Kardinal Jean-Louis Tauran: Kršćanska djevojčica optužena u Pakistanu za blasfemiju ne zna ni čitati ni pisati
Sve je više u središtu pozornosti međunarodne zajednice slučaj kršćanske djevojčice s downovim sindromom, uhićene u Pakistanu pod optužbom za blasfemiju. O njemu je na Meetingu u Riminiju, koji završava 25. kolovoza, govorio i kardinal Jean-Louis Tauran, predsjednik Papinskoga vijeća za međureligijski dijalog. „Međunarodna politika i vjerska sloboda“, naslov je susreta na kojemu je sudjelovao kardinal, te uz druge istaknute uglednike i predsjednik Opće skupštine Ujedinjenih naroda, Nassir Abdulaziz Al-Nasser.
Vjerska sloboda vrlo je draga tema na susretu u Riminiju koji organizira pokret ‘Comunione e Liberazione’. Stoga je bio vrlo važan susret na kojemu je sudjelovao kardinal Tauran, koji je istaknuo da je svijet bez Boga nečovječan. Država stoga ima uzeti na znanje da je čovjek po naravi religiozan, te štititi vjersku slobodu u vlastitom interesu. Što je za nas vjerska sloboda? – upitao je kardinal. To je prostor na kojemu je čovjek slobodan odgovoriti na temeljna pitanja. Vjerska sloboda postavlja pitanje mjesta religije u društvu. Ona postavlja pitanje uloge države u zaštiti ljudskih prava, a posebno prava na vjersku slobodu, koja je na neki način pokazatelj za druga prava. Ovdje sam – napomenuo je kardinal – kako bih ohrabrio članove pokreta ‘Comunione e Liberazione’ da znaju i dalje iskorištavati slobodu koju imaju za življenje svoje vjere, te da u tomu budu – kako je rekao – ‘zarazni’.
Ovih je dana vrlo aktualan slučaj 11-godišnje djevojčice u Pakistanu, Rimshe Masih, uhićene zbog blasfemije zbog toga što su kod nje pronađeni dijelovi jedne muslimanske svete knjige, ali i nasilje nad kršćanima u Nigeriji. Može li u tom slučaju pomoći međureligijski dijalog? – upitala je kardinala Taurana naša novinarka. Naravno da može. Što je stanje teže i napetije, toliko se više nameće dijalog – rekao je kardinal te, osvrćući se na slučaj djevojčice u Pakistanu, istaknuo da je riječ o djevojčici koja ne zna ni čitati ni pisati, nego je skupljala otpad kako bi preživjela, te tako pokupila dijelove knjige koji su bili u tom otpadu. Valjalo bi provjeriti činjenice prije isticanja da je sveta knjiga bila predmetom omalovažavanja – istaknuo je kardinal.
Potrebu za većom zaštitom vjerskih manjina koje su progonjene na raznim stranama svijeta istaknuo je i predsjednik Opće skupštine Organizacije ujedinjenih naroda, Nassir Abdulaziz Al-Nasser, musliman iz Qatara, u izlaganju u kojemu je govorio o vrijednosti dijaloga.
rv/benedikt