Skip to content

MATICA HRVATSKA PREDSTAVILA U SPLITU NOVI BROJ HRVATSKE REVIJE U CIJELOSTI POSVEĆEN 1100.OBLJETNICI HRVATSKOG KRALJEVSTVA

Dvorana splitskog Ogranka Matice hrvatske bila je tijesna 27. ožujka za sve zainteresirane koji su željeli poslušati meritorne predavače čija pera upisuju i tekstove na stranicama novog broja Hrvatske revije tumačenjem i poznavanjem sačuvanih povijesnih izvora. Snježana Šetka, predsjednica Ogranka Matice hrvatske u Splitu, organizatorica događaja  u dojmljivoj je pozdravnoj riječi predstavila  promotore večeri, glavnu urednicu dr. sc. Mirjanu Polić Bobić,  urednika prof. dr. sc. Dina Milinovića i prof. dr. sc. don Marka Trogrlića suautora časopisa,  naglasivši vrijednost  časopisa kao izvor znanja i povijesnih  činjenica u obrani istine o hrvatskoj prošlosti. Glavna je urednica objasnila značenje i ciljeve časopisa za kulturu i društvena zbivanja, a tiskala se  u Matici Hrvatskoj u Zagrebu od  1928. do 1945. Poslije  šest godina 1951. ponovno je oživjela u Buenos Airesu zahvaljujući našim eminentnim intelektualcima u emigraciji.  1991. njezin je povratak Matici, a od tada redovito broji četiri izdanja na godinu.

„Ovaj broj časopisa  je poseban, posvećen jednom od najvažnijih događaja u našoj povijesti i prvi je obol Matice hrvatske slavnoj 1100.  obljetnici Hrvatskog Kraljevstva. Kralj Tomislav je povijesna osoba, prijepori  među povjesničarima  o njegovoj krunidbi, kako je prikazan u likovnoj umjetnosti, u legendama i mitovima samo su neke od tema koje u Reviji obrađuju istaknuti povjesničari. Koplja su se lomila i prije 1. siječnja 2025. Nismo željeli ići u prijepore već angažirati  struku, povjesničare koji proučavaju izvore, iznose činjenice, pišu relevantno kako danas živimo s našim jučer.  Hrvatska revija vidi svoju svečarsku ulogu u ovoj svečarskoj godini otvaranju svojih stranica razgovoru utemeljenom na znanju struke namijenjena širokom krugu zainteresiranih ljudi“ – zaključila je njezina glavna urednica.

Prof. Dino Milinović ponudio nam je jedan od mogućih odgovora na pitanje koje čujemo u ovoj obljetnici slavlja, zašto uopće slaviti neko davno kraljevstvo? Slavimo što su i naši preci  slavili 1925.  Imali su argumente kao i mi danas. To je pitanje simbolike  jednako značajno koliko i povijest. Prema riječima prof. Mirjane Sokol to je „zatvoreni krug indicija“. „Riječ je o povijesti  kroz 1100 godina, drevnoj,  bogatoj  i zanimljivoj  i bila je to od početka „mudra i samosvjesna odluka“ (Vladimir Goss).  Slavimo 1100 godina državotvornosti  koja je poznavala lijepu evoluciju ideje državotvornosti od kneževine, kraljevstva, samostalne narodne kraljevine, autonomije bazirane na aristokratskom nasljeđu, jeziku koji je iskaz identiteta do moderne države. Ovo je važno za sve nas, a od posebne važnosti za mlade naraštaje  koji trebaju pamtiti i povijest upoznati. Razlog je to i za Hrvatsku reviju posvećenu našoj slavnoj prošlosti“, zaključio je prof. Milinović.

Za prof. don Marka Trogrlića ovaj je broj Revije znakovit svojom poučnom motivirajućom svježinom da bolje upoznamo jučer naše povijesti. Ponudio nam je vrijedan i zanimljiv sažetak svakog objavljenog teksta pojedinačno s posebnim osvrtom na svoj autorski tekst „Splitski crkveni sabori (925-928) i salonitanska crkvena baština“ koji temelji na dva nosiva elementa. Prvi saziv Splitskog crkvenog sabora 925. čiji  je,  prema uvriježenom mišljenju  najvažniji zaključak da splitski nadbiskup i metropolit ima crkvenu široku vlast na prostorima  Hrvatskog Kraljevstva od Jadrana do Drave. Prvi nosivi element je svakako povezan s važnošću i značenjem Salone kao metropole rimske Dalmacije, a čiju će salonitansku baštinu preuzeti Split. Drugi nosivi element je sveti Dujam, solinski mučenik i njezin svakako najpoznatiji biskup koji je po drevnoj tradiciji salonitanske odnosno splitske crkve poslan od apostola Petra u Dalmaciju  kao misionar naviještati evanđelje. Apostolski korijeni salonitanske crkve u europskim okvirima itekako su relevantni. Nedvojbeno su doveli do prvog zaključka da se splitskom nadbiskupu priznaje i predaje prvenstvo na sve biskupije tadašnje Dalmacije.

I nakraju  sjajan zaključak profesora Trogrlića zaslužuje pažnju i  pamćenje: „Svi smo mi putnici kroz povijest koja ima svoje sadržaje i poruke. Ove godine, nama, našem narodu, državi,  one su posebno jasne i  snažne, jer upravo je ovo vrijeme naše vrijeme i drugo vrijeme nemamo. Imajući na umu, kako je lijepo napisala glavna urednica, prof. Polić Bobić,  da smo Hrvati od XII. stoljeća do 1991.  živjeli u višenacionalnim državama najčešće mukotrpno održavajući i fizički opstanak, a hrvatska je povijest i kolektivno sjećanje izgrađeno kroz stoljeća što pokazuje koliko nam je bilo važno čuvati narativ o nama  kao narodu, a nismo imali institucije koje bi radile na ovom planu u suradnji s drugim institucijama.  Stoga je, zaključuje urednica, ovo naše vrijeme naš je kairos 1100. motivacijska obljetnica koja ima cilj  predstaviti,  procijeniti i raspraviti naše znanje o prevažnom  jubileju naše povijesti. Ovaj broj Hrvatske revije svojim sadržajem i porukama dragocjen je doprinos svemu tomu. On ostaje i budućim naraštajima važan spomen na ljubav i važnost koju smo posvećivali i posvećujemo  našim slavnim obljetnicama “ , zaključak  je našeg promotora uz izražene čestitke marnim sudionicima slavljeničkog  vrijednog izdanja Hrvatske revije, ali i svima nama  u dvorani.

Hrvatska udruga Benedikt/ Margita Vučetić

Foto: Matica hrvatska u Splitu

Odgovori