Veliki brat prijeti Njemačkoj
Jesu li zapadne zemlje doista suverene kako se to čini, ili su zapadne zemlje, odnosno članice NATO-a, sve više u sličnom položaju u kakvom su nekada bile države članice Varšavskoga pakta? Ocijenite sami.
Njemačka kancelarka Angela Merkel bila je prije nekoliko dana u posjeti Washingtonu i razgovarala sa Obamom. Njemačka javnost je zahtjevala da kancelarka u tom razgovoru još jednnom spomene aferu špijuniranja, koja je već lani izazvala veliko nezadovoljstvo u Njemačkoj. Kada je, nakon otkrića Edwarda Snowdena izišlo na vidjelo da je Američka služba za sigurnost, NSA godinama špijunirala vodeće njemačke političare, kao i vodeće političare iz EU i drugih europskih država.
Čak su špijunirali i kancelarku Merkel, i nadzirali njen mobitel. A malo kasnije se saznalo da su špijunirali i kancelara Schroedera, još 2002. godine. No ne samo da je glavne njemačke političare špijunirala NSA već i britanska obavještajna služba, koja usko surađuje sa NSA, a Velika Britanija je ionako faktički 51. savezna država SAD-a.
Ali već prije svog odlaska u Washington, kancelarka je rekla da u razgovoru sa Obamom neće biti tema špijuniranje od strane NSA. Jer, američka vlada je već prije više mjeseci dala do znanja da o tomu više uopće ne želi diskutirati. Obama je lani, nakon što je sve izišlo na vidjelo, rekao da on navodno nije znao za to špijuniranje, ali niti on, niti bilo tko drugi od visokih američkih dužnosnika nisu se ispričali Njemačkoj. Naprotiv, Amerikanci su naprosto drsko rekli, da nemaju namjeru obustaviti špijuniranje, da to kao nije upereno protiv Njemačke, već je to u interesu sigurnosti Amerike za borbu protiv terorizma.
Jedan od vodećih njemačkih autora, Hans-Ulrich Joerges, iz inače liberalnog tjednika “Stern”, rekao je jasno i glasno: “Mi nismo suvereni u vlasitoj državi” i Obama je prevarant i lažac i treba mu se oduzeti Nobelova nagrad za mir”. Joerges je kritizirao i američku politiku u konfliktu u Ukrajini i pritisak SAD-a na Njemačku i EU da prave sankcije protiv Rusije i tako štete samim sebima.
Delegacija “Siemensa” bila je prije nekoliko tjedana u Moskvi i sa Putinom pregovarala o već ranije dogovorenon poslu od nekoliko stotina milijuna eura. Posao u kojem je Siemens trebao praviti nove vlakove za rusku željeznicu. No očito na pritisak SAD-a, glavni menadžer Siemensa Joachim Kaeser se kasnije morao ispričati za svoj poslovni posjet u Moskvi. Ali sve više njemačkih tvrtki se buni što ih se prisiljava da zbog sankcija prekidaju gospodarske odnose sa Rusijom. Mnoge tvrtke zbog sankcija već sada bilježe prilične gubitke. Njemačka ima oko 6000 poduzeća u Rusiji i od država članica EU, daleko najveću trgovinsku i robnu razmjenu sa Rusijom. Bivši njemački kancelar Schroeder također je bio napadnut što je nedavno, prilikom proslave svog 70. rođendana posjetio svog prijatelja Putina u Moskvi.
Još prošle godine, njemački Bundestag je formirao jedan poseban odbor, sa ciljem da se ispitaju svi detalji špijuniranja vodećih njemačkih političara od strane američke službe za sigurnost NSA. Taj odbor imao je namjeru pozvati Edwarda Snowdena da u prostorijama Bundestaga svjedoči o tomu. Međutim “veliki brat” je odmah oštro upozorio Njemačku da se zna tko je gospodar, a tko sluga.
Po nalogu američke vlade, odvjetnička tvrtka “Rubin, Winston, Diercks, Harris & Cooke” dostavila je preko njemačkog poslanstva u Washingtonu službeni stav američke vlade njemačkoj vladi u Berlinu. I u tom se stavu Njemačkoj prijeti, da ni u kojem slučaju ne smije pozivati Snowdena u Njemačku. Između ostalog u tom stavu se kaže da SAD tretira Snowdena kao zločinca i prijeti se njemačkim parlamentarcima i njemačkoj državi; ako bi pozvali Snowdena u Njemačku i navedu ga da svjedoči i odaje tajne informacije o SAD-u. Time bi ti njemački parlamentarci počinilu “kriminalno djelo” i to će američka vlada smatrati “zavjerom” protiv SAD-a. Ako bi pozvali Snowdena u Berlin, SAD bi od Njemačke odmah tražila njegovo izručenje. A ako bi ti njemački parlamentarci pokušali putovati u SAD, oduzeo bi im se zastupnički imunitet, bili bi tretirani kao prijestupnici i uhićeni. Ipak, odbor Bundestaga za istragu o špijuniranju NSA, najavio je da će razgovarati sa Snowdenom preko videa. Snowden bi trebao sjediti pred kamerom u Moskvi, a parlamentarci njemačkog odbora će ga ispitivati u Berlinu preko videa. Bit će zanimljivo vidjeti što će na to reći “veliki brat”.
Njemačka je još prošle godine ponudila SAD-u takozvani ugovor o nešpijuniranju. Dakle da vlade SAD-a i Njemačke naprave jedan ugovor u kojem se obavezuju da se neće međusobno špijunirati. Takav jedan sporazum odavno postoji između takozvanih Fives Eyes (pet očiju), između tajnih službi 5 anglosaksonskih država. SAD-a, Kanade, V. Britanije, Australije i Novog Zelanda. Nakon Velike Britanije, Njemačka je najglavniji saveznik SAD-a u Europi. Međutim SAD odbija dogovor o obostranom nešpijuniranju između SAD i Njemačke i zadržava dakle sebi pravo da, po potrebi, ako to vrhovni organi sigurnosti SAD-a procijene, i dalje mogu špijunirati najviše političke dužnosnike Njemačke. SAD se ponaša kao što se nekada SSSR ponašao prema drugim članicama Varšavskog pakta. Imate slušati i gotovo!
U više njemačkih glavnih medijia je inače izbio pravi mali rat između uredništva tih medija i vlastitih čitatelja. Većina njemačkih čitatelja su naprosto bijesni zbog jednostranih izvješća o Ukrajini u Rusiji u kojima se svakodnevno govori kako je Rusija jedini krivac i gotovo nigdje uopće ni riječi o ulozi SAD-a. Tako da su uredništva glavnih medija bili iznenađeni i čak uplašeni reakcijom vlastitog bijesnog čitateljstva. Velika većina Nijemaca u anketama se protivi sankcijama protiv Rusije i mnogi Nijemci žele samosvjesniju njemačku politiku i prekid “vazalskog odnosa” prema SAD-u kako oni to nazivaju: “Mi smo još uvijek zauzeti, naši “osloboditelji” gotovo 70 godina nakon rata još se nisu povukli iz Njemačke”.
U jednoj satiričnoj emisiji njemačkog kanala ZDF prikazana je umreženost vodećih njemačkih novina i magazina sa brojnim američko-njemačkim NGO organizacijama, koje se bave takozvanom “transatlantskom solidarnošću”. Glavni urednici gotovo svih vodećih novina su učlanjeni u ove organizacije.
Zastupnik bavarske CSU, Peter Gauweiler kritizirao je politiku SAD i EU u Ukrajini, a za generalnog tajnika NATO-a Rasmunssena, je rekao- taj je kao vatrogasac koji želi gasiti vatru benzinom, a za politiku prema Ukrajini i Rusiji rekao je: “mi smo sad u gotovo istom sranju kao i 1914.”
Na sastanku Merkelove sa Obamom, bilo je riječi i o ugovoru o slobodnoj trgovini, takozvanom “Transantlantskom partnerstvu za trgovinu i investicije” (engleska kratica: TTIP), koji SAD želi sklopiti sa EU i vrši pritisak već godinama na EU da potpiše taj ugovor. Ali velika većina Nijemaca, kao i drugih građana iz svih članica EU ne žele taj ugovor. Sa tim ugovorim, velike američki i drugi globalni koncerni faktički bi preuzeli cijelo gospodarstvo i trgovinu EU u svoje ruke i mogli raditi što hoće. Sa tim ugovorom srušile bi se sve mjere za zaštitu robe, životnih namirnica i proizvođača koje postoje u državama EU. Američki koncerni bi mogli prodavati svoju GMO hranu i sjeme. Giganti kao Monsanto imali bi monopol na sve sjeme žitarica, voća i povrća i svi seljaci i poljoprvidrednici u cijeloj EU morali bi koristiti samo sjemena Monsanta. Američki proizvođači hrane prodavali bi na europskom tržištu svoju piletinu dezinfeciranu klorom i govedinu punu hormona i antibiotika. Velike naftne tvrtke bi posvuda mogli bušiti plin iz škriljavca, itd. itd. Farmaceutski koncerni i koncerni koji proizvode životne namirnice dobili bi posebne ovlasti da mogu tužiti protiv svake odluku naionalnih sudova država članica EU i protiv odluka Europskog suda, koje im se ne budu svidjele. Također bi imali pravo zahtijevati novčanu odšetu, i to novac poreznih obveznika država članica EU, ako bi ti koncerni zbog zaštitnih mjera pojednačih država članica EU, ne bi mogli ostvariti željeni profit.
B. Karlo/croative.net