Pelješki most: Odbijene žalbe Strabaga, Astaldija i Ictasa
Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM) 21 ožuka donijela odluku da se odbijaju žalbe austrijskog Strabaga, te zajednice ponuditelja talijanskog Astaldija i turskog IC Ictas Isaat Sanayi uloženu na izbor izvođača radova za gradnju Pelješkog mosta s pristupnim cestama. Nakon ove odluke očekuje se da bi Uprava Hrvatskih cesta s dineskim konzorcijem China Road and Bridge Corporation mogla potpisati ugovor o izgradnji mosta u sljedeća dva tjedna.
“Ovim činom odluka o odabiru izvršitelja postaje izvršna, a danom dostave se smatra jda je ugovor sklopljen”, izjavio je na konferenciji za novinare Predsjednik Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave Goran Matešić. Protiv rješenja DKOM-a ne može se izjaviti žalba, ali se može u roku od 30 dana pokrenuti upravni spor na Upravnom sudu. Izjavu će u 16 sati dati i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković.
Podsjetimo, Hrvatske ceste izabrale su početkom siječnja kineski konzorcij China Road and Bridge Corporation (CRBC) za gradnju mosta. Prvo se na taj odabir žalio austrijski Strabag, a nedugo nakon toga i zajednica ponuditelja u kojoj su talijanski Astaldi i turski CT Ictas koja se žalila na procjenu kvalitete garancije talijansko-turske ponude za gradnju mosta.
Strabag se, s druge strane, žalio jer je kineski konzorcij ponudio dampinške cijene u pogledu izvođenja niza radova. Pretpostavlja se da su Kinezi mogli ići s nižom ponudom jer će dobiti nedopuštene državne potpore kako bi lakše “probili” tržište EU-a, što nije u skladu s pravnom stečevinom EU. Austrijanci su izračunali kako su u nekim stavkama cijene izvođenja radova i nekoliko desetaka puta niže od njihovih, a damping su “pročitali” u 13 stavaka.
Astaldi je, kao i Strabag, platio 100.000 kuna predviđene naknade za podnošenje žalbe. Za vrijeme rješavanja žalbi cijeli proces bio je u mirovanju. Poznato je da je talijansko-turski konzorcij za gradnju Pelješkog mosta ponudio cijenu od 2,55 milijardi kuna, Strabag 2,62 milijardi kuna, a kineska tvrtka cijenu od 2,08 milijardi kuna (svi iznosi bez PDV-a).
Izvor: hrt.hr