je više od 350 znanstvenih radova i citiran je više od 77.000 puta. Bio članom Znanstvenog savjeta za borbu protiv koronavirusa Vlade RH. Dobitnik je dvije Državne nagrade za znanost te niza domaćih i međunarodnih nagrada. Od veljače 2023. na dužnosti upravitelja Hrvatske zaklade za znanost.

Odgovori

Skip to content