Prijetnje smrću pripadnicima hrvatske nacionalne manjine u Srbiji

Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir zaprimila je danas odgovor povjerenika za europsku susjedsku politiku i pregovore o proširenju Johannesa Hahna na svoje zastupničko pitanje o reakcijama i djelovanju Komisije na prijetnje smrću pripadnicima hrvatske nacionalne manjine u Srbiji.

Zastupnica Petir uputila je pitanje Europskoj komisiji nakon incidenata u Skupštini Srbije i izjava Vojislava Šešelja u kojima Šešelj poziva na nasilje nad Hrvatima te se diči počinjenim zločinima najavljujući da intenzivno priprema njihovo ponavljanje.

„Do danas službene vlasti Srbije nisu reagirale, čak niti nakon otvorenih poziva hrvatskih zastupnika u Skupštini Srbije da se osudi javno pozivanje na kaznena djela protiv čovječnosti. Iako je riječ o osobi osuđenoj za ratne zločine, Šešelj i dalje obnaša zastupnički mandat u Skupštini Srbije“, stoji u zastupničkom pitanju kojega je Petir uputila Komisiji dana 17. travnja.

Zastupnica je Komisiju upitala što će poduzeti kada ta netrpeljivost i prijetnje smrću dolaze iz vladajućih krugova i nitko na njih ne reagira niti ih osuđuje.

„S obzirom na pregovore Srbije i EU-a, što se poduzima da se stane na kraj govoru mržnje koji se tolerira u samom političkom vrhu Srbije te kako će Komisija zaštiti hrvatsku nacionalnu manjinu u Srbiji čijim pripadnicima se prijeti smrću iz samog državnog vrha?“, drugo je pitanje koje je Petir uputila Komisiji.

Povjerenik Hahn, referirajući se na pregovore o pristupanju odgovara kako „Srbija treba ispuniti privremena referentna mjerila utvrđena u zajedničkom stajalištu Europske unije o poglavlju 23. u području temeljnih prava. Srbija posebice mora poduzeti korake kako bi uskladila svoj zakonski okvir s pravnom stečevinom i međunarodnim standardima u području borbe protiv rasizma i ksenofobije“.

Također, u odgovoru povjerenika Hahna stoji kako „Srbija treba u praksi osigurati djelotvornu primjenu kaznenog prava u odnosu na određene oblike i iskaze rasizma i ksenofobije“. „Od Srbije se očekuje da poduzme mjere kojima se nastoji povećati tolerancija među građanima, među ostalim osposobljavanjem i podizanjem svijesti o borbi protiv zločina iz mržnje te osiguravanjem djelotvorne istrage slučajeva“, zaključuje Hahn.

Izvor: hu-benedikt.hr

Odgovori

Skip to content