RIBIĆ MILANOVIĆU: Ovo je prvi puta u 24 godine da sindikati traže prijevremene izbore
Predsjednik Matice hrvatskih sindikata (MHS) Vilim Ribić izjavu ministra znanosti, obrazovanja i sporta Željka Jovanovića o razlozima nepotpisivanja Kolektivnog ugovora za znanost smatra neistinitom ističući kako je „Veliko vijeće sindikata reklo da nema smanjivanja plaća” te da on kad bi i htio potpisati takav Kolektivni ugovor, ne može.
“Ne smijem, odnosno smijem, ali onda se znaju konzekvence; leti van. Dakle, ne radi se o jednom čovjeku“, rekao je Ribić.
Velikim vijećem Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja predsjeda Ribić koji je reagirao i na izjave premijera Milanovića povodom sindikalnog prvog svibnja te dodao da je premijer „uspio jučer nizom frivolnih izjava kompromitirati politiku kao jedan ozbiljan posao u kojem se on sa svojim stupnjem zrelosti ne snalazi. Kao prvo, netočna i manipulativna jest tvrdnja da sindikati ne brinu za radnike i nezaposlene iz privatnog sektora. Nadalje, nije točno, kao što reče, da sindikati svake godine traže prijevremene izbore. Kao dugovječni sindikalist svjedočim da je ovo prvi puta u 24 godine da sindikati traže prijevremene izbore“.
Profesor Igor Radeka rekao je da samo traže da se ono što već postoji u javnom sektoru, može primjenjivati i na sektor znanosti i visokog obrazovanja: „To je glavni razlog zbog kojeg smo prekinuli pregovore i to je razlog s obzirom na to da su pregovori trajali relativno dugo, da su se čak kretali u konstruktivnom modu u jednoj fazi pregovora“.
Izjava ministra Jovanovića za Tvrtka Smitala, također člana Pregovaračkog odbora Sindikata znanosti, nije vrsta argumentacije, nego određena vrsta politikanstva: „Mi smo do sada u dva navrata došli do prilično visokog stupnja razumijevanja i slaganja s kolegama iz Ministarstva, došli smo gotovo do ruba dogovora. Tada su se dogodile dvije incidentne stvari. Jednu smo bili dočekali de facto s otkazivanjem kolektivnog ugovora bez da je bilo ikakvog sluha ili pravog objašnjenja zašto se to događa. Shvatili smo tada da u biti mjesto odlučivanja vrlo vjerojatno i nije Ministarstvo i nije ministar Jovanović, nego je Vlada u određenom trenutku odlučila napraviti određene restrikcije i financijske uštede, pod navodnicima ili bez navodnika“.
Drugo što je sporno i iznenađujuće za Sindikat znanosti jest „izjava ministra Jovanovića da nismo potpisali Kolektivni ugovor zbog razloga, kako su navedeni, jer ih osobno Vilim Ribić nije potpisao, zato što osobno prima dva i pol milijuna kuna za naknadu za sindikalne povjerenike ili slične stvari“.
Miljenko Šimpraga osvrnuo se dugogodišnji rad Pregovaračkog odbora i iskustva članova: „Ovaj pregovarački tim, više-manje u ovom sastavu ili barem polovica njega, zajedno već radi u ovim pregovorima i sličnim od 2002. godine. Ono što je zanimljivo, prošli smo u tim pregovorima od 2002. nekoliko vlada, od one koalicijske pa do vlade premijera Sanadera, premijerke Kosor, a sada pregovaramo i s ovom vladom. Po prvi put otkako sam ja pregovarač, dakle od 2002. godine i to sa socijal-demokratskom vladom i s ovim ministrom, ovaj sindikat nema Kolektivni ugovor. To nešto znači“.
Istaknuo je da ministar Jovanović nije iz njihovog sustava: „U njega je uletio tri sekunde prije nego što je postao ministar i vrlo je teško razgovarati s čovjekom koji ne razumije sustav. Onda je jedino što mu preostaje slušati naloge od onih iznad sebe, ministra Linića ili premijera“.
Vesnica Garašić iz Sindikata znanosti rekla je: „Ovaj sindikat kao i svi drugi sindikati u zemlji i kao svaki građanin Republike Hrvatske od svakog ministra i premijera očekuje istinitost i duboku promišljenost svih informacija koje daje u javnost. Isto tako, svi mi očekujemo od njih malo više znanja osim pukog zaduživanja u inozemstvu i smanjivanja plaća“.
Odnos prema znanosti i visokom obrazovanju nije zadovoljavajući za člana Pregovaračkog odbora Darka Oreškovića: „Nažalost, odnos prema znanosti razvidan je kroz odnos prema ovom sindikatu, a to je jedna totalna nebriga za taj sustav. Znanost i visoko obrazovanje tretiraju se kao potrošnja, a ne kao nešto bi trebali investirati i što bi nas trebalo izvući iz situacije u kojoj se nalazimo“.
Izvor: narod.hr