FRA TOMA ILIRIK IZ VRANE: predavanje prof. dr. sc. don Mladena Parlova
Prisutna publika u dvorani Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Splitu 26. studenog 2024. imala je sjajnu prigodu upoznati i otkriti velikana naših korijena fra Tomu Ilirika ili kako sebe bilježi fra Tomas Ilirikus naglašavajući imenom svoje mjesto porijekla, Dalmaciju, odnosno Hrvatsku. Organizatori ovog vrijednog i vrlo zanimljivog događaja su Ogranak Matice hrvatske u Splitu i Hrvatska udruga Benedikt.
Ovaj domaći sin gotovo je nepoznat ne samo široj hrvatskoj javnosti nego i onima koji se bave teologijom i crkvenim povijesnim temama. Povijesni izvori ga upisuju kao Tommaso Schiavone ili fra Tommaso d’Osimo. U talijanskom gradu Osimu blizu Ancone, u samostanu Manje braće, stekao je franjevačku redovničku formaciju. O bogatom životu i djelu ovog iznimnog franjevca koji je obilježio predtridentinsku katoličku obnovu, upoznao nas je prof. dr. sc. Mladen Parlov čija je knjiga već spremna za tisak nakon godinu i pol zahtjevnog rada. Glasoviti je propovjednik, čudotvorac, umro na glasu svetosti, rođen u Vrani blizu Zadra na prijelazu 15.u 16. stoljeće. Točni podaci o njegovom rođenju i o smrti su nepoznanica. Proputovao je cijelu Europu zadržavši se najviše na sjeveru Italije i u južnoj i srednjoj Francuskoj gdje je osnovao i tri marijanska svetišta od kojih je najpoznatije u blizini Bordeauxa, Notre-Dame u Arcachonu. Fra Toma djeluje (1450.-1524.) u vremenu između pontifikata papa Nikole V. (1447.-1455.) i Klementa VII. (1523.-1534.)., koji ga je 1527. imenovao generalnim inkvizitorom za savojsko vojvodstvo. Čini se da u cjelokupnoj povijesti Crkve nije bilo tužnijeg razdoblja. Svjetovnost, koja je toliko obilježila drugu polovicu 15. st. i duboko prodrla u sve slojeve talijanskoga društva, lako je pronašla put do Crkve i rimske kurije. Fra Toma Ilirik i osobe poput njega trudili su se propovijedima, poukom, svojim spisima, pismima utjecati na društveno-crkvenu obnovu. Posebno je nama zanimljiv podatak da je 1515. otputovao na hodočašće u Svetu Zemlju. Brodom iz Ancone stiže u Zadar sa željom pokloniti se relikviji sv. Šimuna. Nastavlja put prema Dubrovniku gdje ostaje petnaestak dana.
Gotovo da nema važnije kronike koja je bilježila događaje s početka 16. st., a da ga ne spominje. Najviše saznajemo, premda pod različitim imenima, o fra Tomi Iliriku iz zapisa kroničara gradova i mjesta koje je posjećivao, propovijedao i čudesa činio. Potom, iz njegovih pisama koja je, poput sv. Pavla, slao vjernicima gradova u kojima je boravio i riječ Božju naviještao kao i iz objavljenih spisa fra Tome Ilirika u kojima izdavači njegovih djela donose i poneku informaciju o njemu. Njegovo plodonosno djelovanje ne propuštaju zapisati kroničari i autori djela koji su živjeli poslije fra Tome, a donose zanimljive informacije o njemu na temelju usmene tradicije ili starijih zapisa. Zapisi ga predstavljaju kao izvrsnog teologa koji piše elegantnim latinskim jezikom, što pretpostavlja dobru humanističku naobrazbu. Ovaj tekst će nam poslužiti kao zagrijavanje u očekivanju tiskanog znanstveno referentnog djela don Mladena Parlova o hrvatskom lučonoši vjere franjevcu fra Tomi Iliriku. Sigurna sam da će ova znanstveno autorska knjiga biti poticaj novih spoznaja o velikanu iz Vrane.
Hrvatska udruga Benedikt/Margita Vučetić